VW e-Golf fiyatı ne kadar olabilir?

Çok tartışılan yeni ÖTV düzenlemesi T.C. Büyük Millet Meclisi'nin ilgili komisyonuna geldi. Komisyonda kabul edilmesi durumunda mecli...

Çok tartışılan yeni ÖTV düzenlemesi T.C. Büyük Millet Meclisi'nin ilgili komisyonuna geldi. Komisyonda kabul edilmesi durumunda meclis oylamasına geçilecek ve gerekli kabul oyu sağlanırsa da Cumhurbaşkanı'nın onayından geçtikten sonra Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girecek. Konu hakkında aklımızda hala çeşitli komplo teorileri bulunsa da özellikle Alman markaların araçları büyük darbe yiyecek gibi görünüyor. Bu da uluslararası bazı siyasi hesaplaşmaları akla getirmiyor değil. 

Resmi olmayan yeni ÖTV oranları ise şu şekilde;

1.6lt ve altı motor hacmine sahip araçlar
 • Aracın Türkiye'ye giriş fiyatı 55.000TL ve altında ise - %45 ÖTV
 • Aracın Türkiye'ye giriş fiyatı 55.000TL üstünde ise - %74 ÖTV
1.6lt-2.0lt arası motor hacmine sahip araçlar 
 • Aracın Türkiye'ye giriş fiyatı 160.000TL ve altında ise - %90 ÖTV
 • Aracın Türkiye'ye giriş fiyatı 160.000TL üstünde ise - %120 ÖTV
2.0lt üstü motor hacmine sahip araçlar
 • Aracın Türkiye'ye giriş fiyatı 200.000TL ve altında ise - %145 ÖTV
 • Aracın Türkiye'ye giriş fiyatı 200.000TL üstünde ise - %168 ÖTV
Diğer taraftan böyle bir yasanın çıkması durumunda C Segmenti araçların dizel-otomatik motor-şanzıman seçeneğine sahip olan modellerinin orta ve yüksek donanım paketine sahip olan versiyonları ve daha üst sınıflar etkilenecek gibi görünüyor. Bu yasa özellikle dizel araç almak isteyen kişileri üzeceğe benzediği için de otomobil firmaları tüketimi ve ÖTV oranı çok daha düşük olan elektrikli araçları ülkemize ithal etmeye başlayabilirler. Tabi burada en önemli konu elektrikli otomobillerin menzili ve bu da büyük sorun oluşturuyor. Hem elektrikli motora hem de içten yanmalı motora sahip dizel kadar az yakıt tüketen Hybrid araçlar menzil konusunda sorun yaşamıyorlar ancak bu tip araçlar da barındırdıkları içten yanmalı motorun hacmine göre vergilendirildikleri için yeni ÖTV yasasından aynen etkilenecekler. Bu da düşük ÖTV değerine sahip elektrikli araçları menzil sorunu yaşamalarına rağmen bir adım öne çıkaracak gibi görünüyor. 

Biz de bu doğrultuda ÖTV yasasından etkilenmesi muhtemel olan VW Golf modelinin makyajdan sonra menzili artan elektrikli versiyonunun fiyatını analiz etmeye karar verdik. VW Golf modelini seçmemizin nedeni ise, hem ülkemizde çok popüler olması, hem mukayese yapmaya olanak veren dizel ve elektrikli versiyonlarının olması, hem de menzilinin makyajla beraber ciddi oranda artmış olmasından kaynaklanıyor.

Daha önceden 24.2KWh'lik pillere sahip olan modeli artık 35.8KWh'lik pillere sahip. Bu da pil kapasitesinin yaklaşık olarak %50 oranında arttığı anlamına geliyor ki bu sayede aracın menzili 200km'den 300km'ye yükselmiş. Ancak bu değerler üreticini belirlediği değerler ve pratik sürüşte ne kadarlık bir değer edileceği tam olarak belli değil. Diğer taraftan artan menzil ile beraber motor gücünde de artma meydana gelmiş. Daha önceden 115hp olan  güç 19hp artışla 134hp'ye yükselmiş ve tork da 290nm olarak açıklanıyor. Bu da aracın ideal güç ve tork değerlerine sahip olduğunu gösteriyor. e-Golf modelinin 0-100km/saat hızlanması yaklaşık 10 saniye iken maksimum hızı 150km/saat (limitörlü) olarak açıklanıyor. Araç 100km'de ortalama olarak 12KWh elektrik tüketiyor. Ülkemizde 1KWh elektrik bedelinin 0.42TL olduğu düşünülürse aracın 100km mesafede 5TL, ve 1km'de de ortalama 5 kuruş tükettiği hesaplanabilir. Bu tüketim değeri fabrika ortalaması ile en iyi ihtimalle 100km'de 4 litre tüketen küçük bir dizel motordan 3 kattan daha düşük. Bu da oldukça iyi bir değer olmasıyla öne çıkıyor. 

