Ecufast Remapping testi; 2.bölüm

Geçtiğimiz haftalarda herkesin merak ettiği Remapping uygulaması konusuna bir yazı dizisine başlamış ve ilk izlenimlerimizi de araç bil...


Geçtiğimiz haftalarda herkesin merak ettiği Remapping uygulaması konusuna bir yazı dizisine başlamış ve ilk izlenimlerimizi de araç bilgileri ile beraber sizlerle uzun bir konu halinde paylaşmıştık. gerçekleştirdiğimiz ilk testin üzerinden 2 hafta geçti ve 1.testin devamı niteliğindeki 2.testi de tamamladık. 

İlk testimizi kısaca özetlersek;
  • Gidiş yolunda Remapping uygulaması öncesi: Ankara-İstanbul arası yaklaşık 870mt rakımdan 50mt (rampa aşağı) rakıma hızımızı 100km/saat olarak ayarlamış ve 8.0lt/100km tüketim elde etmiştik. 
  • Dönüş yolunda Remapping + KN kutu içi filtre uygulaması sonrası: İstanbul-Ankara arası ise aynı yolu rampa yukarı olarak almamıza rağmen 7.8lt/100km tüketim değeri ile tamamlamıştık. 


Rampa aşağı yakıt tüketiminin Remapping sonrası hafif de olsa düşmesi bize tüketim değerlerinde önemli bir düşüş olduğunu gösteriyordu. Diğer taraftan yakıt tüketimindeki önemli düşüşü performans artışında bir yere kadar hissedebilmiştik. Ancak özellikle şehir içi kullanımda 2000-3000d/d aralığında gaz tepkisinde artış ve hızlanma isteği ise daha belirgin olarak kendini hissettiriyordu. Tüketim anlamında ise şehir içi kullanımda artış veya azalma tespit etmedik.

2. testimizde ise;

İlk olarak şunu belirtelim, ilk testi tamamladığımızda aracımızın 2. periyodik bakım süresini doldurduk. Yani hem 1. hem de 2.testi motor yağının en kirli ve kötü durumda olduğu zamanlarda yaptık. Ayrıca 1. testte kullandığımız yeni KN kutu içi hava filtresini 2.testte sonuçları saptırmaması açısından kullanmadık ve standart eski filtreyi tekrar taktık. Diğer testlerimizde de orijinal hava filtresi ile devam edeceğiz. 

Bu doğrultuda; ilk testimizin 1. ayağındaki aracın standart hali ile olan Ankara-İstanbul güzergahını bu sefer Remapping yapılmış şekilde tekrar test ettik. Yola çıkış saatimiz ve hava sıcaklığı ilk test ile hemen hemen aynıydı. Hızımızı cruise control ile yine 100km/saat olarak sabitledik ve disiplinli bir şekilde bu hızı koruduk. Sonuç olarak ilk testte elde ettiğimiz 8.0lt/100km tüketim değerimiz aynı şartlarda bu sefer 7.1lt/100km olarak gerçekleşti. Bu da Remapping uygulaması sonrası tüketim değerinin %11 civarında düştüğünü gösteriyor.

İlk yazımızdan hatırlanacak olursa; Yol bilgisayarımızın tüketim değerindeki sapma miktarını depomuzdan ölçmüş, sadece 0.1lt fark tespit etmiştik.  Bu da yol bilgisayarı tüketim değerlerimizin oldukça tutarlı olduğunu gösteriyor diyebiliriz. 

Ankara-İStanbul güzegahı remapping uygulaması ile yol bilgisayarı değerleri
Dönüş yolunda; ise tüketim değerlerimizde bir değişiklik olmadı ve 7.8lt/100km tüketim değerini ilk testteki ile aynı olarak elde ettik. Bu durum hiç kullanılmamış ve temiz bir filtre olmasına rağmen ilk testte kullandığımız KN kutu içi filtresinin tüketim anlamında bize katkı sağlamadığını gösteriyor diyebiliriz. 

