ÖTV'ye indirim mi geliyor?

2016 son aylarında otomobillere getirilen kademeli ÖTV uygulaması adeta deprem etkisi yaratmış ve Euro kurunda 1 yılda yaşanan %25 artışı...

2016 son aylarında otomobillere getirilen kademeli ÖTV uygulaması adeta deprem etkisi yaratmış ve Euro kurunda 1 yılda yaşanan %25 artışın da etkisi ile otomobil fiyatlarında 2017 yılının başından itibaren çok ciddi zamlar meydana gelmişti. Öyle ki; örneğin 2016 yılının son ayı kampanyalarla 60.000TL'ye satılan bir araç, 2017 yılında 80.000TL'nin üzerine çıktı. Bu da doğal olarak her kesimde büyük tepkilere neden oldu.


Ayrıca otomobil firmaları da seslerini yükseltmeye başladılar ve %10 oranında daralan pazarın bu şekilde devam etmesi durumunda %30-%35 oranında daralma yaşayabileceği de yetkili ağızlardan açık bir şekilde belirtiliyor. Bu da belli bir süre sonra otomobil bayilerinin kapanamasıyla başlayacak bir sürecin otomobil yatırımlarını durduracak seviyeye bile gelebileceğini gösteriyor.

Hatırlanacak olursa geçtiğimiz hafta beyaz eşya, konut ve yatlarda bazı ÖTV ve KDV düzenlemesi yapılarak oranlarda indirime gidilmişti. Ancak bu listede kapalı hacmi gros tonilatoyu geçmeyen yani güverte altı ve güverte üstü kapalı yerlerinin hacminin 2.83m3 ve altı olan teknelerin ÖTV oranı sıfırlanırken en ucuz otomobilden bile %45 ÖTV alınması birçok kişi tarafından tepki ile karşılanmıştı. Bize göre de nasıl ki belli kapalı hacme sahip teknelerde ÖTV süresiz sıfırlandıysa en azından B Segmenti araçlarda ciddi bir ÖTV indirimi  yapılabilirdi. Bu sayede belli gelir grubundaki insanlar hiç olmazsa sorunsuz ve güvenli bir şekilde 0 km araca binme şansını elde edebilirdi. 


Ayrıca ülkemiz şu anda 2 farklı sürecin içerisine girmiş durumda. Hem döviz fiyatlarının artmasının her türlü ürünün fiyatını yükseltmesi doğrultusunda harcamaların azalması, hem de bir referandum sürecinin başlamış olması beraberinde bazı ilginç durumları da ortaya çıkarıyor. İşte tam da bu noktada bir televizyon kanalında Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın yaptığı son açıklama oldukça dikkat çekiciydi. Daha 2 ay önce otomobil ÖTV oranlarının yükseltilmiş olmasına rağmen bu sefer ÖTV oranlarının aynen beyaz eşyada olduğu gibi yerli üretimi desteklemek için otomobillerde de bazı uygulamaların yapılabileceğini açıklayan bakan kafaları iyiden iyiye karıştırdı. Her ne kadar ÖTV'nin doğrudan indirilebileceği gibi bir açıklama olmasa da ilerleyen günlerde sürprizler olacak gibi görünüyor.     

Böyle bir durumun gerçekleşmesini şüphesiz kim olursa olsun oldukça fazla isteyecektir diye düşünsek de bazı şeyleri bu kadar sık ve kolay bir şekilde oynamanın yanlış olduğunu da düşünüyoruz. Ayrıca işin ekonomiyi etkileme ve harcamaları arttırma tarafı tam olarak desteklenebilir olsa da durum 2 ay önce de pek farklı değildi. Yani madem harcamalar artırılmak isteniyor ve bu doğrultuda otomobillere uygulanan vergi veya harçların düşürülmesi öyle veya böyle birinci ağızdan dile getiriliyorsa bu durum 2. ay öncesine kadar zaten bilinmiyor muydu? Ayrıca bu durum ister istemez son siyasi gelişmeler göz önüne alındığı zaman  "Acaba ÖTV 2016 son aylarında özellikle mi yükseltildi?" sorusunu da akıllara getirmiyor değil. Umarız ÖTV konusunda yapılan aşırı zamlar öyle ya da böyle geri çekilir ve zaten dünyanın en pahalı akaryakıtlarından bir tanesini kullanan ülkemiz insanı bir de ÖTV konusunda hak etmediği uygulamalara daha da fazla maruz kalmaz diye umuyoruz.

İlgili Konular

ötv indirimi 2014971614359398832

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item