Yeni Ford Fiesta ST tanıtıldı

Ford'un B Segmenti HB modeli Fiesta, geçtiğimiz aylarda yenilenmiş ve abisi Ford Focus'dan önemli tasarım detaylarına kavuşmuştu....

Ford'un B Segmenti HB modeli Fiesta, geçtiğimiz aylarda yenilenmiş ve abisi Ford Focus'dan önemli tasarım detaylarına kavuşmuştu. Şimdi ise serinin üstünde yer alan performans modeli ST versiyonu tanıtıldı ve karşımıza da ters köşe diyebileceğimiz bir motor ile çıktı. 


Modelde kullanılacak olan motor halen Focus ve Kuga modellerinde de bulunan Ecoboost motor ile aynı şekilde 1.5lt hacme sahip olsa da 4 silindirden 1 tanesi kaybetti ve artık 3 silindir olarak sunuluyor. Hatırlanacak olursa 1.5lt turbo-benzin motorda 3 silindiri tercih eden üreticilerden bir tanesi de BMW markası. Diğer taraftan BMW'nin 1, 2, 3 ve 4 serilerinde kullanılan bu motor 136ps güce sahipken, Ford bu motoru yeni Ford ST'de 200ps olarak sunuyor ve torku da 290nm olarak açıklanıyor. Bir önceki kasa ST'de kullanılan 1.6lt turbo-benzin motor 182ps güç ve 290nm tork üretebiliyordu. 


Daha düşük motor hacmine ve 1 silindir eksik olmasına rağmen 18ps daha yüksek güç üretebilen yeni Ford ST, bu sayede 0-100km/saat hızlanmasını 6.7saniyede tamamlıyor ve bu değer bir önceki ST'den 0.2 saniye daha iyi. Her ne kadar hızlanma değerlerinde çok fazla fark olmasa da aracın önemli oranda büyüdüğü göz önüne alınmalı. Ayrıca araç, Normal, Sport ve Track olarak 3 farklı sürüş moduna sahip ve bu sayede motor, şanzıman, direksiyon ve sürüş yardımcıları bambaşka bir havaya bürünebiliyor. Ayrıca sürüşün tarzına göre motorun 3 silindirinden 1 tanesi devre dışı kalarak yakıt tüketiminin düşmesine büyük katkıda bulunuyor ve göz açıp kapatmanın 20'de 1'i zamanda devreye girip çıkabiliyor. Tüketim değerleri ise henüz açıklanmadı.

Performanslı kullanıma uygun olarak diğer Fiesta modellerine göre güçlendirilmiş bir şasiye sahip olan ST versiyonu, Opel Corsa OPC, Peugeot 208 GTi, Seat Ibiza Cupra, VW Polo GTi ve Renault Clio RS gibi modellerle rekabet edecek ve 2018'in ilk aylarında 3 kapı HB ve 5 kapı HB kas tipi ile satışa sunulacak. 
İlgili Konular

YENİLİK 579215747901620385

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item