Fiat Doblo EuroNCAP sonuçları açıklandı

Fiat'ın ülkemizde üretilen ve A.B.D'ye de Dodge RAM adı altında satılan ticari modeli Doblo'nun en son kasası nihayet EuroNCA...

Fiat'ın ülkemizde üretilen ve A.B.D'ye de Dodge RAM adı altında satılan ticari modeli Doblo'nun en son kasası nihayet EuroNCAP testine girdi. Biz de bu doğrultuda büyük merakla beklenen ve üzerinde herkesin farklı bir fikir belirttiği modelin sonuçlarını analiz etmeye çalışacağız. 


Her şeyden önce testte kullanılan aracın 1.6lt turbo-dizel motora sahip 1580kg ağırlığında bir Doblo versiyonu olduğunu ve Small MPV yani küçük Minivan olarak sınıflandırıldığını belirtelim. Aşağıdaki özet sonuçlardan da  belli olacağı gibi 3 yıldız alan model sahip olduğu düşük güvenlik donanımı ve yardımcıları nedeniyle 4 yıldızdan olmuş olabilir. Ayrıca yaya ve çocuk güvenliği konusunda kaybettiği puanlar da 4 yıldızı etkilemiş gibi görünüyor. Ancak genel anlamda aracın içindeki yetişkin yolcuları ortanın bir miktar üstünde koruduğu söylenebilir. (Yazı görsel altından devam ediyor)

Bu arada detaylı değerlendirmemize geçmeden şunu da belirtmeden geçmeyelim. Güvenlik donanımlarından %25 oranında bir not alan Doblo, sürücü ve yolcu için ön, yan, göğüs ve kalça hava yastıklarına sahip. Diğer taraftan çeşitli pasif ve aktif yardımcı sistemlere sahip değil. Bu yardımcılara örnek olarak şerit değiştirme uyarısı, mesafe takip uyarısı ve benzeri sistemleri örnek gösterebiliriz. Ancak unutulmamalı ki, ülkemizde bu gibi sistemlere sahip araçlar bırakın Fiat Doblo fiyat seviyesini C ve D segmentinde bile pek bulunmuyor. Bu gibi sistemlerin dahil olduğu binek araçların ÖTV oranı %50'den %60'a çıkabileceği için maalesef katlanarak araç fiyatına dahil oluyor. 

Gelelim Fiat Doblo'nun yetişkin yolcuları ne kadar koruyabildiğine;

Önden deforme olabilen (Frontal Offset) bir bariyere çarpma testinde; sürücünün boyun, baldır ve ayak bölgeleri iyi bir şekilde korunurken, gövdesi, başı ve bacakları yeterli düzeyde korunabiliyor. Aynı testte yan yolcu ise göğsünden orta düzeyde hasar alırken, bacakları yeterli düzeyde, baş ve baldır bölgesi de iyi düzeyde korunuyor. 


Önden sabit bir bariyere çarpma (Frontal Full Width) testinde ise; her iki yolcunun baş ve baldırları iyi düzeyde korunuyor ancak gövdeleri bir önceki teste göre daha fazla hasar alıyor. Sürücü orta düzeyde ve yolcu da kötü bir şekilde göğüs hasarı alıyor. Boyun bölgesindeki iyi sonuç sürücüde değişmezken yan yolcuda iyiden ortaya doğru kötüleşiyor. 

Boyun bölgesinde oluşan hasarı ölçen, arkadan çarpmaların canlandırıldığı kamçı (Whiplash) testinde ise; önde oturan yolcular orta düzeyde hasar alırken arka koltukta oturan yolcular kötü bir şekilde hasar alıyor. Bu da özellikle arka koltuklarda yer alan başlıkların pek de işe yaramadığını gösteriyor. 

Yandan çarpışmalarda (Lateral Impact) ise; hem bir arabanın çarpması hem de direk veya ağaç benzeri bir cisme çarpma durumlarında Doblo, öndeki yolcuları en iyi şekilde koruyabiliyor. 


Şimdi arkada oturan çocuklara geçelim;

Yandan (Lateral Impact) gerçekleşen çarpışmalarda, arkada bulunan ve çocuk koltuğunda oturan çocuklar aynen öndeki yolcularda olduğu gibi en iyi şekilde korunuyor. 

Önden çarpışmalarda (Frontal Impact) işler değişiyor ve sağda oturan 10 yaşındaki çocuğun boynu kötü derecede hasar alırken gövdesi yeterli derecede korunuyor. Solda oturan 6 yaşındaki çocuk için ise gövde ve boyun koruması zayıf bir şekilde testten ayrılıyor. (Sonuç ve çarpışma testi videosu görselden sonra yer almaktadır)SONUÇ

Aşağıdaki çarpışma testi videosundan ve yaptığımız değerlendirmeden de anlaşılacağı gibi Fiat Doblo, bize göre ortanın üstünde bir koruma sağlayabiliyor. Ancak aracın sağında oturan yolcu ve çocuk çarpışmalardan daha fazla etkileniyor gibi görünüyor ve sürücü tarafı ile benzer sonuçlar alabilseydi 4 yıldız alması işten bile değildi.


Videoda dikkatimizi çeken nokta ise, önden çarpışma testinde Doblo'nun özellikle A sütunu oldukça sağlam kalıyor ancak çarpmanın etkisi ile aracın arkası olması gerekenden biraz fazla havalanıyor. Bu da yolcuların aldığı hasar miktarını sanki biraz yükseltiyor. Kabinin yüksek yapısı ve öne doğru fazla olan ağırlık dağılımının bu şekilde bir tepkiye neden olduğunu düşünüyoruz. 

Sonuç olarak benzer güvenlik donanımına sahip (%25) Fiat Tipo HB (Egea HB) modelinin biraz daha yüksek puanlarla 3 yıldız aldığı hesaba katılırsa, Fiat Doblo'nun kendi sınıfı dikkate alındığı zaman çok da kötü bir sonuç almadığını düşünüyoruz. 


Fiat Doblo EuroNCAP Çarpışma Testi Videosu
Fiat Doblo güvenlik donanımı listesi


İlgili Konular

GÜNCEL 4905722262694276434

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item