VW Passat GTE Hybrid fiyatı ne kadar olabilir?

2015 ve 2016 yıllarında yaşanan gelişmeler sonucunda dizel motorların artık karşımıza daha az çıkmaya başlayacağını ve benzin ve elektrik...

2015 ve 2016 yıllarında yaşanan gelişmeler sonucunda dizel motorların artık karşımıza daha az çıkmaya başlayacağını ve benzin ve elektrik motorların beraber sunulduğu hybrid sistemlerin de dizel motorların yerini alacağını düşünüyoruz. Dizel motorlarla ilgili emisyon sorunları ve hybrid teknolojisinin ucuzlayarak yaygınlaşmaya başlaması bu durumu açık bir şekilde gösteriyor.


Emisyon skandalının baş aktörü olan VW ise dizel motorlardan hybrid sistemlere geçmek için gaza basmış bulunuyor. Bu doğrultuda hybrid sisteme sahip konsept araçlarını ardı ardına tanıtan marka bir yandan da her seride hybrid modellerini tanıtmaya başladı. Bunlardan en sonuncusu ise Almanya ve İngiltere'de satışa sunulan, ülkemizde de D segmentinin lideri konumundaki Passat modeli oldu. 

Aracın fiyatları serinin en üstünde yer alıyor ancak burada Passat'da kullanılan benzin motorun 1.4lt olması nedeniyle ülkemizin vergi sistemi açısından GTE'nin fiyatı daha 2.0lt dizel motora sahip modelden daha düşük seviyelerde kalabilir gibi görünüyor. Biz de bunu merak ettik ve önümüzdeki aylarda ülkemize gelmesi muhtemel olan Passat GTE'nin fiyatını analiz etmeye karar verdik. 


Fiyat analizine geçmeden önce ise aracın teknik verilerini tanıyalım;

Passat GTE'de 156ps güce sahip 1.4lt turbo-benzin motor ile 115ps güce sahip bir elektrikli motor bulunuyor. Hybrid sistemin net çıkış gücü ise 218ps olarak açıklanıyor. Elektrik motorun etkisi ile oldukça iyi olan tork değeri ise tam 400nm. Güç ve tork ise ön tekerleklere 6 ileri DSG şanzıman ile aktarılıyor. Oldukça iyi güç ve tork değerlerine sahip modelin performans ve tüketim değerleri ise şu şekilde;
 • 0-100km hızlanma: 7.4 saniye - GTE Mode (Elektrikli + TSI motor beraber)
 • 0-100km hızlanma: 8.5 saniye - Sadece TSI motor - tahmini değer
 • Maksimum hız: 225km/saat - GTE Mode (Elektrikli + TSI motor beraber)
 • Ağırlık: 1722kg
 • Sadece elektrik motoru ile menzil: 50km
 • Toplam menzil: 1114km
 • Emisyon 37
 • Elektrik motoru şarj süresi: 4:15 saat (normal) - 2:30 saat (hızlı)
 • Oeralama tüketim: 12.2kwh/100km (sadece elektrikli motor ile) - E Mode
 • Ortalama tüketim: 1.6lt/100km (hem elektrikli hem de TSI motor devrede iken) - GTE Mode
 • Ortalama Tüketim: 5.5lt/100km (sadece TSI motor ile) - tahmini
Sistemin çalışması ise şu şekilde;

Araç ilk çalıştırıldığı zaman E-Mode devrede oluyor ve piller dolu ise 50km boyunca elektrik modunda TSI motor devrede olmadan son derece sessiz bir şekilde yol alınıyor. Elektrikli motor ile en fazla 130km/saat hıza çıkılabiliyor ve daha yüksek hızlarda TSI motor da devreye giriyor. 50km sonunda piller bitince ise TSI motor tek başına çalışıyor. Ancak piller tam dolu bile olsa GTE tuşuna basarak araç çalıştırıldığı andan itibaren de hem elektrikli hem de TSI motor beraber de kullanılabiliyor. Battery Charge modunda ise TSI motor ve fren enerjisi geri dönüşüm sistemi pilleri şarj edebiliyor ancak ne kadar tüketim ile ne kadar zamanda pillerin dolduğu belirtilmiyor. 


