En fazla patent başvurusu yapan otomotiv firmaları hangileri?

21. yüzyıldayız ve günümüzün en yaygın motor tipine sahip olan ilk içten yanmalı otomobil 1886 yılında Mercedes'in kurucularından Kar...

21. yüzyıldayız ve günümüzün en yaygın motor tipine sahip olan ilk içten yanmalı otomobil 1886 yılında Mercedes'in kurucularından Karl Benz tarafından tanıtılmıştı. Aradan geçen 120 yılda otomobiller inanılmaz bir değişim gösterdi. İlerleyen teknoloji sayesinde de artık otomobillerde gerçekleşen yenilikleri takip etmek bile gerçekten de mümkün çok zor.

GM V8 bi-turbo patent başvurusu için tıklayınız

Otomobil markaları ve bu markalara tedarikte bulunan üreticiler ise AR-GE bölümlerinde geliştirdikleri ürünleri tescilleyip sahip çıkmak için patent bürolarına başvuruda bulunuyorlar. Sistemin çalışmasını çizimlerle ve anlatımlarla açıklayan firmalar bu sayede emeklerini kaptırmaktan kurutuluyorlar. Bu doğrultuda 2009-2013 yılları arasında bu başvurular ile ilgili bazı grafikler dikkatimizi çekti. 


Aşağıdaki grafikte hangi otomobil marka ve parça üreticilerinin bu yıllar arasında ne kadar başvuruda bulunduğu gösteriliyor.


Toplamda yapılan 145.538 adet patent başvurusu içinde Toyota 6308 adet ile başı çekiyor. Bu tüm başvurular arasında %4.3 oranında pay ile gerçekten de dikkat çekici. Toyota'yı 4889 adet patent başvuru ile Alman elektronik devi Bosch izliyor. Hyundai, Honda bu ikilinin hemen ardında yer alırken Denso ve Seiko'da dikkat çekici bir yerde bulunuyor. Daha sonra ise Mercedes'in de içinde yer aldığı Daimler geliyor. Chevrolet, Opel, Cadillac gibi markaların sahibi olan GM, Japon Mitsubishi ise bu markaları takip ediyor. 10. sırada bulunan Continental ise ilk 10'da bulunan tek lastik üreticisi olduğu için büyük önem taşıyor. 


Üreticilerin dağılımını gördükten sonra şimdi de hangi kısımlarda en çok patent başvurusu yapıldığına bakalım. 5 farklı bölümün bulunduğu bu listede 36.026 adet ile motor ve şanzıman patentleri en önde yer alıyor. Onu 23.212 adetle Navigasyon ve 21.546 adetle de yol tutuş ile alakalı olan başvurular izliyor. Güvenlik 10.853 adet ve bilgi-eğlence sistemlerine yapılan başvurular da 5649 adetle ilk 5'e girmeyi başarıyor. 


Ayrıca yakıt tüketim, bilgi eğlence sistemleri ve iletişim, otonom sürüş ve sürüş yardım sistemleri gibi günümüzde en fazla beklenti içinde olduğumuz teknolojileri marka bazında inceleyecek olursak özellikle yakıt tüketimi ve bilgi eğlence sistemleri konusunda Hyunda'nin ne kadar gayret ettiğini açık bir şekilde görebiliriz. Otonom sürüş konusunda ise Toyota bu konuda öncü üreticilerden birisi olabileceğini yaptığı başvuru miktarından kanıtlıyor. 

Otonom sürüş ile yakından alakalı olan Sürüş Yardım Sistemlerinde ise Alman Bosch firmasının açık bir liderliği söz konusu. Mercedes'i bünyesinde barındıran Daimler ise Bosch'un hemen arkasından geliyor. Ayrıca Continental'de bu listede yer alıyor. 3 Alman üreticinin sürüş yardım sistemleri konusunda ilk 3'de yer alması Alman otomotiv sanayinin bu konuda ne kadar ilerlemiş olduğunu da açık bir şekilde gösteriyor.
İlgili Konular

GÜNCEL 2827935307360788688

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item