Skoda Octavia RS ve Scout makyajlandı

Skoda'nın C Segmenti Sedan ve SW modeli olan Octavia geçtiğimiz ay makyajlanmıştı. Aracın özellikle ön tasarımında ve bilgi-eğlence s...

Skoda'nın C Segmenti Sedan ve SW modeli olan Octavia geçtiğimiz ay makyajlanmıştı. Aracın özellikle ön tasarımında ve bilgi-eğlence sisteminde önemli değişikliklere gidilmişti. Şimdi ise modelin üst versiyonları olan performanslı RS ve yerden yüksek bir Station olan Scout modelleri makyajdan nasibini aldı.

Güncelleme - 05.02.2017

Skoda 230ps gücündeki RS modeline 04.02.2017 tarihinde yeni ve daha güçlü bir versiyon daha ekledi. RS 245 adındaki bu model 245ps güce sahip ve bu sayede RS230'un 6.7 saniyede gerçekleştirdiği 0-100km/saat hızlanmasını 0.1 saniye daha iyi bir zamanla 6.6 saniyede gerçekleştirebiliyor. Sedan ve SW kasa tipi ile satışa sunulacak modelde güç 4 tekerlekte çekiş sistemine 6 ileri manuel veya 7 ileri DSG şanzıman ile aktarılıyor. (RS ve Scout detayları RS245 görseli altından devam ediyor)


Her iki modelde de görsel değişiklikler baz modeller ile aynı olsa özellikle RS modelinin ön panjuru bir önceki modele göre çok daha sportif ve sinirli bir görünüme sahip. Parlak siyah ön panjur ile sağlı sollu bir şekilde bitişik olan farlar oldukça bütün bir görünüm sergiliyor ve kenarda kalan ve küçük görüntüsü ile dikkat çeken farların diğer parçası ve led ışıklandırmalar da sportif hisse katkıda bulunuyor. Diğer taraftan makyajlı RS modelinde hem görünüme hem de yol tutuşa büyük katkıda bulunacak bazı yenilikler de bulunuyor. Makyajlı model hem yere 15mm daha yakın hem de arkadaki iki tekerlek arasındaki açıklık 30mm daha fazla. Bu da 17, 18 ve 19 inch jant seçeneklerinin bir önceki modele göre 15'er mm yani 1.5cm daha çıkık olduğu anlamına geliyor. 

Solda makyajlı Skoda Octavia RS
Görünümü ve tekniğinde değişiklikler olan aracın motor gücünde de artma meydana gelmiş. 2.0lt turbo-benzin motor bir öncekine göre 10ps daha fazla güç üretiyor ve 230ps güce sahip olmasıyla öne çıkıyor. Bu güç ön tekerleklere 6 ileri manuel veya 6 ileri DSG otomatik şanzıman ile aktarılıyor. VW Golf GTi modelinde de kullanılan bu motor sayesinde Skoda Octavia RS 0-100km/saat hızlanmasını 6.7 saniyede tamamlayabiliyor. Modelin ayrıca gücü değişmeyen 184ps'lik 2.0lt turbo-dizel versiyonu da bulunuyor. Bu motor ile beraber sürekli 4x4 çekiş sistemi opsiyon listesinde bulunuyor. Ayrıca her iki motor tipinde de SW kasa seçmek mümkün. 

Makyajlanan bir diğer model ise yerden yükseltilmiş ve hafif arazi özellikleri kazandırılan SW kasa tipine sahip Scout modeli. Bu modelde de ön panjur ve far grubundaki değişim dikkat çekici ve SW modeline göre de yerden yaklaşık olarak 2.5cm daha yüksek. Tampondan başlayıp çamurlukları saran ve arka tampona birleşen siyah plastik kaplamalar ise arazi özelliklerine vurgu yapıyor. Tampon tasarımı ise bir önceki model ile aynı. VW Grubu'nun bir geleneği diyebileceğimiz yerden yüksek ve hafif araziye uygun hale getirilmiş 

Solda makyajlı Skoda Octavia Scout
Octavia Scout modelinde 2 farklı dizel ve 1 adet de benzin motoru seçenekler arasında bulunuyor. 2.0lt turbo-dizel 150ps ve 184ps güce sahipken, 18lt turbo-benzin motor 180ps güce sahip olmasıyla öne çıkıyor. Motor gücü sürekli 4x4 çekiş sistemine 6 ileri manuel veya 6 ileri DSG otomatik şanzıman ile aktarılıyor. Ülkemizde satışı neredeyse yok diyebileceğimiz her iki modelde de özellikle Scout kasa tipinde 1.4TSI motor seçeneği bulunsa eminiz ki çok daha fazla satış yapabilirdi diye düşünüyoruz. 

Skoda Octavia RS 230

Skoda Octavia Scout
İlgili Konular

skoda octavia scout 2017 527112079075883033

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item