Yerli otomobil kendini NEVS 9-3 ile mi gösteriyor?

Tüm Türkiye'nin büyük bir merakla beklediği yerli otomobil çalışmalarının tam gaz gittiği Hükümet kaynakları tarafından birçok fark...


Tüm Türkiye'nin büyük bir merakla beklediği yerli otomobil çalışmalarının tam gaz gittiği Hükümet kaynakları tarafından birçok farklı ortamda belirtiliyor olsa da, ortaya elle tutulur bir araç veya teknik anlamda açıklama çıkmadığı için insanların kafasındaki belirsizlik de en üst seviyeye çıkmış durumda diyebiliriz. Biz de bu konuda birçok farklı analiz ve haber yaptık ancak aracın nasıl olacağı konusunda sadece söylenenler doğrultusunda fikir yürütebiliyoruz ve bu konudaki değişkenlik zirve noktasında diyebiliriz. 
Ancak bugün bomba bir gelişme oldu ve Saab'ın bazı modellerin isim haklarını satın alan İsveç-Çin ortaklı NEVS, büyük merakla beklenen 2 farklı konsept aracın tanıtımını yaptı. Ancak burada konuya uzak olan bazı takipçilerimiz "Yerli otomobil ile alakası ne ki?" diye kendilerine sormuş olabilirler ancak yerli otomobilin NEVS ile sıkı bağları mevcut ve birçok ortak noktası olacağı resmi olmayan kaynaklar tarafından belirtiliyordu. Başta belirlenen yol haritasında bir değişiklik yok ise, NEVS'in yerli otomobilin tasarım, platform ve elektrik teknolojisinde önemli bir söze sahip olduğunu biliyoruz. 

Ayrıca hatırlanacak olursa yerli otomobilin Saab 9-3 ve 9-5 gibi modelleri baz alacağı belirtilmiş ve bu doğrultuda çeşitli hak satın almalarının da olduğu ifade edilmişti. Ayrıca ilk tanıtılan prototipler de bunu net bir şekilde kanıtlıyordu. İşte bütün bu gelişmeleri yerlerine yerleştirecek olursak, NEVS tarafından tanıtılan elektrikli konsept araçların yerli otomobil ile bire bir aynı olma ihtimali bile bulunuyor. 1 tanesi D Segmenti Sedan ve 1 tanesi de D Segmenti Crossover olan bu konsept araçların Saab izleri çok net bir şekilde görülüyor ve öyle ki Sedan modelin bir önceki jenerasyon 9-3 modeli ile hemen hemen aynı olduğu bile söylenebilir. Arka ve yan görünümleri 9-3 modeline çok benzeyen konseptin ön görünümü ise geçtiğimiz yıllarda tanıtılan bazı Saab konseptlerini andırıyor. Zaten NEVS modelin adını 9-3 koyarak gerekeni söylemiş. 


Diğer taraftan NEVS tarafından yapılan açıklamalardan bize göre en önemlisi, Çin kökenli çeşitli firmaların bugüne kadar NEVS'den 150.000adet ön sipariş vermiş olmaları diye düşünüyoruz. Bu siparişler Çin içinde satılmak için mi yoksa bir kısmı çeşitli kaynaklardan başka ülkelere mi satılacak açıklanmıyor ancak Yerli Otomobil çalışmalarında Çin kökenli bazı firmalarla sıkı bir şekilde çalışıldığı da biliniyor. Yani bu 150.000 adet aracın bir kısmının müşterisi Türkiye bile olabilir. Tabi burada şöyle bir haklı soru da akıllara gelecektir. "Maden Çin'den geliyor ne anladık biz Yerli Otomobil'den?". Ancak burada ilk Yerli Otomobil örneklerinin Çin'den parçalar halinde getirilerek yerli üretim ile harmanlanarak Türkiye'de üretilebileceğini düşünüyoruz. Bize göre ilk başlarda tamamen yerli üretime dayalı bir elektrikli otomobil planı hayalden öteye geçemeyebilir. 

300km civarında bir menzile sahip olacağı belirtilen yeni konsept araçların ise nasıl bir elektrik sistemine sahip olacağı ise şimdilik NEVS tarafından açıklanmıyor. Ancak geçtiğimiz aylarda Bakanlık tarafından yapılan bir açıklamada Yerli Otomobil'in ilk olarak taksilere yönelik üretilebileceği bile belirtilmişti. Kısacası Yerli Otomobil konusunda ortalık toz duman ve biz de ancak ortaya çıkan kırıntı resmi açıklamalar ve NEVS üzerinden tahminde bulunabiliyoruz. Umarız elle tutulur bir Yerli Otomobil prototipi söz verildiği gibi yakında karşımızda olur ve unutulmamalı ki, 2018 yılında yerli otomobilin prototiplerinin hazırlanacağı açıklanmıştı. 


İlgili Konular

yerli otomobil ne zaman 1075293575833164059

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item