Chevrolet Camaro 50. yılını kutluyor

Chevrolet markasının Corvette'den sonra belki de en bilinen modeli, üretilmeye başlandığı ilk günden beri birçok insanın hayallerini ...

Chevrolet markasının Corvette'den sonra belki de en bilinen modeli, üretilmeye başlandığı ilk günden beri birçok insanın hayallerini süsleyen efsane Camaro'dur. Gerek ilk tanıtıldığı dönemden beri sahip olduğu yüksek hacimli geleneksel V8 motoru gerekse de sportif özellikleri ile adını duyurmayı hep başarmıştı. Geçmiş dönemlerden beri neredeyse her kasa tipiyle filmlerde de boy göstermiş olan model, otomobil temalı sinema filmi Hızlı ve Öfkeli serisinde birçok kez karşımıza çıktığı gibi 2017 yılında vizyona girecek olan Transformers: The Last Knight filminde bu sefer son jenerasyonu ile boy gösterecek.

Amerikan V8 mi? Alman V8 mi?

29 Eylül 1966 yılından beri üretilen ve şu anda 6.nesli satışta olan Camaro bulunduğumuz günlerde 50.yılını kutluyor ve Chevrolet de geride kalan yarım asırlık başarıyı özel bir Camaro modeli ile taçlandırmak istedi. Bu modele geçemeden önce Camaro'nun 50 yıllık tarihini de kısa bir şekilde anlatmadan geçmeyelim.

Chevrolet Camaro Tarihi

Büyük başarılar elde eden Ford Mustang modeline karşı olarak Chevrolet'in 1965 yılı ortalarında Panther kod adında bir proje üzerinde çalıştığı bazı kaynaklar tarafından dile getirildi. 28 Haziran 1966 yılında ise Chevrolet'in XP-836 adında bir proje ile spor bir araç üzerinde çalıştığı ve isminin de Chevrolet'in diğer spor modelleri Corvette, Corvair, Chevy II ve Chevelle'de olduğu gibi C harfi ile başlayabileceği belirtildi. Seçilen isim Fransızca "Camarade" ve İngilizce karşılığı "Comrade" kelimesiydi ve biraz sokak ağzı ile ahbap-kanka gibi anlamlara gelebiliyordu. Tasarlanan bu araç yapısı gereği sürücüsü ile adeta yakın bir arkadaş yani ahbap gibi olmalıydı. Bu nedenle Comrade kelimesi üzerinden biraz beyin fırtınası yapıldı ve ortaya daha güçlü ve kolay bir söylenişi olan "Camaro" adı çıktı.


Ayrıca aracı tanıtan dönemin GM yetkilisine Camaro'nun ne anlama geldiği sorulduğu zaman "Vahşi atlara saldıran arsız bir hayvan" cevabını vermesi  de büyük yankı uyandırmıştı. Bu arada "Vahşi at" karşılığının İngilizce'de Mustang olduğunu da hatırlatmadan geçemeyelim. Yani GM yetkilisi oldukça ince bir şekilde Ford Mustang'i rakip olarak seçtiklerini de açıklamıştı. Tüm bunların ardından model 26 Eylül 1966 tarihindeki resmi tanıtımdan 3 gün sonra 29 Eylül 1966 yılında galerilerdeki yerini alarak satılmaya başlanmıştı. Ayrıca 1967 yılında satılmaya başlanan GM Grubu'nun bir diğer markası Pontiac'ın Firebird modelinde de Camaro ile aynı platform ve benzer parçalar kullanılıyordu ve iki model için kardeş demek bile mümkündü. 

(Görsellerden sonra konu devam ediyor) 

Yıllara göre Chevrolet Camaro Jenerasyonları
  • 1.Jenerasyon Chevrolet Camaro: 1966 - 1969
  • 2.Jenerasyon Chevrolet Camaro: 1970 - 1981
  • 3.jenerasyon Chevrolet Camaro: 1982 - 1992
  • 4.Jenerasyon Chevrolet Camaro: 1993 - 2002
  • 5.Jenerasyon Chevrolet Camaro: 2010 - 2015
  • 6.Jenerasyon: 2016-Devam

50.yıla özel Chevrolet Camaro

Chevrolet, aradan geçen 50 başarılı yılı taçlandırabilmek için 2016 yılında yenilediği Camaro modelinin özel bir serisini önümüzdeki günlerde satışa sunmayı planlıyor. Hatırlanacak olursa yeni Camaro'da 3.6lt V6 atmosferik-benzin 335ps, 6.2lt V8 atmosferik-benzin 455ps ve 6.2lt V8 kompresör-benzin 650ps güce sahip motorlar kullanılıyordu. Ayrıca bu geleneksel Amerikan motorların yanında oldukça sürpriz bir şekilde Opel kökenli bir motor da yer alıyordu. 2.0lt Sıralı 4 silindir turbo-benzin 279ps gücünde olan bu motor modele oldukça fazla yakışmıştı ancak 50 yıllık Camaro geleneğini yansıtan bir seçenek de kesinlikle değildi. 

Aynı fiyata Chevrolet Camaro 2.0 Turbo mu? BMW 4.18i Gran Coupe mi?

Modelde kullanılacak motor resmi olarak açıklanmamış olsa da 50. yıl versiyonu için Camaro'nun adına yakışır ve şanlı geçmişini vurgulayan geleneksel ve fazlasıyla Amerikan bir motor seçilmiş. Camaro SS modelinde yer alan 6.2lt V8 atmosferik-benzin 455ps gücündeki motor modelde yerini alacak ve sesi ile de yeri göğü inletecek. Bu kadar özel bir modelin görünümünün de farklı olması gerektiğini düşünen Chevrolet tasarımcıları araçta turuncu renkli detayları ölçülü bir şekilde kullanarak oldukça hoş ve kaliteli bir görünüm elde etmişler. Ayrıca modele özel 20 inch çapında jantlar ve mat krom panjur detayları bu özel versiyonun görünümüne katkıda bulunuyor. 

Amerikan otomobilleri Avrupalılaşıyor mu?

İlgili Konular

KLASİK 4641696999845103554

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item