1974 yılından günümüze VW Golf

VW'in, hem dünya çapında halen en fazla satış yaptığı hem de Toyota Corolla'dan sonra otomobil tarihinde en fazla ürettiği model...

VW'in, hem dünya çapında halen en fazla satış yaptığı hem de Toyota Corolla'dan sonra otomobil tarihinde en fazla ürettiği model olan Golf, mücadele ettiği C Segmentinde liderliği birçok açıdan uzun yıllar kimseye kaptırmadı. Ancak günümüzde bu sınıfta çeşitliliğinin artmış olması ve birçok farklı markanın Golf'ü hedef alması sonucu modelin işi hiç olmadığı kadar zor görünüyor. Biz de bu doğrultuda Golf'ün ortaya çıktığı ilk günlerden itibaren bir özet çıkartmak ihtiyacı duyduk. 

Otomobil Tarihinin En Çok Üretilen 5 Modeli

1969 Yılında Volkswagen firması Beetle (Vosvos-Kaplumbağa) modelinin devamı olarak bir otomobil tasarlamaya başladı. Tutulan ve sevilen Beetle modelinin arkasından üretilecek otomobil en az onun kadar başarılı olmalıydı. Şüphesiz bu VW’nin geleceği açısından çok önemliydi. Bilindiği üzere Beetle arkadan çekişli ve arkadan motorlu bir otomobil olarak karşımıza çıkmıştı. Gelişen teknolojiyle birlikte otomobil sektöründe rekabet kızışmış farklı otomobil üreticilerinden yeni patentler üst üste gelmeye başlamıştı. 1970’in başlarında ekonomik krize giren VW için tek çıkış yolu yeni üretilecek model olmuştu. Sertleşen rekabet koşulları ile birlikte müşterilerin tercihleri de büyük ölçüde değişmiş oldu. Artık su soğutmalı, önden motorlu otomobiller yükselişteydi. Değişim gösteren sektöre ayak uydurabilmek için 1964 yılında satın aldıkları Auto Union firması’nın (Audi, DKW, Horch, Wanderer) önden çekişli ve su soğutmalı otomobillerde tecrübeli ekibini kullanacaklardı.

1969 Yılında “Golf” (ismini Almanca’da Golfstrom adındaki bir okyanus akıntısından alıyor) adını verdikleri otomobil üzerine ciddi çalışmalar yapan ekip, modeli önden çekişli önden motorlu ve su soğutma sistemli olarak tasarladılar. Yapılan çalışmalar 1974 yılında sonlandı ve ilk Golf seri üretime geçmeyi başardı. Model ABD ve Kanada’da 1975’ten 1984’e kadar Volkswagen Rabbit ve Meksika’da Volkswagen Caribe isimleriyle satışa sunuldu. Modelin tasarımını ItalDesign stüdyosundan İtalyan otomobil tasarımcısı Giorgetto Giugiaro yapmıştı. 1984’e kadar ufak değişimlerle üretimine devam eden ilk nesil Golf, 1975 yılında GTI isimli spor modeliyle sektöre hızlı bir giriş yapmayı başardı. Golf ilk nesliyle dünya çapında 6 Milyondan fazla satıldı.

  • Golf GTi (MK1)
1975 yılında hem ekonomik hem de spor bir model üretme fikriyle yola çıkan VW grubu Golf GTI’ı yarattı. Daha sert süspansiyonlar, Bosch K-Jetronic enjeksiyon sistemi ve 1.6 litrelik 110Hp 4 silindirli motoruyla 810kg yüksüz ağırlığa sahip GTI oldukça dikkat çekti. Model 0–100 km.’ye 9 saniyede ulaşabiliyordu. Maksimum hızı ise saatte 180 km idi.

VW Golf Gti 40 yıl önce nasıldı? Şimdi nasıl?

