Yeni Hyundai i30 GT tanıtıldı

Hyundai'nin kompakt HB modeli i30'un geçtiğimiz yıl sonu yeni kasası tanıtılmış ve geçirdiği büyük değişim ile de farklı yorumlar...

Hyundai'nin kompakt HB modeli i30'un geçtiğimiz yıl sonu yeni kasası tanıtılmış ve geçirdiği büyük değişim ile de farklı yorumlara neden olmuştu. Genel anlamda tasarımı Avrupalılaşan model sunduğu daha geniş iç hacim ve artan malzeme kalitesi ile de göz doldurmuştu.


Şimdi ise modelin daha güçlü bir motora ve daha sportif kokpit detaylarına sahip olan GT versiyonu tanıtıldı. A.B.D pazarı için Elantra GT adında tanıtılan modelin dış görünümünde ise standart i30 modelleri ile daha büyük ve farklı renk jantlar haricinde önemli bir fark bulunmuyor. (Yazı görselin altından devam ediyor)

Modelin GT kısaltması ile anılmasına en büyük katkıyı ise şüphesiz 1.6lt 204ps gücündeki turbo-benzin motoru yapıyor. Hyundai'nin yine geçtiğimiz yıl tanıttığı Kompakt Sedan Elantra Sport modelinde de yer alan bu motor 265nm tork üretebiliyor ve bu tork ön tekerleklere 6 ileri manuel veya opsiyonel olarak sunulan 7 ileri çift kavramalı şanzıman tarafından iletiliyor. 0-100km/saat hızlanmasını yaklaşık 7 saniyede tamamlayan model 220-225km/saat maksimum hıza çıkabiliyor. Modelin ülkemize gelmesi durumunda fiyatı yeni açıklanan Honda Civic Turbo'dan yaklaşık %8-10 oranında düşük olması beklenebilir. Bu da 100.000TL-102.000TL arasında bir fiyata denk geliyor. 

Yeni-Eski Hyundai i30 Görsel Karşılaştırması

Aracın genel görüntüsünün bir önceki modele göre daha evcil ve olgun durduğunu düşünüyoruz. Ayrıca kullanılan krom çıtalar daha lüks görünmesini de sağlamış. Ön görünüm ise Infiniti Q30 modeline oldukça fazla benziyor.

Solda yeni Hyundai i30
Arka tasarım ise daha kendine özgü bir görüntüye sahip ancak aracın genel dış görüntüsü için sportif görünümün törpülendiğini ve daha sakin bir görünümün hakim olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumun sportif hatlara sahip i30 modelini oldukça seven kullanıcılar için hayal kırıklığı yaratma ihtimali de bulunuyor. Bu arada ölçüleri büyüyen model artık daha geniş bir yaşam alanı sunuyor ve bagaj kapasitesi de 395lt olarak açıklanıyor. Koltukların yatırılması ile de bu hacim 1031lt gibi oldukça iyi bir düzeye çıkıyor. Kısacası artık karşımızda bambaşka bir Hyundai i30 bulunuyor.

Solda yeni Hyundai i30
Aracın kokpiti ise aynen dışında olduğu gibi tamamen değişmiş. Yeni moda olan ve tüm markaların birbirleri ile anlaşma yapmışcasına uyguladıkları kokpitin ortasında havada gibi duran bilgi eğlence ekranı standart olarak 5inch genişliğinde ancak 8 inch genişliğinde olan ekran opsiyonel olarak alınabiliyor. Büyük ekranda Tom Tom navigasyon, Apple Car Play ve Android Auto standart olarak sunulacak. Ayrıca kablosuz şarj olanağı sunan sistem de opsiyon listesinde bulunuyor. Kokpitin zaten iyi olan plastik kalitesinde ise daha da fazla iyileşme bekleniyor.

Yeni Hyundai Türkiye i30 Fiyat Analizi

Solda yeni Hyundai i30


İlgili Konular

yeni hyundai i30 sport 7146919957057949813

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item