Ayrıca 2. uzun yol testi öncesinde; Aracımızı yaklaşık olarak 1000km şehir içinde kullanma olanağı bulduk. İlk testteki izlenimlerimize benzer bir şekilde tüketim değerlerinde herhangi bir artış veya azalış olmazken performans hissinde, gaz tepkilerinde ve ara hızlanmalarda bir miktar iyileşme hissettik. 2000-3000d/d arasında ise aracın ataklığında hissedilenin ötesinde tepkiler mevcut. Bu durum özellikle rampalarda daha belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor. 

Yaptığımız bir diğer önemli deneme ise; Remapping uygulaması yapılan aracımız VW Amarok ile yük bölmesinin hakkını vermek oldu. Daha önceden benzer yükler taşımıştık ve bu nedenle aracın yüklü haldeki performans özelliklerini de iyi biliyoruz. Bu seferki denemede ise  yük bölmesine bir daire tadilatından çıkan yaklaşık 700-750kg inşaat molozu yükledik ve performansını test ettik. Özellikle rampa çıkışlarında aracın torkundaki 50nm artış hissediliyordu ve motorun kasayı ve yükü daha iyi ve rahat taşıdığı net bir şekilde anlaşılıyordu.


En son olarak; 30.000km periyodik bakım süresi dolan aracımızı VW yetkili serviste bakıma aldık. Bu sayede en çok merak edilen konulardan bir tanesi olan aracın yetkili serviste cihaza bağlanması durumunda yazılımın tespit edilip edilemeyeceği sorusunun cevabına ulaştık. Herhangi bir şikayet bildirmediğimiz aracımız rutin bir uygulama olarak cihaza bağlandı ve herhangi bir sorun olmadığı belirtildi. Ayrıca yazılım farkı olduğuna dair de tarafımıza bir bildiride bulunulmadı. 

Ancak şunu da belirtmekte fayda var; Bizim aracımız sadece rutin bir periyodik bakım için servis cihazına bağlanıp kontrol edildi. Önemli bir şikayetimiz dolayısı ile cihaza bağlanıp daha detaylı incelenmesi durumunda yazılımın ortaya çıkma ihtimali bulunuyor. Ayrıca serviste tespit edilemeyip aracın internet bağlantısı ile Almanya'ya bağlanıldığı durumlarda yazılımın ortaya çıkacağını tahmin etmek pek de zor olmayacaktır diye düşünüyoruz. Ancak en azından bizim aracımızda periyodik bakımda tespit edilemediğini görmüş olduk. Test sonucu ele edilen rapor aşağıdaki görselde yer almaktadır.  (Sonuç ve özet görselin altından devam etmektedir)


Test cihazında elde edilen sonuç
Sonuç ve Özet
  • Sabit hızın korunduğu otoban kullanımında %11 tüketim düşüşü elde edildi.
  • 1000km şehir içi kullanımda tüketimde olumlu veya olumsuz bir değişiklik olmadı.
  • Uygulama yapıldığından beri geçen 2200km'de herhangi bir hata, uyarı veya arıza olmadı.
  • Yetkili serviste gerçekleşen 30.000km bakımında garanti kapsamındaki aracımızda Remapping uygulaması tespit edilemedi.
  • Genel performansta çok büyük bir farklılık hissedilmese de 2000-3000d/d arasında hissedilir bir canlanma mevcut. 
  • Araç 700-750kg moloz yüklüyken daha rahat taşıma anlamında bir farklılık hissedildi. 

Bir sonraki testte ise;

Remapping uygulaması yaptığımız VW Amarok aracın aynısı ancak yazılımsız olanı ile düz yolda ve rampada hızlanma testi ve belli bir mesafede yan yana yakıt tüketimi testi gerçekleştireceğiz. Testi yapacağımız araç da 30.000km'de ve aynen bizim aracımız gibi periyodik bakımdan yeni çıkmış olacak. Ayrıca hem 4x2 hem de 8 ileri otomatik şanzımana sahip. Bu da  araç arasındaki performans farklarının açık bir şekilde ortaya çıkmasını sağlayacak diye düşünüyoruz.  

İlgili Konular

yazılım serviste anlaşılır mı 4271204347542504862

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item