Ford Shelby Super Snake konsepti tanıtıldı

Geçmişin bonkör hacimli Amerikan V8 silindir motorlarının kullanıldığı araç sayısı bir yandan hızla azalırken, bir yandan da kalanlar g...


Geçmişin bonkör hacimli Amerikan V8 silindir motorlarının kullanıldığı araç sayısı bir yandan hızla azalırken, bir yandan da kalanlar güç kazanmaya devam ediyor. Hatırlanacak olursa geçtiğimiz günlerde Dodge ve Chevrolet, 2 farklı modelini birbirlerine rakip olarak piyasaya tanıtmış ve tercih ettikleri model uzantıları ile kinayenin dibine vurmuşlardı. 

Dodge markasının başlattığı bu adlandırmada, Challenger SRT modelinin ardına Demon yani "Şeytan" adı eklenmiş, Chevrolet'in resmi modifiye firması Hennessey de buna karşılık tanıttığı Camaro modelinin ardına Exorcist yani "Şeytan çıkaran" ifadesini iliştirmişti. Her iki aracı da daha önceden tanıtmıştık ancak Challenger Demon sahip olduğu özellikler ile kalkış yarışlarına ve düz pistlere daha uygun yapısıyla öne çıkarken Camaro Exorcist daha günlük özellikleri ile dikkat çekmişti.

Tabii 2 ezeli rakibin bu güç çekişmesine Ford gibi bir rakibin katılmamasını beklemek de büyük bir hata olurdu. İşte tam da bu noktada Ford'un efsane modifiye firması Shelby işe el attı ve tabir-i caiz ise Chevrolet ve Dodge rekabetinin tam ortasına oturttu. Ancak "Şeytan" ve "Şeytan" Çıkaran çekişmesine dahil olmadan geçmiş dönemlerde birçok kez kullandığı Super Snake yani "Süper Yılan" adı ile bu rekabete dahil oldu.

Ford Mustang GT baz alınarak ortaya çıkarılan Shelby Super Snake, GT'de bulunan 5.0lt V8 atmosferik-benzin 435hp güce ve 542nm torka sahip motorun önemli oranda modifiye edilmiş bir versiyonuna sahip. Bunlardan en önemlisi şüphesiz rakiplerinin beygir güçlerini de uçuran Supercharger sistemi. Tabii artan güç ve tork doğrultusunda piston ve supablar da dahil olmak üzere birçok parça daha dayanıklı olanları ile değiştiriliyor. Sonuç olarak gücün 750ps'e çıktığı açıklanıyor. Tork verisi henüz açıklanmıyor olsa da 1000nm civarında bir değer ile karşılaşabiliriz. Elde edilen bu yüksek güç ise arka tekerleklere 6 ileri manuel şanzıman ile aktarılıyor. 

Performans verileri de henüz belirtilmiyor ancak tahmin yapmak çok zor olmayacaktır. Rakiplerinden Dodge Demon, 0-100km/saat hızlanmasını özel lastikler ve 104 oktan benzin ile 2.35 saniyede tamamlarken Camaro Exorcist'in bu ivmelenmeyi 3 saniyenin hemen altında tamamlayacağı tahmin ediliyor. Shelby Super Snake modelinin de Camaro gibi daha çok cadde kullanımına uygun olarak tasarlandığı düşünülürse Shelby'nin hünerli elleri sayesinde 2.8-2.9saniye gibi bir değere sahip olacağı söylenebilir. 

Bu arada araçta yer alan değişiklikler sadece motor ile de sınırlı değil. Gücü neredeyse %75 oranında artan aracı daha iyi kontrol edebilmek için süspansiyon sistemi önemli oranda elden geçirilmiş ve yüksekliği de ayarlanabiliyor. Ayrıca yol tutuşun daha da iyi olabilmesi ve gücün yere en iyi şekilde aktarılabilmesi için şart olan geniş lastikler ve daha geniş dingil mesafesi elde edebilmek için aracın arkası 10cm ve önü de yaklaşık 6.5 cm genişletilmiş. Bu durum sadece yol tutuşuna ve güç aktarımına değil genel görünümüne de büyük fayda sağlamış. Bu kadar değişiklik yapılmışken gücün daha iyi dizginlenebilmesi için fren sistemi de doğal olarak unutulmamış ve standart araçta bulunan diskler, önde 41cm ve arkada da 36cm çapındaki fren diskleri ile değiştirilmiş. Kaliper sistemi ise 4'lü Brembo marka olarak tercih edilmiş. 

Görüleceği gibi American Muscle yani "Amerikan Kası-Kaslısı" olarak adlandırılan modeller öyle veya böyle hayatlarına devam ediyor ve motorların giderek küçüldüğü ve cebimize girecek hale geldiği bu günlerde büyük zevkle yayın yapmamızı sağlıyorlar. Her ne kadar ülkemizdeki sert vergilendirme nedeniyle sayıları ancak bir elin parmaklarını geçmiyor olsa da haber olarak görebilmek bile ayrı güzel diye düşünüyoruz. İlgili Konular

shelby super snake 1916741061075380003

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item