Subaru Ascent konsept modeli tanıtıldı

Japon Subaru markası, çok uzun zamandır kullandığı Boxer motorları ve kendi tasarımı olan simetrik 4x4 sistemi ile birçok kişinin gönlünd...

Japon Subaru markası, çok uzun zamandır kullandığı Boxer motorları ve kendi tasarımı olan simetrik 4x4 sistemi ile birçok kişinin gönlünde taht kurmuş bir markadır. Üstelik seveni bol olduğu gibi sevmeyeni de pek yoktur. Ülkemizdeki vergi politikası nedeniyle hak ettiği yeri bir türlü bulamayan marka, A.B.D'de ise oldukça fazla seviliyor ve değeri biliniyor. Diğer taraftan bu güne kadar genellikle SW tarzındaki araçların yerden yükseltilmişi gibi görünen tasarımlarla SUV ve Crossover sınıfında yer almaya gayret eden marka, bu düşüncesini son yaptığı hamlelerle kökten değiştirecek gibi görünüyor. 

Uçak üretiminden 45 yıllık 4x4 ve Boxer motor geleneğine Subaru

Hatırlanacak olursa geçtiğimiz aylarda gerçekleşen Los Angeles Otomobil Fuarı'nda devasa boyutlara sahip F segmenti bir SUV modeli olan Viziv konseptini tanıtan Subaru, bu sınıfta yer alan Amerikan ve Alman modellere benzer bir tasarım anlayışı ile karşımıza çıkmıştı. 5.2mt uzunluk, 2mt genişlik ve 1.8mt yükseklik ölçüleri ile adeta şov yapan model, Subaru hayranlarını bile şaşırtmıştı. Aslında bu bir geleneğin bozulması anlamına geliyor ve bize göre doğru da yapılıyor. Sonuçta bu derece sağlam bir 4x4 geleneğine sahip bir marka daha fazla SUV model ile görülmeliydi diye düşünüyoruz. İşte ilk olarak Viziv ile başlayan bu değişim, şimdi de New York Otomobil Fuarı'nda Ascent konsepti ile devam ediyor. 5049mm uzunluk ve 1989mm genişlik ölçüleri ile Viziv'den tabir-i caiz ise 1 fırt daha küçük olan model, abisinden 39mm daha yüksek ve dingil aralığı ise hemen hemen aynı ve 2972mm olarak açıklanıyor. Bu da her iki modelin büyük ihtimalle ayn platforma sahip olduğunu gösteriyor. 


Ancak işin ilginç tarafı her iki konsept modelin de boyutları fazlasıyla yakın ve bu da Subaru'nun 2 konseptten birini üretime geçirebileceğini gösteriyor olabilir. Üstelik tanıtılan konseptlerin her ikisi de 3.koltuk sırasına sahip. Bu nedenle ortada kafa karıştırıcı bir durum olduğunu söylemek mümkün. Bu arada Ascent konseptinin bu yıl içinde üretim haline hazır hale getirilip 2018 yılında satışta olmasının planlandığı ve markanın en büyük SUV modeli Tribeca'nın yerine geçebileceği belirtiliyor. Kullanılacak motor ve şanzıman özellikleri hakkında bilgi olmasa da küçük bir detay bulunuyor ve tamamen yeni tasarlanmış direkt enjeksiyonlu bir boxer turbo-benzin motorun yer alacağı belirtiliyor. Boyutlar VW Atlas'a oldukça yakın olduğu düşünülürse, rakibine benzer bir şekilde 2.0lt motor giriş seçeneği olarak sunulabilir. 

İlgili Konular

subaru ascent 8847171171682776374

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item