Elektrikli turbonun geleceği bu motorda mı?

Günümüzde aşırı besleme sistemlerini kullanarak hacim küçültme yani down-sizing yapmayan marka neredeyse kalmadı. Ayrıca bu doğrultuda ha...

Günümüzde aşırı besleme sistemlerini kullanarak hacim küçültme yani down-sizing yapmayan marka neredeyse kalmadı. Ayrıca bu doğrultuda hangi markada olursa olsun motor hacimleri ciddi oranlarda azaldı ve bu furyanın hızının artmasına neden olabilecek bir şey de hiç şüphesiz elektrikli turbo sistemleri olacak gibi görünüyor. İlk olarak Audi'nin SQ7 ve ardından da VW Grubu'nun bir diğer üyesi olan Bentley markasının Bentayga Diesel modelinde kullanılan elektrikli turbo oldukça iyi sonuç verdi ve turbo boşluğunun azaltılmasında büyük fayda sağladı. Öyle ki her iki modelde de maksimum tork 1000 devir/dakika gibi düşük bir motor hızında elde edilebiliyor. Ayrıca elde edilen tork ve güç miktarı da en az geleneksel turbolar kadar başarılı olmasıyla öne çıkıyor.

Her ne kadar elektrikli turbo olarak bu motor parçasını adlandırıyor olsak da aslında karşımızda tipik bir elektrik ile çalışan hava kompresörü bulunuyor. Geleneksel turbo sistemlerinde turbo salyangozu içerisinde bulunan pervaneler motordan atılan yüksek sıcaklığa ve basınca sahip egzoz gazları vasıtasıyla dönüp temiz havayı emerken elektrikli turboda da benzer bir salyangoz ve tek bir pervane bulunuyor ancak bu pervane tahrikini elektrikli bir motordan alıyor. Yani elektrikli turbo dediğimiz parça turbo görünümlü bir hava kompresörü olmasıyla öne çıkıyor. Bu nedenle de elektrikli turbo ifadesini kullanmanın bize göre bir mahsuru bulunmuyor. Hatta oldukça fiyakalı bir terim olan elektrikli supercharger ifadesi de rahatlıkla kullanılabilir diye düşünüyoruz.

Audi SQ7 ve Bentley Bentayga'nın düşük devirlerde kısa bir süre devrede kalan elektrikli turbosu
Diğer taraftan dizel motora sahip dünyanın en hızlı SUV modelleri olan Audi SQ7 ve Bentley Bentayga'da kullanılan elektrikli turbonun esas amacı turbo boşluğunu azaltarak daha düşük devirlerde maksimum torku elde edebilmek. Yani elektrikli turbo motorun genel gücüne ve torkuna diğer iki geleneksel turbo kadar katkıda bulunmuyor. Ayrıca şimdilik sadece dizel bir motorda kullanılması da kullanım alanının oldukça sınırlı olduğunu gösteriyor ancak bu konudaki çalışmalar da son hız ile devam ediyor. Sonuçta ilk seri üretim elektrikli turbo olmasıyla Audi ne kadar övünse azdır diye düşünüyoruz. 

En son olarak ise dünyanın en köklü ve büyük otomobil parçası üreticilerinden birisi olan Alman Mahle firması ile sadece elektrikli turbo tasarımları gerçekleştiren İngiliz Aeristech firmasını bir araya getiren projede, Audi'nin sisteminden daha gelişmiş ve düşük hacimli benzin motorlarında kullanılmak üzere tasarlanan elektrikli turbo sistemi dikkatimizi çekti. Bu sistem 1.2lt 3 silindirli benzinli bir motorda egzoz gazları ile çalışan geleneksel tek bir turbo ile beraber kullanılıyor ve eSupercharger olarak adlandırılıyor.

