Honda motosikletlere 2 yeni otonom teknoloji geliyor

Japon Honda markası otomobil sektöründe olduğu kadar motosiklet sektöründe de adından söz ettiren bir marka ve esas olarak üretim hayatın...

Japon Honda markası otomobil sektöründe olduğu kadar motosiklet sektöründe de adından söz ettiren bir marka ve esas olarak üretim hayatına da motorlu bisiklet ve motosikletlerle başlamıştır. Ayrıca günümüzde en fazla teknolojik patent başvurusu yapan ilk 10 firma arasında yer almaktadır. Bu durum bizim de dikkatimizi ciddi anlamda çekiyor ve Honda'nın günümüzde ve geçmişte yaptığı bazı önemli patent başvurularını sayfalarımıza taşıyoruz. 


Bu patent başvurularında ve yeniliklerde genellikle otomobiller için tanıtılanları tercih etsek de bu sefer motosikletler için olan 2 yeni yenilik dikkatimizi çekti. Bunda en büyük nedenler ise motosikletleri daha kolay kullanılabilir ve daha güvenli yapması denilebilir. Yapılan patent başvurusu 2 tekerlekliler için otonom fren sistemi ve gösterisi de yapılan diğer sistem de motosiklet durağanken ayaklarını yere koymadan motosikletin kendisini otomatik olarak dengede tutması ve sürüşe yardımcı olması ile alakalı. Şüphesiz her iki sistem de acemileri için motosikletleri heveslendirecekken tecrübeli kullanıcılar için de konfor ve ekstra güvenlik sağlıyor denilebilir. 

İlk olarak Honda Sürüş Yardımcısı (Riding Assist) sistemine göz atalım;

Bisiklet kullananlar bilirler; bisiklet ile beraber olduğunuz yerde hareketsiz bir şekilde durabilmek için gidonu sağa sola hareket ettirir ve bu sırada vücudunuz ile de kendinizi dengede tutmaya çalışırsınız. Bu durum bisikletin hafifliği sayesinde mümkünken motosiklet gibi bisiklete göre çok ağır sayılabilecek bir 2 tekerleklide böyle bir denge koruma hareketini yapmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle de motosiklet kullanıcıları sıkışık trafikte sürekli olarak ayaklarını yere koymak zorunda kalırlar ve özellikle acemi sürücüler için bu durum motosiklet ile beraber yere yan yatma ile sonuçlanabilir.


İşte bu sorunlu durumu çözmekte kararlı olan Honda Sürüş Yardımcısı (Riding Assist) sistemini geliştirdi ve aynen insan vücudunun bisiklet üzerinde durağanken yaptığı denge hareketlerine benzer reaksiyonlarla sürücüyü düşürmeden motosiklet üzerinde tutabiliyor. Gyroskop sisteminin kullanılmadığı sistem motosikleti sadece küçük gidon hareketleri ile dengeliyor. Ayrıca gidon açısını (Kaster açısı) büyüterek de dengenin daha rahat sağlanmasına katkıda bulunuyor. Bu arada sistem sadece durağanken değil, her türlü hız bandında devrede kalıyor bu sayede özellikle düşük hızlarda denge sağlamak için gereken hareketlere neredeyse hiç ihtiyaç duymuyor. Bu sayede sürücünün yanlışlıkla yaptığı ve kazaya yol açabilecek bazı refleks hareketlerinin de sistem tarafından tolere edilebileceğini düşünüyoruz. (Detayları aşağıdaki sürüş videosunda görebilirsiniz)

Diğer taraftan ön çamurluğun üstünde bir düğmeye basılarak motosikletin üzerinde bir sürücü olmadan hareket etmesi ve önde yürüyen sürücüsünü takip etmesi de sağlanıyor. Açıkçası bu özellik biraz şov amaçlı olsa da motosikletin kendi kendine nasıl başarılı bir denge sağlayabildiğinin görünmesi açısından da çok önemli diye düşünüyoruz. 

Şimdi ise patent başvurusu yapılan Otonom Fren Sistemi'ne göz atalım;

Yukarıda bahsettiğimiz Riding Assist sistemi ile mükemmel bir uyum içinde çalışabilme potansiyeli olan Otonom Fren Sistemi ise sürücünün herhangi bir müdahalesine gerek kalmadan çarpışma ihtimali olması durumunda motosikleti otomatik olarak frenliyor. Bu arada otonom fren sistemi sadece düz gidişte değil ayrıca viraj dönüşlerinde de görevini yapıyor. Dolayısı ile yine sürücünün yapacağı bir denge hamlesine gerek kalmaması için motosikletin kendini otomatik olarak dengelemesi de şart görünüyor. İşe bu nedenle de Honda'nın bu iki teknolojiyi beraber sunacağını düşünüyoruz. 


Öyle görünüyor ki Honda'nın önümüzdeki yıllarda satışa sunacağı motosiklet modelleri hem daha güvenli hem de sürmesi daha kolay olacak. Diğer taraftan gerek patent başvurusu yapılan otonom fren sistemi gerekse de prototipi tanıtılan sürüş destek sistemi motosikletleri güvensiz ve tehlikeli bulan ancak bir o kadar da merak edip almak için arzulayan insanlar için önemli gelişmeler olarak geleceğe yön verebilir. 


İlgili Konular

honda otonom fren sistemi 8804934968106712983

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item