Mercedes Marco Polo; Her maceracının hayali

Ülkemizde birçok kişi otomobili ile seyahat etmeyi seviyor ve bu doğrultuda alacağı aracı da ona göre seçiyor diyebiliriz. Oldukça kulla...

Ülkemizde birçok kişi otomobili ile seyahat etmeyi seviyor ve bu doğrultuda alacağı aracı da ona göre seçiyor diyebiliriz. Oldukça kullanışlı yapısıyla öne çıkan Station kasa tipine bir türlü ısınamayan ülkemiz insanı büyük bagajı nedeniyle ya Sedan modelleri ya da işini de düşünerek Doblo tarzındaki ticari araçları tercih ediyor. Diğer taraftan yolcu transfer şirketleri ve bazı kalabalık aileler de Mercedes Vito ve VW Caravelle gibi daha büyük araçları tercih ediyorlar. 

Station Wagon araçlara ilgi neden az?

Diğer taraftan son cümlede bahsettiğimiz modellerin yurt dışında satılan çok özel serileri de bulunuyor. Fabrika çıkışı olarak üretilen bu modellerden Mercedes'in ürettiği Vito ve daha farklı bir kokpite ve lüks özelliklere sahip V Serisi bazlı olan Marco Polo Serisi özellikle macera tutkunlarının neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılayacak tarzda bir araç olmasıyla öne çıkıyor.

Her şeyden önce tavanının açılarak genişliyor olması hem araç içinde rahat bir şekilde ayakta durabilmeyi, hem ferah bir iç hacim hissini hem de en önemlisi 2 kişilik bir yatak ortaya çıkmasını sağlıyor. Ayrıca arka koltukların da yatırılmasıyla 2 kişi için ayrı bir yatak mevcut. Bu sayede çocuklu bir aile WC ihtiyacını saymazsak rahat bir şekilde bu araçta gece konaklayabilir. Ayrıca bize göre böyle bir araç sadece aileler ile sınırlandırılamaz ve kalabalık bir arkadaş topluluğu bile öyle veya böyle bu araçta zaman geçirebilir diye düşünüyoruz. 

Ayrıca araçta motorun çalışmasına gerek kalmadan ısıtma sağlayan zaman ayarlı ve termostatlı Webasto tarzı bir sistem de mevcut. Bu sayede soğuk havalarda bile aracın içinde sıcak bir gece geçirmek oldukça mümkün. Sahip olduğu buzdolabı ve elektrikli ocak sistemi ise yiyeceklerin bozulmadan saklanarak istenildiği zaman pişirilmesine bile olanak sağlıyor. 

Konaklamanın yapılmayacağı, yemek molaları gibi kısa aralarda ise ön koltuklar arkaya döndürülebiliyor ve portatif masa açılarak samimi ve kullanışlı bir yemek ortamı oluşturulabiliyor. Ayrıca kısa bir molada bile istenirse aracın tavanı genişletilebiliyor. Kısacası araç hangi amaç için kullanmak istiyorsanız o şekilde dönüştürülebiliyor.

Bu kadar iştah açıcı özelliği anlattıktan sonra aracın fiyatlarına gelelim. Daha lüks özelliklere sahip V Serisi bazlı Marco Polo modeli Almanya'da 55.000Euro fiyata sahipken Vito bazlı Activity modeli 40.000Euro fiyata sahip. Marco Polo ve Activity modellerinde baz motor seçeneği önden çekiş ile sunulan Renault kökenli 1.6lt turbo-dizel 88ps ve 115ps gücünde motorlarken, arkadan çekiş 2.1lt turbo-dizel 136ps, 163ps ve 190ps motorlar ile sunuluyor. Ayrıca 2.1lt motorlar ile sürekli 4x4 çekiş sistemi de opsiyon olarak alınabiliyor. Üst motor seçeneklerinden ise 6 ileri manuel şanzıman yerine 7 ileri otomatik şanzıman tercih edilebiliyor. 

Bu arada Vito Tourer Select 190ps modelinin ülkemizde 195.000TL ve Almanya'da 52.000Euro olduğu düşünülürse Activity modeli 150.000TL'den başlayabilirdi. Ancak bu fiyat 1.6lt 88ps ve müzik sisteminin bile olmadığı siyah tamponlu bomboş model için geçerli. İnsanın ağzının suyunu akıtan yukarıdaki görsellerdeki tam donanımlı ve güçlü motorlu e otomatik şanzımanlı bir Marco Polo modeli Almanya'da yaklaşık olarak 65.000Euro fiyata sahip ki bu da ülkemizde yaklaşık 250.000TL fiyata sahip olabileceği anlamına geliyor. Açıkçası %15 ÖTV avantajı sayesinde böyle bir fiyata sahip olan model sunduğu özellikler ile düşük hacimli motora sahip D Segmenti araçların bile 200.000TL'ye yaklaştığı düşünülürse çok da yüksek değil diye düşünüyoruz.

Bu arada Marco Polo'nun küçük olduğunu ve özellikle WC eksikliğini hissedenler için Mercedes'in bir de Sprinter bazlı karavan özelliklerine sahip modeli bulunuyor. Bu model yerden yüksek 4x4 seçeneği ile gerçek anlamdaki maceraperestlerin tam da istediği gibi özelliklere sahip olmasıyla öne çıkıyor. (Mercedes Marco Polo fotoğrafları Sprinter görselinden sonra devam ediyor)


Mercedes Marco Polo fotoğraflarıİlgili Konular

mercedes marco polo özellikler 1695442856879874141

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item