Opel, PSA’ya (Peugeot-Citroen) mı satılıyor?

Amerikan GM (General Motors) bünyesinde bulunan Opel markası hakkında çıkan son söylentileri ciddiye almamıza neden olacak en son gelişme bugün PSA yetkilileri tarafından doğrulandı. Bu doğrultuda Opel’in PSA Grubu’na satışı konusunun görüşülmeye başlandığı belirtiliyor. Bu durum GM Grubu’nun Avrupa’dan Chevrolet ile başlattığı çıkış operasyonun devamı olarak görülebilir. 

Ancak GM’in Opel’in %80 oranındaki hisselerini ilk olarak 1928 yılında satın alması ve 1931 yılında da hisselerini %100’e çıkarması sonrasında 2.Dünya Savaşı sırasında bile Opel-GM ilişkisi bitmemiş ve GM, savaş sırasında Chevrolet kamyonları Amerikan Ordusu’na satarken Alman Ordusu’na da Opel kamyonlar üretmişti. Bu duruma da ne Almanya’nın ne de A.B.D’nin sesi çıkmamıştı. Dünyanın en kanlı savaşının bile ayıramadığı bu ilişkinin günümüz koşullarında sona erecek olması ise gerçekten de bir tez konusu olacak niteliklere sahip diye düşünüyoruz. Görüleceği gibi ekonomik çıkar ve ticaret ilişkisi böyle bir şey. Otomobil üreticileri bünyelerinde çok uzun zamandır faaliyet gösterse bile hiçbir markayı kendi öz evladı gibi görmüyor ve gözünün yaşına da bakmıyor.

GM’in Opel ve Vauxhall (İngiltere) markalarını satmasının arkasında 2 neden daha olabilir diye düşünüyoruz.
İlk olarak; Yeni A.B.D Başkanı seçilen ve ülkeyi sanki babasının çiftliği gibi yönetecek kararlar almaya çalışan Trump’ın otomobil üreticilerini tehdit etmesi akıllara gelebilir. Hatırlanacak olursa Trump, Meksika’da üretimi yapılan otomobil modellerine ekstra vergiler getireceğini belirtmiş ve GM, Ford ve FCA gibi üreticileri korkutmuştu. Bu arada hali hazırda en fazla Meksika üretimi yapan üreticinin de GM olduğunu belirtelim. Kısacası Trump’ın bu politikalarından en fazla GM etkilenecek. Öyle ki Meksika’da üretim yapan birçok fabrikayı kapatacağını açıklayan GM, onların yerine de A.B.D’de yeni fabrikalar açacağını açıklamıştı. İşte bu GM üzerinde çok büyük bir yük ve bu nedenle de sıcak paraya ihtiyacı oldukça açık. Sıcak para ise bu durumda Opel ve Vauxhall gibi görünüyor. 
İkinci olarak; İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden Brexit oylaması sonucu çıkmaya karar vermesi otomobil üreticilerini derinden sarsmıştı. Birçok önemli ticaret anlaşmasının ortada kaldığı bu durum nedeniyle GM’in Vauxhall ile hedeflediği satış karını elde edemeyeceği tahmin ediliyor. İşte son 1 yılda yaşanan bu 2 önemli gelişme GM’in Opel ile olan sağlam bağlarını koparma noktasına getirmiş gibi görünüyor. 

Madalyonun diğer yüzünde ise PSA grubu bulunuyor, Çinli Dongfeng Grubu ile önemli işler yapmaya başlayan PSA, bu sayede dünya çapında önemli atılımlar yapmıştı. GM ile anlaşmanın önemli bir karar organı olan  Dongfeng’in onayı sonrası ise Opel ve Vauxhall’in PSA’ya satışına kesin bir gözle bakılıyor diyebiliriz. Bu arada satışın gerçekleşmesi durumunda bünyesinde Peugeot, Citroen ve DS markalarını bulunduran PSA, Opel ve Vauxhall’in de etkisi ile Avrupa’da VW’in ardından en büyük 2.otomobil üreticisi olabilir. Bu arada son tanıtılan Opel Crossoland X modelinin zaten PSA üretimi C3 Picasso ve bir sonraki kasa Peugeot 2008 modelleri ile aynı platforma sahip olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Yani bu ortaklığın temelleri bir süre önce zaten atılmıştı. Her ne kadar Opel ve GM yetkililerinden bir açıklama olmasa da PSA’nın bu konuda resmi bir açıklama yapmış olması şimdilik yeterli görünüyor. 
Kafamızı kurcalayan bir soruyu da sizlerle paylaşmak istiyoruz; Opel’in satışlarını etkilememek için geçtiğimiz yıllarda Avrupa’dan çıkan Chevrolet, Acaba Opel’i sırtından attıktan sonra Chevrolet ile Avrupa’ya geri döner mi? 😉
Facebook Comments