Lamborghini Aventador makyajlandı

Lamborghini'nin ürün gamında en üstte yer alan modeli olan Aventador 6 yılın ardından makyajlandı. Özellikle ülkemizde ulaşılması en ...

Lamborghini'nin ürün gamında en üstte yer alan modeli olan Aventador 6 yılın ardından makyajlandı. Özellikle ülkemizde ulaşılması en zor spor otomobillerden olan Aventador, yetkili satıcı Doğuş Otomotiv tarafından 2016 yılının 11 ayında sadece 3 adet satıldı. Ancak lüks otomobil satan ve ithalatını kendi gerçekleştiren galerilerde bu satış adetleri çok daha yüksektir diye düşünüyoruz. 


Makyajlı modelin açıklanan Almanya fiyatının 282.000Euro yani Türk Lirası karşılığı yaklaşık 1 Milyon TL olduğu ve galerilerdeki makyajsız kasanın sıfır km fiyatının da şu anda yaklaşık 900.000 Euro olduğu düşünülürse karşımızda yaklaşık 3.5 Milyon TL değerinde bir araç duruyor. Üstelik ÖTV'nin de bu tip araçlarda 145'den %160 olarak güncellendiğini belirtelim. Ancak her şeye rağmen bu tip araçlar ya aşırı zengin kişiler ya da futbolcular tarafından tercih edildiği için fiyatının abartı olması bu tip kişiler için çok da önemli değildir diye düşünüyoruz. 


Aracı kimin alıp alamayacağı konusunu gereksiz yere anlatmak yerine özelliklerine geçelim; Artık örneğine ender rastlanan 6.5lt V12 silindir atmosferik-benzin motorun gücü 700ps'den 740ps'e yükseltilmiş. Ayrıca motorun ürettiği tork da 690nm olarak açıklanıyor. Değişken supap zamanlamasının elden geçirilmesi ile de motorun çevirebildiği hız 8350d/d'dan 8500d/d'ya yükselmiş. Güç ve tork 4 tekerlekten çekiş sistemine 7 ileri otomatik şanzıman vasıtasıyla aktarılırken, sportif sürüşlerde torkun %90'ı aka tekerleklere aktarılıyor. Bu da eğlenceli bir sürüşü mümkün kılıyor. Egzoz sistemi ise  %20 daha hafif ve bu sayede ağırlık da 1575kg olarak açıklanıyor. Bu arada Avetador S'in 0-100km/saat hızlanması 2.9sn ve maksimum hızı da 350km/saat olmasıyla dikkat çekiyor.  


Bir diğer dikkat çekici ve yeni sunulan özellik ise 4WS yani 4 tekerleği de kontrol edebilen direksiyon sistemi. Seri üretim bir Lamborghini modelinde ilk kez kullanılan bu sistem sayesinde düşük ve orta hızlarda kıvraklık ve yüksek hızlarda daha iyi bir yol tutuş elde ediliyor. Ayrıca bu sisteme adapte edilmiş olan Lamborghini Magnetorheological Suspension (LMS) süspansiyon sisteminin arka ayaları 4WS sistemine uygun olaak şekilde geometrisi ve yayları değiştirilmiş. Hem yeni eklenen 4WS sistemi hem de elden geçirilen süspansiyon sayesinde tutuşun eskisinden daha iyi olacağını tahmin etmek hiç de zor olmayacaktır. 


Makyajlı Aventador'un görünümü ise detaylarda saklı olmak kaydı ile bir miktar değiştirilmiş. Ön tampon detayları oldukça belirginken, arka motorun üstünde yer alan hava alma eklentileri daha agresif bir görünüm sağlamış. Aracın yanında kapı altlarında bulunan etek detayları daha düz yapısı ile bir önceki modelden ayrışıyor. Tüm bu nedenlerden dolayı genel anlamda hem daha saldırgan hem de daha modern bir tasarım elde edildiğini belirtmek fazlasıyla mümkün görünüyor. Bu arada gerçekleşen değişim sadece görsel olarak değil fonksiyon olarak da oldukça etkili. Bu değişimin ardından aracın aerodinamik verimliliğinin %50 oranında ve bastırma gücünün de (downforce) %130 oranda arttığı belirtiliyor. Kısacası gerek teknik gerekse de aerodinamik açıdan yapılan yeniliklerin yol tutuşa ve yüksek süratlerdeki kararlılığa büyük faydası olacağı anlaşılıyor. 

Üstte makyajlı Lamborghini Aventadorİlgili Konular

PERFORMANS 4669663713088766194

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item