Türkiye'de şarj istasyonlarının durumu nedir?

Ülkemizde elektrikli otomobiller ile alakalı en büyük sorun şarj konusunda yaşanıyor. e-Golf normal bir şekilde şebeke elektriğinden şarj edilirse piller yaklaşık 6 saatte dolarken hızlı şarj istasyonlarında bu süre pillerin %80'i için 1 saatten az olarak açıklanıyor. Kısacası bu tip araçları kullanmak istiyorsanız aracınızı evinizde şarj etmek zorunluluğu en azından Türkiye koşullarında şart görünüyor. Ülkemizde İstanbul'da 78, Ankara'da 22, Antalya'da 10 ve İzmir'de ise 6 adet şarj istasyonu bulunurken diğer şehirlerimizin sadece küçük bir kısmında şarj istasyonları bulunuyor. Ayrıca İstanbul-Ankara arasında yolun ortası sayabileceğimiz bir dinlenme noktası olan Highway Alışveriş Merkezi'nde 1 adet tekli şarj istasyonu bulunuyor. Bu da bir aksilik çıkmadığı takdirde İstanbul-Ankara arasında 300km ortalama menzile sahip e-Golf ile seyahati mümkün kılıyor. Ancak tek bir şarj ünitesinin bulunduğu düşünülürse özellikle yoğun zamanlarda çok da mantıklı bir seçim gibi görünmüyor. Sonuçta pilin %80'i yaklaşık 1 saatte doluyor. Kuyrukta 2 araç bile olsa 2-3 saatlik bekleme süresi sabır sınırlarını zorluyor. 

Türkiye elektrikli otomobil şarj noktaları
VW e-Golf fiyat analizi

Çıkması muhtemel yeni ÖTV yasası anlaşıldığı kadarıyla bir sürpriz olmaz ise sadece içten yanmalı motora sahip olan modelleri kapsayacak gibi görünüyor. Bu da tam elektrikli modellerin yasadan etkilenmeyeceği anlamına gelebilir. Ülkemizde elektrikli araçlara uygulanan ÖTV motor gücü odaklı  ve oranlar da şu şekilde uygulanıyor; 
 • Motor gücü 85 kW (116ps) ve aşağısı: %3
 • Motor gücü 86 kW(116ps) – 120 kW (163ps) arası: %7
 • Motor gücü 121 kW (164ps) ve üstü: %15
Yukarıdaki oranlardan da anlayabileceğimiz gibi e-Golf 134hp güce sahip olması nedeniyle ülkemize girişte %7 ÖTV oranı ile vergilendiriliyor. Diğer taraftan yeni ÖTV yasasına takılması muhtemel VW Golf modellerinden en önemlisi 1.6lt turbo-dizel 115ps güce sahip, 7 ileri DSG otomatik şanzımanlı ve Comfortline ve üstü donanımlı olanlar gibi görünüyor. Doğuş Oto bu aracın 101.400TL olan fiyatını yeni yasaya uygun olarak belli bir noktaya çekmezse bu seçenek yaklaşık %20 oranında zamlanabilir. Üstelik Euro'da da önemli oranda bir artıl söz konusu. 

Şimdi e-Golf fiyat analizine başlayalım ve her iki aracın Almaya fiyatlarına göz atalım;
 • VW e-Golf: 34.900Euro
 • VW Golf 1.6TDI DSG Comfortline: 26.100Euro
Görüleceği gibi e-Golf kendisine en yakın tüketime ve otomatik şanzıman ile kullanım kolaylığına sahip Golf modelinden Almanya'da %33 daha pahalı. Ancak ÖTV düzenlemesi ile bu işler ülkemizde farklı bir renge bürünebilir. VW e-Golf'ün %7 ÖTV oranına sahip olduğunu yukarıda belirtmiştik. Ayrıca bu değere %18 KDV ekleniyor. Yeni ÖTV yasası elektrikli otomobilleri nasıl etkileyecek henüz bilinmiyor ancak yukarıda özelliklerini verdiğimiz Golf Comfortline modeli veya bir üst dilimdeki Highline modeli %74 ÖTV dilimine girebilir. Ayrıca bu fiyata bir de %18 KDV eklenecek.

