İlk elektrikli pikap tanıtıldı

Elektrikli ve hybrid otomobiller günden güne yayılıyor ve işin öncüsü de şüphesiz Tesla ve gündemi de büyük çoğunlukla bu marka belirliyo...

Elektrikli ve hybrid otomobiller günden güne yayılıyor ve işin öncüsü de şüphesiz Tesla ve gündemi de büyük çoğunlukla bu marka belirliyor. Önümüzdeki aylarda tam elektrikli kamyon ve pikap modellerini tanıtması beklenen Tesla'dan hemen önce ise Amerikan Work Horse yani "Yük Atı" markası elini çabuk tuttu ve dünyanın ilk pikap modeli olan W-15'i tanıttı. 


Genel görünüm itibariyle 1 tonluk olarak adlandırılan E Segmenti pikap modellerini andıran Workhorse W-15'in ön tasarımı ise farklı tipte bir motor sistemi olduğunu açık bir şekilde hissettiriyor. Büyük bir içten yanmalı motoru olmayan araçta bu nedenle dev gibi hava alma ve soğutma panjurlarına gerek kalmıyor da diyebiliriz. Diğer taraftan bizi tasarımda en çok rahatsız eden; ki bu üretim modelinde oldukça basit bir şekilde değiştirilebilir; jant ve lastiklerin sanki bir başka araçtan uydurulmuş gibi görünen yapısı diyebiliriz. Üzerinde turuncu şeritler olmayan 5 kollu gümüş renkli jantlar eminiz ki böyle bir araçta daha şık duracaktır. Lastiklerin tipine ve ölçülerine ise bir şey diyemiyoruz çünkü elektrikli araçlarda menzili yükseltebilmek için daha dar taban ölçülerine sahip yuvarlanma direnci düşük hamur ve farklı desene sahip lastikler tercih edilebiliyor. 


Aracın en merak edilen tarafı ise şüphesiz nasıl bir elektrik motoru sistemine sahip olduğu. 460hp güce sahip bir elektrikli motor sistemine sahip W-15'de ayrıca içten yanmalı bir menzil artırıcı da bulunuyor. Yani araç her zaman elektrik motoru ile yol alıyor ve içten yanmalı motor sadece pilleri şarj etmek için kullanılıyor. Kısacası tipik bir jeneratör de diyebiliriz. Bunun haricinde araç şebekeden kablo ile şarj edildiği zaman 121km menzile sahip. İşte bu şarj bittiğinde de menzil arttırıcı motor devreye girerek pilleri şarj ediyor. Aracın menzil artırıcı ile toplam menzili ise 496km ve içten yanmalı motor devreye girdiği zaman ortalama benzin tüketimi 9.5lt/100km olarak açıklanıyor. Bize göre özellikle uzun yolda şarj derdini bitiren bu tip Range Extender - Menzil Artırıcı sistemleri, pil teknolojisi ucuzlayıp kompakt bir boyuta gelinceye kadar elektrikli otomobillerin vazgeçilmezi olmalı. 


Bu arada 460hp gücündeki aracın 0-100km/saat hızlanmasını 5.6 saniyede tamamladığını da belirtmeden geçmeyelim. Bu değer 2270kg ağırlığında oldukça geniş bir rüzgar direnç alanına (projeksiyon alanı) sahip pikap için oldukça başarılı. Ancak Panasonic marka dev Li-Ion pillerin ağırlığı düşünülürse, karbon fiber takviyeli kompozit gövdenin aracın genel ağırlığına büyük fayda sağladığı da açık. 

2018'in son çeyreğinde üretim tasarımı haliyle ve yaklaşık 52.000Dolar fiyat etiketi ile satışa çıkması beklenen Workhorse W-15, şimdiden 5000 adet sipariş almış bulunuyor. Hem pikap olması hem de elektrikli olması nedeniyle de ülkemize % 4 ÖTV ile giriş yapması muhtemel olan aracın Türkiye satış fiyatında belirtilen fiyata göre önemli bir fark bulunmayacaktır diye düşünüyoruz. Tabi paralel ithalat ile ülkemize gelen ender araçların abartı fiyatlara satıldığı düşünülecek olursa ABD fiyatı biraz zor görünüyor. İlgili Konular

workhorse 2706905224406331457

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item