Sınırlı sayılarda üretilmiş bazı Golf Modelleri

  • Golf Syncro 
1986 yılında VW firmasının ilk 4WD (Dört tekerlekten çekiş) sistemli otomobili olan Golf Syncro üretildi. Standart Golf’e kıyasla daha çok arazi aracı izleri taşıyan bu model yerden yüksek yapısı ve başarılı dört çeker sistemiyle dikkat çekiyordu. Otomobilde 1.8 Litrelik 89 Hp gücünde bir motor görev yapıyordu. Ancak standart Golf modeline oranla %25 daha pahalı olan model 1986-89 yılları arasında sadece 26.000 adet üretildi.

  • Rallye Golf
Özellikle BMW’nin ürettiği E30 M3 modeliyle sportif otomobil rekabetinin iyice kızışmaya başladığı 1989 yılında, daha spor ve agresif tasarımlı Rallye Golf üretime başladı. Daha önce Syncro modelinde kullanılan 4WD sistemi bu modele entegre edildi. Otomobilde 1763cc lik G-supercharger 8v enjeksiyonlu motor kullanıldı. Sadece 5.000 adet üretilen Rallye Golf 161 Hp güç üretebiliyordu.

  • Golf Limited
1989 yılında üretilen Golf Limited, 2003 yılına kadar VW Golf’lerin en güçlüsüydü. Çok az sayıda (71 adet) ve VW Motorsports tarafından tamamen el yapımı olarak üretildi. GTI motorunun G60 Supercharger ile güçlendirilmiş halindeki bir versiyonuna ve 4WD sistemine sahipti. Aynı zamanda kısa oranlı spor şanzımanla gelen model, oldukça yüksek performans sergileyebiliyordu. 207 Hp güç üretebilen Golf Limited ayrıca 252Nm tork değerine sahipti. 0-100 Km hızlanmasını ise sadece 7,2 saniyede tamamlayabiliyordu.

VW Golf MK7

2013 yılında yollarda görmeye başladığımız son nesil Golf yakın zamanda makyajlandı. Bu makyajla birlikte yeni TSI motor seçenekleri de Golf modelinde görev yapmaya başlayacak. 0.27 cd sürtünme katsayısıyla daha az rüzgar direnci gösteren Golf 7, bu sayede hem daha az yakıt tüketebiliyor hem de rüzgâr sesini büyük ölçüde azaltmayı başarıyor. Sürücüye dönük konsol tasarımıyla ve kaliteli, yumuşak malzemelerden oluşturulmuş iç mekanıyla son nesil Golf kullanıcısını mutlu ediyor. Led stoplar, Bi-Xenon farlar otomobilin tasarımında büyük söz sahibi donanımlar.

Makyajlı VW Golf fiyatları açıklandı

Geniş bir donanım listesi ve motor seçenekleri yelpazesiyle sahip olabileceğiniz Golf 7 için en büyük eleştiriler fiyatlandırma yönünde. Her ne kadar başarılı da olsa 10.000 TL’ye yakın DSG otomatik şanzıman farkı fiyat listesini gören herkes için büyük bir hayal kırıklığı oluyor. Bir diğer eleştiri noktası ise bazı baz modellerde kullanılan arka torsiyon çubuğu. Modelin donanım ve motor seçeneklerine göre arkada kullanılan Macpherson tipli süspansiyon sistemi yerini torsiyon çubuğuna bırakabiliyor. Bu da otomobilin yol tutuş ve konforuna büyük ölçüde etki ediyor.
Günümüzde VW Golf'ün otomobil sektöründeki yeri

1974 yılından günümüze kadar toplamda 30 milyonun üzerinde üretilen Volkswagen Golf, C segment hatchback denince ilk akla gelen otomobillerden bir tanesidir. ve rekabetin oldukça yoğun olduğu C segmentinde 40 yılı aşkındır boy gösteriyor. Şüphesiz özellikle son yıllarda onu daha çok TSI motor ve DSG şanzıman ile birlikte görüyoruz ancak tarihçesinden de anlaşıldığı üzere VW firması Golf modelini her zaman teknolojik tutmak için büyük çaba gösterdi. Her zaman güncel motor ve güncel şanzıman birlikteliği Golf’e rakipleri karşısında büyük avantaj sağladı. Konfor ve performans arasında çok iyi bir denge yakalamayı bilen model, ilk neslinden beri gerçek bir sürüş keyfi vaat ediyor.

