Alman Karteli nedir? Nasıl ve ne zaman oluştu?

VW'in yaklaşık 2 yıl önce A.B.D'de karşılaştığı suçlamalar ve ardından da dizel motora sahip araçlarda emisyon hilesi yapıldığ...


VW'in yaklaşık 2 yıl önce A.B.D'de karşılaştığı suçlamalar ve ardından da dizel motora sahip araçlarda emisyon hilesi yapıldığının kabul edilmesi ile adeta "Pandora'nın Kutusu" açıldı ve o gün bu gündür depremin şiddeti azalacağına daha da artmaya ve çapını genişletmeye başladı. Öyle ki VW Grubu markaları VW, Audi ve Porsche'nin yanında diğer Alman markalar BMW ve Mercedes de zan altında kalmaya başlamıştı.

Hatırlanacak olursa Mercedes de geçtiğimiz günlerde 3 milyon aracı geri çağıracağını ve "Daha temiz bir çevre" amacıyla geri çağırdığı bu amaçlara çeşitli güncellemeler yapacağını belirtmişti. Tabii bu durum birçok kimsenin aklına VW Emisyon Skandalı'nı getirdi diyebiliriz. Mercedes bu geri çağırmayı gerçekten de iyi niyetlerle yapıyorsa bile akıllarda bazı soru işaretlerinin kaldığı bir gerçek.

Diğer taraftan bir diğer Alman markası BMW ise dizellerinin gayet temiz olduğunu ve düzgün bir şekilde filtrelendiğini belirtmiş ancak bu güne kadar bu konuda herhangi bir geri çağırma yapmamıştı. Ancak her nedense Mercedes'e benzer bir şekilde önümüzdeki günlerde Euro 5 dizel motorlara bir yazılım güncellemesi yapılacağı BMW tarafından 2 gün önce açıklandı. Euro 6 dizel motorlarda ise herhangi bir güncellemeye gerek görülmediği belirtildi. Audi de aynı şekilde 850.000 adet dizel motora sahip aracını geçtiğimiz günlerde yazılım güncellemesi için geri çağıracağını belirtmişti. Benzer şekilde Alman olmayan Renault da kendi ülkesinde halen zan altında bulunuyor. Ancak Mercedes'e 1.5dCi ve 1.6dCi motorları temin ediyor olması işleri karıştırıyor. 


Ancak son günlerde ortaya çıkan bir iddia VW, BMW ve Mercedes'in canını oldukça fazla sıkmış durumda. Avrupa Birliği'nin başlattığı yeni bir soruşturmada, 3 Alman Otomotiv Grubu'nun 1990'lı yılların başında kartel kurarak gizli bir şekilde görüşmeler yürüttüğünü ve bu görüşmeleri de araçlarında uyguladıkları yönünde. 1990'lı yılların dizel motora sahip Alman araçların yaygınlaşmaya başladığı dönem olduğu da düşünülürse iddianın ne kadar büyük olduğu göz önüne daha rahat gelebilir. 

Bu arada Kartel kelimesi tam olarak ne anlama geliyor tam olarak görelim; 

"Birbirinden bağımsız işletmelerin, daha çok kazanç elde etmek ya da başka kuruluşların, işletmelerin rekabetlerini ortadan kaldırmak gibi amaçlarla kurdukları büyük birlik."

Görüleceği gibi kartel kurmak mevcut Avrupa birliği rekabet kuralları içerisinde yasa dışı bir eylem ve bu da 3 önemli Alman Otomotiv devinin adlarının hiç de içinde anılmasını istemeyecekleri bir durum diyebiliriz. 

Peki Alman otomotiv devleri kartel kurup ne yapmışlar? diye bir soru ilk olarak akıllara gelebilir.

Avrupa Birliği'nin yaptığı suçlamalara göre; Bu 3 Alman Grup Avrupa Birliği'nin karteller hakkındaki yasalarını çiğneyerek gizli görüşmeler yapmış ve bu gizli görüşmeler sonucunda aldıkları kararları başta adBlue ve SCR sistemleri olmak üzere birçok farklı otomobil parçasında uygulayıp, tasarımları bu yönde yapmışlar. 

Kısacası Avrupa birliği kendisinden habersiz bir şekilde anlaşmalar yapılmasını istemiyor ve tüm görüşmelerin kayıt altında olmasını şart koşuyor. Ayrıca alınan kararların da kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor. Kısacası şeffaflık ilkesini göz önünde bulunduruyor. Üstelik bu gizli görüşmeler sonucunda da emisyon hilesi gibi kural dışı ve kanuna aykırı uygulamaların ortaya çıktığını ve rekabetin de hiçe sayıldığını düşünüyor. 

Bu durum karşısında ise; BMW ve Mercedes iddiaları reddederken VW "Yorum Yok" demekle yetindi. Bu arada VW Grubu'nda yer alan markalardan Audi ve Porsche'nin Mercedes ve BMW ile beraber suçlandığını belirtmeden geçmeyelim. Yani Alman Premium markaların tamamı şu anda Kartel kurma ve Emisyon hilesi konularında zan altında bulunuyor. 

Suçlamalar karşısında ise 3 Alman devinin hisselerinde önemli düşüşler meydana geldi. VW %1.4, BMW %2.8 ve Mercedes %2.7 oranında borsada eridi. Bu da iddiaların yatırımcılar tarafından ne kadar ciddiye alındığını gösteriyor. Üstelik bu kartelleşme konusu deşildikte daha nelerin ortaya çıkacağı henüz belli değil. 

Öyle görünüyor ki 3 Alman devi kendi aralarında bir şekilde rekabet ederken, bir yandan da "Rekabet aramızda kalsın, para Almanya'dan dışarı çıkmasın" diyerek kendilerince Vatanseverlik yapmışlar ancak bunu yaparken de kural tanımamışlar. Her ne kadar iddialar henüz kanıtlanmamış olsa da bu soruşturmanın A.B.D'den değil de Almanya'nın başını çektiği Avrupa Birliği'nden gelmiş olması şüpheleri bize göre kuvvetlendiriyor. Bu arada Türkiye-Almanya arasında yaşanan siyasi krizin de kartel iddiaları ile alakası olabilir diye düşünüyoruz ve kullanılmaya da oldukça açık bir durum. Bakalım önümüzdeki günler daha nelere gebe?

İlgili Konular

vw kartel 4876073182354080374

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item