Audi SQ7 motorlu Bentley Bentayga dizel tanıtıldı

Bentley'in ilk SUV modeli Bentayga geçtiğimiz yıl tanıtılmıştı ve sunduğu performans ile de dünyanın en hızlı SUV modeli unvanını kaz...

Bentley'in ilk SUV modeli Bentayga geçtiğimiz yıl tanıtılmıştı ve sunduğu performans ile de dünyanın en hızlı SUV modeli unvanını kazanmıştı. Bu araçta bulunan 6.0lt W12 600ps güce ve 900nm torka sahip benzin motoru modeli 4.1 saniyede 100km/saat hıza çıkarabilirken 301km/saat maksimum hıza ulaştırabiliyordu. Şimdi ise devasa benzin motora oldukça güçlü ve teknolojik bir dizel alternatif geldi. 

Araçta bulunan dizel motor ise W12 silindir benzin motoru aratmayacak özelliklere sahip ve bu motoru daha önce Audi'nin SUV modeli Q7'nin en üst seviyesinde yer alan SQ7 modelinde görmüştük. Bu harika motorda 1 tanesi elektrikli olmak üzere toplam 3 adet turbo buluyor. 4.0 litre hacminde V8 dizel motor 3 turbonun eşliğinde 435ps güç üretirken 1000d/d-3250d/d aralığında tam 900nm tork üretebiliyor. 1000d/d motor hızında üretilebilen 900nm torkda ise elektrikli turbonun çok büyük bir etkisi bulunuyor.

Bentayga Dizel'de bulunan Audi 3 turbolu motor
Modelde bulunan 3 turbolu sistem ise şu şekilde çalışıyor; Küçük turbo alt ve orta devirlerde büyük turbo ise üst devirlerde devreye giriyor. Elektrikli turbo ise turbo boşluğunu en aza indirebilmek için küçük turboya hava pompalıyor ve çok alt devirlerden itibaren dönebilmesini sağlıyor. Yani aslında bir nevi hava kompresörü görevi görüyor ve silindirlere ekstradan taze hava göndermeye yaramıyor. Sonuç olarak bu sisteme bir adet küçük ve bir adet büyük geleneksel turboya (bi-turbo) sahip, küçük turboya hava basan ve turbo boşluğunu minimize eden elektrikli kompresöre sahip üçlü aşırı besleme sistemi de denilebilir. Bu arada elektrikli turbo maksimum dönme hızına ulaşabilmesi için 10hp güce ihtiyaç duyuyor ve bu gücü de 48Voltluk ayrı bir aküden temin ediyor.

3 turbonun ürettiği yüksek güç ve en önemlisi çok düşük devirdeki maksimum tork sayesinde Bentayga Dizel 0-100km hızlanmasını 4.8 saniyede tamamlayabiliyor ve maksimum hız olarak da 270km/saate ulaşabiliyor. Bu arada aracın ağırlığının 2400kg olduğunu belirtmekte de fayda var. Bu hızlanma değeri Audi SQ7 modelinin 4.8sn değeri ile aynı ve bu sayede her iki model de dünyanın en iyi hızlanan Dizel SUV modelleri oluyor.


Diğer taraftan bu performansın ve gücün tüketimden yana önemli bir bedeli olmuyor. Fabrika verilerine göre 100km'de 7.9 litre dizel yakıt tüketen Bentayga ağır kasa ve büyük bir motora rağmen gerçekten oldukça düşük bir tüketime sahip. Ayrıca 210gr/km emisyon değeri de oldukça başarılı ve 1 depoyla 1000km yol alınabilmesi de başarılı bir özellik olarak öne çıkıyor. Her ne kadar biz tüketim değerlerine bakıyor olsak da İngiltere fiyatı 135.800 Sterlin olan bir aracı alacak kişinin bu durumu takmayacağını düşünüyoruz. 


135.800 Sterlin fiyat etiketinin W12 benzin motora sahip versiyona göre 30.000 Sterlin daha ucuz olduğunu da belirtelim. Bu da dizel Bentayga'yı yaklaşık 1/4 oranında daha ucuz bir model durumuna getiriyor ve bir şekilde aracın satış rakamlarını yükseltecektir diye düşünüyoruz. Diğer taraftan Bentayga ile aynı motora ve performansa sahip olan Audi SQ7 fiyatının da yaklaşık 71.000 sterlin olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Bentayga Dizel'in, sunduğu daha fazla lüks ve konfordan öte marka imaj ve prestijinin yaklaşık 2 kat fiyat farkına neden olduğu ise gayet açık.   
İlgili Konular

YENİLİK 7945491941882921214

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item