Bu doğrultuda her iki araç arasında nasıl bir % fark oluşacağını Almanya fiyatlarına uygulayarak bakalım. Ancak burada sadece bir oran bulmaya çalışıyoruz. e-Golf'ün Türkiye'ye giriş fiyatını bilmediğimiz için de bu oranı tespit etmek için Almanya'daki anahtar teslim fiyatlarını (vergili) baz almak zorunda kalıyoruz. Bu nedenle aşağıdaki fiyatları Türkiye fiyatı gibi düşünmemek gerekiyor. Bu arada fiyatı doğru tespit edebilmek için mevcut %45 ÖTV oranını kullanacağız.
 • VW e-Golf: 34.900Euro x 1.07 (%7 ÖTV) x 1.18 (%18 KDV) = 44.065Euro
 • VW Golf 1.6TDI DSG Comfortline: 26.100Euro x 1.45 (%45 ÖTV) x 1.18 (%18 KDV) = 44.657Euro
Yukarıdaki hesaplamadan anlaşılacağı gibi mevcut ÖTV oranları (%45) bile uygulanıyor olsa e-Golf'ün Türkiye'de satış fiyatı Golf TDI Comfortline DSG modelinden daha düşük. Bu da %7 ÖTV oranı değişmezse Golf TDI DSG Comfortline modelinin şu anda 101.400TL olduğu göz önüne alınırsa e-Golf'ün ülkemizde 100.000TL fiyata satılabileceği anlamına geliyor. Ayrıca Golf'ün Comfortline donanımlısı yeni ÖTV oranında etkilenirse fiyatı yaklaşık 120.000TL olabilir. Üstelik Euro artışı da bu fiyatı %7 daha yükseltebilir. Bu da e-Golf modelini gerek 3 katı düşük yakıt tüketimi gerekse de anahtar teslim fiyatıyla avantajlı hale getiriyor. Bu arada e-Golf için tespit ettiğimiz 100.000TL rakamı orantısal olması nedeniyle Euro kurunda son 1 ayda gerçekleşen yaklaşık %7 oranındaki artışı kapsamıyor olabilir. Doğuş Oto'nun uyguladığı sene sonu fiyatları büyük bir ihtimalle 1-2 ay öncesinin Euro kuruna ait ve bu nedenle de e-Golf modeli 105.000TL-110.000TL arasında bir fiyat etiketine de sahip olabilir. (Bilgi: 20.10.2016 Euro= 3.37TL, 21.11.2016 Euro= 3.60TL, 1 aylık artış oranı yaklaşık %7)

SONUÇ

Elektrikli otomobiller tüm dünyada büyük bir hızla yayılıyor ve ülkeler de bu konuda büyük yatırımlar yapıyorlar. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi ülkemizdeki yetersiz sarj istasyonu sayısı nedeniyle elektrikli otomobil kullanımı büyük bir sorun. Elektrikli araçları alan kişilerin müstakil bir evleri yoksa ve sık sık uzun yola çıkıyorlarsa çaresiz yine zamlı fiyatlarla dizel araçları almak zorunda kalacaklar gibi görünüyor. Ancak uzun yola çıkmayan ve günde 50km mesafenin üstünde şehir içi yol yapan ve özellikle İstanbul'da ve Ankara'da ikamet eden kişilerden müstakil evde otursun veya oturmasın elektrikli otomobillere kayma meydana gelecek gibi görünüyor. Sonuçta 3 katı düşük tüketim için şarj istasyonunda haftada bir 1-2 saat beklemek çok zor olmasa gerek. Ancak böyle bir kayma sonucu da istasyonlar yetersiz hale gelebilir. Şu anda bu istasyonlarda rahatlıkla şarj işlemi beklemeden gerçekleşiyorken elektrikli otomobillerin 3 kat artması durumunda sonuç ne olur tahmin bile etmek istemiyoruz.

Elektrikli otomobil satışlarında dünyada ve ülkemizde durum ne?

İlgili Konular

vw e-golf fiyat 412965490667680833

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item