Dyno testinde nelere dikkat etmek gerekir?

Oldukça merak edilen bir konu olan Oto Ekspertizi 2. el otomotiv dünyasına 6-7 sene önce girdi ve son 3 yıldır da hızlı bir şekilde büyü...

Oldukça merak edilen bir konu olan Oto Ekspertizi 2. el otomotiv dünyasına 6-7 sene önce girdi ve son 3 yıldır da hızlı bir şekilde büyüdü. Birçok sektörde olduğu gibi bu sektörde de hızla ve kontrolsüzce büyümesinden dolayı doğru bilinen yanlışlar ortaya çıkmaya başladı. Yanlış düzeltilir ancak buradaki sorunumuz bu yanlışların maalesef kalıplaşması ve mağdurlar yaratmasıdır. Sevindirici bir unsur ise T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Ekspertiz sektörü için hazırladığı düzenlemesi çok yakında bitiyor. Bu konuda doğru bilinen yanlışlar olarak 2 önemli konu başlığı bulunuyor. 
Dinamometre 

2 çeşit dinamometreden bahsedersek; ekspertiz merkezlerinde kullanılan cihaz taşıt dinamometresidir. Bunun haricinde ise birde motor dinamometresi vardır. Motor sehpa üzerinde iken volan aksamından şaft vasıtası ile dinamometreye bağlanır. Motorun gerçek verimini bu cihazla daha doğru alabilirsiniz. Ekspertiz merkezlerindeki taşıt dinamometresi ise motorun ürettiği gücü şanzıman, diferansiyel,baskı balata, ön-arka aks yada (4 çeker) lastikler üstünden tamburlara ileterek elde eder. Ortaya bir veri çıkar. Motorun ÖMRÜ %80 ya da %90 denir. İşte yanlış burada başlar.

ECU, Chip Tuning ve Remapping nedir?

Mercedes AMG S63 motor dinamometre testinde
Aracınızın motoru ne kadar iyi olursa olsun aktarma organları aldığı gücü doğru iletemiyorsa çıkan sonuç ve verim düşük olacaktır. Bu veri de motor ömrü olarak yorumlandığında; işte yanlış tam da burada başlar. Test yapan kişi, uzman ve konuya hakim ise aracın testi sırasında sorunlu olan bu aksamları tespit edecektir. Motor hakkındaki yorumunu da ona göre yapmalıdır. Ayrıca imkan varsa kompresör testi de motor hakkında doğru bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. 


Lotus Elise araç dinamometre testinde
Motor hakkında yüzde oran belirtmek

Örnekle anlatalım, Elimizde 220bin km de 10 yaşında 50ps ve 200ps güçlerinde 2 farklı aracımız olsun. Bu araçların her iki motoruna %20 kayıp var diyelim. 50ps'de 10ps kayıp – 200ps'de de 40ps kayıp yapar. 50ps'lik aracın yaşına ve kilometresine baktığımızda %20 kayıp üst limitlerde de olsa normal diyebiliriz. Ancak 200ps'deki aracın 40ps kaybı normal değildir. Gerçekte %20 kayıp 50ps gücünde olan araçta normalken 200ps olanda anormaldir.

HP, PS, KW ve BG güç birimleri arasındaki bağlantı nedir?

Sonuç olarak burada yüzde oran ile değerlendirme yanlıştır. 200ps gücündeki aracın sahibi ilk aracın %20 kaybını normal olduğunu duyunca kendi aracının da motor verimini bu nedenle normal olduğunu düşünecektir. En doğru yorum, aracın fabrika çıkış güç ve tork verileri ile elde edilen sonuç arasındaki farkın, testi yapan teknisyen yada uzmanın değerlendirmesi ile olacaktır.


Aracınızı Dinamometre testine sokmadan önce ise;

Dinamometre testinden önce mutlaka aracın sıvı seviyelerinin kontrolünün yapılmasını isteyin. Yağ seviyesi, yağ ölçüm çubuğunda gözükmeyen araçların, radyatör su seviyesi çok düşük araçların, bu unsurları yeterli seviyeye getirilmediği müddetçe asla bu teste maruz bırakılmamalıdır. Dyno test anında aracın önüne mutlaka fan konulmalıdır. Bu ufak ama her ihtimale karşı alınan bir önlemdir ve motora zararı yoktur.

Motor soğutma sistemi nedir? Nasıl çalışır?

BMW E92 M3 Araç dinamometre testinde, soğutma fan ile takviye ediliyor
Test sırasında fan kullanılmadığında 4. vites, 5000d/dk, 160km/saat hız yapan aracınızın motoruna hiç hava girişi olmayacaktır. Fan, spor araçların uzun test koşulları sırasında kullanılır diyenleriniz olabilir. Ancak aracın soğutma sisteminde sorun varsa yada termostat açmıyorsa pek de önemsenmeyen bu hava kütlesi, motorunuzu büyük bir dertten kurtaracaktır. En vahim durum ise motor bloğunun çatlamasına bile neden olabilmesidir.

sekizsilindir.com misafir yazarı
Burak Ün
Otomotiv Öğretmeni

İlgili Konular

oto ekspertizi 5293591140856612420

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item