Yeni Toyota Supra üzerinden haberciler nasıl trollenir?

Şüphesiz sadece Toyota’nın değil diğer Japon otomobilleri arasında da efsane sayabileceğimiz modellerden bir tanesi de Supra’dır ve özellikle de 1993-2002 yılları arasında üretilen 4.jenerasyonun yeri bir başkadır. Bu kadar başarılı ve efsane olmasına rağmen Toyota tarafından üretimine son verilen model aradan geçen 15 yılın sonunda bu yıl karşımıza ete kemiğe bürünmüş bir şekilde çıkacak gibi görünüyor. 


Yeni Toyota Supra’da durum nedir?

Efsane model halen Almanya’da kamuflajlı olarak deneniyor ve genelde de BMW tesislerinden çıkarken görüntüleniyor. Bilindiği gibi BMW ve Toyota’nın ortaklaşa yürüttüğü bu projede BMW Z5 ile Toyota Supra birçok ortak noktaya sahip olacak. Platform, şanzıman ve motorlar ortak kullanılacak ancak her iki aracın iç ve dış tasarımları tamamen kendilerine özgü olacak. Burada esas olarak Toyota BMW’nin sportif birikiminden yararlanırken BMW’de Toyota’nın Hybrid teknolojisinden yararlanacak.

Diğer taraftan geçtiğimiz günlerde yabancı yayın kanallarında yeni Supra’nın motor seçeneklerini ve özelliklerini gösterdiği iddia edilen bir broşür dolaşmaya başladı ve kaynağının da Sırbistan’da yayın yapan yerel bir otomobil sitesi olduğu belirtiliyor. Öyle ki ilk bakışta gerçek gibi görünen bu broşürün peşine neredeyse tüm otomobil medyası takıldı. Sonuçta oldukça ilgi çekici bir haber ele geçmişti. Üstelik söz konusu araç da Supra modeliydi. Dolayısı ile BMW Z5’de aynı tekniğe sahip olacağı için adeta 1 taş ile 2 kuş vurma durumu söz konusuydu. Hatta biz de büyük bir heyecanla habere atladık ancak biraz daha araştırmak istedik. Bu doğrultuda bir başka haber kanalının ve bazı Toyota Supra forumlarının heyecanını bir kenara bırakarak durumdan şüphelendiğini gördük. 
Şimdi yayınlanan broşüre bir bakalım; 
İlk bakışta gerçekten de gerçekçi ve heyecan verici duran bu broşürde bulunan görsel aslında sadece rengi biraz koyulaştırılmış 2014 yılında tanıtılan Toyota Supra’nın baz alacağı Toyota FT-1 konsept aracı olmasıyla öne çıkıyor. .bu görsel konsept modelin tanıtımında kamuoyuna açıklanan bir dizi fotoğrafın arasından seçilmiş ve aynısı da mevcut. 
Bir diğer dikkat çekilen konu ise motor seçenekleri hakkında. Her ne kadar düşük çözünürlüklü görsel nedeniyle yazılar okunmuyor olsa da daha yüksek çözünürlüklü bir görselin olduğu birçok yabancı sitenin motor seçeneklerini net bir şekilde vermesinden anlaşılıyor. Bu doğrultuda sözde motor seçenekleri şu şekilde;
  • 2.0lt I4 silindir turbo-benzin 192ps – 320nm
  • 2.0lt I4 silindir turbo-benzin 252ps – 400nm
  • 3.0lt I6 silindir turbo-benzin 326ps
Bu motor seçeneklerinin hepsi de BMW’de mevcut ve Toyota ile ortak üretilen bir modelde de kullanılma ihtimali gayet doğal. Diğer taraftan 2.0lt 192ps gücünde bir motorun Supra’da olma ihtimali neredeyse imkansız çünkü bir alt sınıfta konumlanan ve Subaru BRZ ile ortak üretilen Toyota GT-86 modelinde bile 205ps gücünde 2.0lt atmosferik bir motor kullanılıyor. Yani 192ps motor kesinlikle Supra’ya hakaret olabilir. Ayrıca bu motorun 252ps versiyonu kullanılırsa büyük ihtimalle elektrik motorunun da kullanıldığı bir hybrid sisteminin olması çok daha mümkün görünüyor. Sonuçta ortaklığın esas amaçlarından bir tanesi de Toyota’nın Hybrid tecrübesi. 3.0lt sıralı 6 silindirli motor ise en gerçekçi motor seçeneği olarak öne çıkıyor.
Ayrıca yayında Toyota Supra’nın boyutları konusunda da bir şeyler yazılmış. 4380 mm uzunluğa, 1830 mm genişliğe ve 1280 mm yüksekliğe sahip olan modelin 2 dingil arası mesafesinin de 2470 mm olduğu belirtilmiş. Ağırlık olarak ise 1350kg ile 1430 kg verileri mevcut. Bu boyutlar üretimi sonlanan en son jenerasyon Z4 modelinden bir miktar büyükken Z5 modelinin ve Supra’nın sahip olabileceği ölçülerde denilebilir. Ancak efsane Supra modelinin 4515mm uzunluğa ve 1811mm genişliğe sahip olduğu düşünülürse, uzunluk olarak biraz kısa kalmış gibi görünüyor. 
Sonuç olarak 1 nisan şakasına benzer olan bu ilginç photoshop çalışması öyle veya böyle dünyanın birçok otomobil yayın organını yeni Supra konusunda trollemeyi başardı. Bunun esas nedeni ise şüphesiz son zamanların en merakla beklenen otomobil modellerinden bir tanesinin Toyota Supra olmasından kaynaklanıyor diye düşünüyoruz.  
Facebook Comments