Her ne kadar bazı zamanlar alay konusu olsa da büyük bir kısmımız onu tok kapı sesinden tanıyabiliyoruz. Otomobildeki işçilik ve malzeme kalitesi de fiyatının hakkını veriyor denilebilir. Alman mühendisliğinin net izlerini taşıyan model iç hacim, performans, tasarım ve konfor kategorilerinde oldukça iddialı. Ancak yakın zamanda yaşanan emisyon sıkıntıları kafalarda soru işaretleri de bırakmıyor değil. Nitekim ülkemizde de çoğu kullanıcı özellikle yakıt tüketimi konusunda katalog verilerinin yanlış verildiği görüşünde. Tüm bunlara bir de geçmiş dönemlerde yaşanan DSG arızaları ekleniyor. Ancak görüldüğü kadarıyla firma artık arıza çıkartan DSG sorununu aşmaya çalışıyor ve yeni jenerasyon DSG şanzımanlar eskilerine göre daha az sorun çıkartıyor.

Golf R, TSi Motor ve DSG Şanzıman

Golf R modeli Golf’ün pist için uyarlanmış hali de diyebiliriz. GTI modeli ile konfor ve sportifliği harmanlayan VW, Golf R modeliyle direkt olarak pistleri hedef alıyor. Güncel Golf R 4 silindirli 2.0 litrelik 300 Hp gücünde bir TSI motora sahip ve 0-100 Km hızlanmasını 4,9 saniyede tamamlayabiliyor. 4M (4Motion) sistemiyle donatılan otomobil elektronik kontrollü bir dört çeker sistemine sahip. Ortalama yakıt tüketimi ise 7,1 litre. Şüphesiz bu kadar güçlü bir otomobilin yaklaşık 7 litre yakıt tüketimiyle gezmesi size de şaşırtıcı gelecektir. İşte burada hayati önem taşıyan nokta hem turbo hem kompresör beslemeli düşük silindir hacimli TSI motor. Skoda ve Seat modellerinde de görebildiğimiz TSI motorlar artık VW grubunun benzinli motor grubunun yapı taşları oldu. Düşük silindir hacmiyle emisyon ve yakıt tüketimini düşürebilirken aşırı beslemeler ile otomobil gerekli performansa da ulaşabiliyor.

Yakın dönemde üretilen FSI motorlar ise yakıt tüketimini düşürmeye odaklı tasarlanmışlardı. Ancak gereken performansı veremediler. Akabinde VW grubu ürettiği TSI motorlar ile Downgrading akımına büyük bir yön verdi. Başarılı benzinli motorlarını teknolojik bir şanzımanla da donatmayı unutmadı VW. Üretilen çift kavramalı DSG şanzıman ikiye ayrılıyor. Birisi 7 ileri kuru tip, diğeri ise 6 ileri yağlı şanzıman. Daha yüksek performans gerektiren modellerde genellikle 6 ileri DSG kullanılırken standart binek modellerde 7 ileri DSG tercih ediliyor. Yakın dönemde yaşanan arıza skandallarına rağmen şuan DSG en başarılı otomatik şanzımanlardan birisi olarak görülüyor. Çift kavrama teknolojisi vites geçişlerinde yaşanacak gecikmeleri önlerken aynı zamanda yakıt tüketimini düşürmeye de yardımcı oluyor. Golf R modelinde kullanılan 6 ileri DSG şanzıman yüksek performanslı kullanımlarda ısınan şanzıman yağının soğutulması için sağ ön koltuk altında bir yağ soğutma sistemiyle birlikte tasarlandı. 

Hazırlayan: Mehmet Yasin Gülseven

İlgili Konular

vw golf tarihi 7373554070398929920

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item