VW Passat GTE Fiyat Analizi

VW Passat GTE Almanya'da 44.250Euro başlangıç fiyatıyla satışa sunuldu ve GTE donanım özellikleri de Comfortline - Highline arasında yer alıyor. Ülkemizdeki vergi dilimini ve aynı donanımları düşünerek aşağıdaki model üzerinden gidelim;

VW Passat 1.4 TSI 150ps 7 ileri DSG şanzıman Almanya fiyatları
 • Comfortline donanım ile 33.325Euro
 • Highline donanım ile 36.550Euro
 • GTE donanımın ikisi arasında olduğu düşünülürse iki donanım seçeneğinin ortalaması yaklaşık olarak 35.000 Euro olarak alınabilir 
Passat GTE'nin 44.250 Euro olan fiyatı ile 35.000Euro arasındaki fiyat farkı ise yaklaşık olarak %26. Yani GTE modeli %26 daha pahalı. Ancak sunduğu yakıt tüketimi ve performans çok daha iyi olmasıyla öne çıkıyor.


Şimdi ise bu oranı ülkemizde satılan VW Passat 1.4 TSI 150ps 7 ileri DSG şanzıman fiyatına uyarlayalım;
 • Comfortline donanım ile 118.300TL
 • Highline donanım ile 136.700TL
 • Ortalaması yaklaşık 125.000TL alınabilir
GTE donanımına denk gelen Comfortline ve Highline ortalaması olarak karşımıza Türkiye'de 125.000TL fiyatı çıktı. Bu fiyatı Almanya fiyatlarından elde ettiğimiz %26 farkı ekleyelim. 
 • 125.000TL x 1.26 = 157.600TL (VW Passat GTE tahmini Türkiye Fiyatı)
Bir diğer önemli konu ise bu araca tüketim ve performans olarak hangi dizel modelin rakip olduğu noktası. 2.0lt 190ps güce sahip olan dizel ünitenin performans olarak rakip olduğu açık ancak biz yine de fazla açılmayalım ve 150ps güce sahip olan versiyonunun fiyatlarını inceleyelim.

VW Passat 2.0lt turbo-dizel 150ps 6 ileri DSG şanzıman Türkiye fiyatı
 • Comfortline donanım ile 160.500TL
 • Highline donanım ile 178.900TL
Görüleceği gibi Passat GTE ülkemize gelmesi durumunda 150ps güce sahip 2.0lt dizel VW Passat Comfortline ile hemen hemen aynı fiyata sahip olabilir. Ayrıca 1.4lt olması dolayısı ile senelik motorlu taşıtlar vergisi de 2.0lt motora göre üçte birine denk geliyor. Bu da tüketim olarak benzer değerlere sahip olan, daha performanslı ve daha az maliyetli Passat GTE'nin ciddi satış potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca daha sessiz olması da konfor açısından çok büyük bir avantaj. 


Ancak ülkemizde araç şarj olanaklarının açık bir şekilde kötü olması büyük bir dezavantaj. Sadece TSI motor ile yol almak da çok mantıklı değil. Böyle bir durumda zaten 1.4 TSI motora sahip araç tercih edilmeli. Ancak evinde ve iş yerinde aracını şarj etme olanağı olan ve günlük olarak 50km civarında yol yapan kişiler için de GTE bu fiyatıyla bulunmaz bir nimet olarak öne çıkıyor. Ayrıca uzun yolda da elektrik motor ve TSI motorun beraber kullanılabilmesi ortalama tüketiminin dizel ile yakın olmasını sağlıyor. Performans ve sessizlik olarak da daha üstün olması cabası.

Diğer taraftan Doğuş Otomotiv'in GTE'yi getirmek için biraz nazlı olacağını düşünüyoruz. Sonuçta hybrid sistem olması servisler için yeni eleman ve eğitim açısından ek bir yük ve aracın karlılığı da dizel modeller kadar yüksek olmayabilir. Bu nedenle de bize göre ülkemize mutlaka gelmesi gereken bu modelin gelmeme ihtimali doğabilir. Ancak ülkemizde hybrid sistemin yaygınlaşması ve VW'in de bu konuda ön ayak olması marka imajını arttırabilir. İlgili Konular

vw passat hybrid fiyat 5250532394323595633

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item