BMW 6 Serisi GT tanıtıldı

BMW'nin oldukça kullanışlı bir kasaya sahip olmasına rağmen tabir-i caiz ise "Çirkin ördek yavrusu" olarak adlandırılan m...


BMW'nin oldukça kullanışlı bir kasaya sahip olmasına rağmen tabir-i caiz ise "Çirkin ördek yavrusu" olarak adlandırılan modeli 5 Serisi GT, 6 Serisi adı altında baştan aşağı yenilendi. Genel görünümünde kayda değer değişimler olmasına rağmen birçok kişini bu araç için aynı benzetmeyi yaptığını ise açık bir şekilde duyar gibiyiz. 

Sev yada nefret et 7 otomobil modeli

Hatırlanacak olursa BMW geçtiğimiz günlerde 6 Serisi Coupe modelinin üretimini durdurmuş, Gran Coupe ve Cabrio üretimine ise henüz dokunmamıştı. Ancak ardından 8 Serisi'nin tanıtılmış olması, BMW'nin bu konudaki gelecek planları hakkında bazı ip uçları veriyordu. Hatta bu konuda bir analiz yapmış ve sportif 6 Serisi modellerinin ortadan kalkacağını ve yerine 8 Serisi'nin geleceğini ön görmüştük. Ancak BMW sürpriz bir şekilde 6 Serisi'ni öldürmedi ve 5-GT adını terfi ederek 6 Serisi altında GT kısaltması ile sunmaya başladı. Bu durum gerçekten de oldukça dikkat çekici ve bir sonraki 3 Serisi GT modelinin de bundan sonra 4 Serisi GT adına sahip olacağını söylemek mümkün. 


.BMW 6 Serisi GT'ye geri dönecek olursak; Modelin ön tasarımı yeni 5 Serisi'nin ön tasarımı ile aynı gibi görünse de motor kaputu ve ön aydınlatma grubu daha farklı tasarlanmış. Böbrek ise tasarım olarak aynı ancak 6GT'de daha büyük olduğu belirtiliyor. Diğer taraftan bu farklar 2 araç yan yana koyulduğu zaman oldukça belirgin bir hale geliyor. Farların yanları 6GT'de daha çekik bir forma sahipken, M paket tampon daha köşeli ve sert hatlara sahip ancak orta hava alma bölmesi daha dar yapısıyla dikkat çekiyor. 6GT'nin 5091mm uzunluğu ise 4936mm uzunluğa sahip yeni 5 Serisi'nden 155mm daha fazla. (Solda BMW 6-GT)

Solda BMW 6 Serisi GT sağda yeni 5 Serisi
Aracın arka ve yan tasarımı ise 5GT modeline göre ciddi şekilde daha iyi görünüyor olsa da, genel anlamdaki kambur ve tenkit edilen tasarım aynen devam ediyor. Aslında aracın arka bölmedeki diz ve baş mesafesi ile dev bagaj hacmi bu beğenilmeyen form sayesinde ortaya çıkıyor diyebiliriz. Araca 1-2 defa binme fırsatımız oluştu ve aynı dönem yer alan BMW 7 Serisi'nin aratmayacak bir genişliğe sahip olduğunu söylemek mümkün. Üstelik daha kullanışlı ve büyük bagajı da cabası ve 6GT'nin bagaj hacmi de 610lt olarak açıklanıyor. Kokpit ise 5 Serisi ile aynı tasarıma sahip. Kısacası tasarım konusunda pek fazla söyleyecek bir şey yok ve 5 Serisi'nden biraz daha fazla bir fiyatla 7 Serisi genişliği isteniyorsa görünümden biraz fedakarlık yapmak gerektiğini BMW bize bu sefer de 6 Serisi GT olarak hatırlattı diyebiliriz. 

BMW 6GT modelinde kullanılacak motor seçenekleri ise 5 Serisi ile aynı ve aşağıdaki şekilde yer alıyor. 2.0lt turbo-dizel 19ps ve 231ps seçenekleri ise daha sonra açıklanabilir. 
  • 6.30i GT: 2.0lt turbo-benzin I4 silindir 258ps - 400nm
  • 6.40i GT: 3.0lt turbo-benzin I6 silindir 340ps - 450nm
  • 6.30d GT: 3.0lt turbo-dizel I6 silindir 265ps - 620nm

Görüleceği gibi BMW 5 ve 7 Serisi ile aynı modüler platforma sahip olan 6 Serisi GT, 5GT'ye göre daha iyi ve sportif bir görünüme sahip olsa da benzer eleştirileri yine alacaktır diye düşünüyoruz. Ancak 7 Serisi'ne yakın iç hacmi ve daha büyük bagajı ile kullanışlılığı görünümden önde tutanların da ilk tercihi olabilir. 

Modelin Ağustos ayında ülkemizde 630i GT seçeneği ile satılmaya başlanması beklenebilir. Ancak fiyatı konusunda şimdilik yorum yapmak zor çünkü halen Borusan Oto 5.30i modelinde çok farlı bir fiyatlandırma yapıyor ve sahip olduğu donanım paketleri de göz önünde bulundurulursa olması gerektiğinden yaklaşık 100.000TL daha düşük bir fiyata sahip. Bu fiyatlandırmanın 6GT modeline yansıyacağını düşünmüyoruz çünkü aracın E segmentinde bir rakibi bulunmuyor. 
İlgili Konular

YENİLİK 2825413001895036952

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item