4 turbo BMW dizel mi? 3 turbo (1 adet elektrikli) Audi dizel mi?

eSupercharger sistemi gücünü 48Voltluk bir aküden alıyor, kendine ait özel bir sıvı soğutma sistemine sahip ve 120.000devir/dakika hıza çıkabiliyor. Audi'nin tasarladığı sistemin aksine sadece düşük devirlerde değil ihtiyaç halinde geleneksel turbonun yanında yüksek motor devirlerinde de çalışabiliyor. Bu sayede hem düşük devirlerde turbo boşluğu engelleniyor hem de motorun daha yüksek güç ve tork üretebilmesine katkı sağlanıyor. Kısacası eSupercharger geleneksel turbo ile beraber motora neredeyse sürekli olarak taze hava basabiliyor.

eSupercharger sisteminin monte edildiği motor ise 1.2lt hacminde ve sıralı 3 silindire sahip. Motor ile ilgili detaylar şimdilik çok açık olmasa da 260ps güç ve 315nm tork üretebiliyor. Bu da 217ps/lt ve 263nm/lt gibi başarılı değerler edildiği anlamına geliyor. Motorun monte edildiği araç ise VW Golf GTi ve bu motor ile 0-100km hızlanmasını 6.5 saniyede tamamlayabiliyor. Ayrıca bunu yaparken yerini aldığı 2.0lt turbo-benzin 220ps güce sahip motordan da %25 daha az yakıt tüketebiliyor ve hızlanma değerleri de yaklaşık olarak aynı.


Koenigsegg 1.6lt motor nasıl 400ps güç üretebilir?

Günümüzde seri olarak üretilen motorlar arasında en yüksek oran Mercedes AMG A45 modelinde bulunan 2.0lt 4 silindir çift turbo-benzin 381ps gücünde motorda bulunuyor ve 190.5pslt oranıyla bu motor şu anda lider konumda. Diğer taraftan Nissan'ın 1.6lt 400ps ve yine aynı hacim ve güçteki Koenigsegg motoru da 250ps/lt oranları ile oldukça dikkat çekici ancak her iki motor da halen prototip yani seri olarak üretilmiyorlar.

Nissan DIG-T 1.5lt 400ps motor ne kadar gerçekçi?

250ps/lt gibi daha başarılı güç/hacim oranına sahip örnekleri olsa da bu kadar düşük motor hacmine ve elektrikli bir turboya sahip başka bir motor henüz bulunmuyor. Bu da Mahle'nin motorunun ne kadar özel olduğunu açık bir şekilde gösteriyor diyebiliriz. Ayrıca ürettiği yüksek güç ve torkun yanında benzer güçteki motorlardan %25 daha az yakıt tüketen ve aynı oranda daha düşük emisyona sahip olan motorun ömrünün ve maliyetinin benzer güçteki yüksek hacimli motorlar ile aynı olmasının hedeflendiği belirtiliyor. 
Böyle bir projenin arkasında BMW, Mercedes, VW Grubu ve diğer otomobil üreticisi markalara parça temin eden köklü Mahle firmasının olması gerçekten de eSupercharger sitemine olan inancımızı artırdı diyebiliriz. Bu arada mevcut prototipte 48 Volt ile çalışan sistemin bir de 10 Voltuk tipi üzerinde çalışılıyor olması önümüzdeki yıllarda karşımıza 1 adet elektrikli bir adet de geleneksel turbosu olan 160ps güce ve 250nm torka sahip benzin motorlarının B ve C Segmenti araçlarda rahatlıkla kullanılabileceğini gösteriyor. Bu da 1.4lt ve 1.5lt turbo-benzin motorlarının elektrikli turbo ile ekstradan down sizinge uğramasına neden olabilir.

Bize göre bu sistem orta vadede birçok benzin motorunda bulunacak ve hybrid araçların yaygınlaşmasıyla da tek bir elektrikli turbodan güç alan içten yanmalı benzin motorlarının önünü açacak gibi görünüyor. Bu sayede hybrid sistemlerdeki içten yanmalı motorlar daha da küçülerek hem yer hem de ağırlık tasarrufu sağlandığı gibi tüketim ve emisyon değerleri de önemli miktarlarda düşebilir diye düşünüyoruz.
İlgili Konular

mahle elektrikli turbo 3591403029564578782

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item