Yeni Renault Megane R.S.’in tüm görüntüleri ortaya çıktı

Renault’un C Segmenti modeli Megan HB’in en üst seviyesinde yer alan performans versiyonu R.S. uzun bir zamandır bekleniyor ancak bir türlü tam olarak karşımıza çıkmak bilmedi. Ya gizli çekimler ile ya da Renault tarafından yayınlanan bazı resmi videolar ile kendini gösteren yeni model, bu sefer de patent çizimleri ile ortaya çıktı. Aracın kokpiti de yakın bir zaman önce gizli çekimler ile karşımıza çıkmıştı. 

Ywni Renault Megane R.S. gizli çekimler ve kokpit
En son ortaya çıkan patent çizimlerinde ise yeni Megane R.S.’in bütün hatları çok açık bir şekilde en saf hali ile belli oluyor. Özel çekim ve ışık teknikleri olmadan oluşturulan patent çizimleri bu açıdan önemli diyebiliriz. Genel anlamda Megane GT modeli ile benzerlikleri bulunsa da, R.S. kendisini özellikle ön çamurluk arkası ve arka tamponda yer alan hava yarıkları ile hissettiriyor. Ayrıca ortada yer alan köşeli ve oldukça büyük boyutlara sahip egzoz borusu da hemen dikkat çekiyor. 

Modelde kullanılacak motor ile ilgili olarak henüz kesin bir bilgi bulunmasa da; Halen satışta olan bir önceki kasa Megane R.S. Trophy modeli 275ps güce sahip olsa da yeni R.S’de bu gücün 300ps’in üstüne çıkarak rakipleri ile benzer bir şekilde 310ps’e ulaşabileceği düşünülüyor. Hot-Hatch yani ateşli HB araçlar konusunda oldukça tecrübeli olan ve kendi bünyesinde bulunan yarış kökenli Sport departmanından bu tip modelleri geliştirirken tam destek alan Renault bu nedenle rekabette oldukça ciddiye alınması gereken bir rakip olarak öne çıkıyor.
Bu arada 310ps güce sahip hem Golf GTi Clubsport S hem de Honda Civic Type R 100km hıza yaklaşık olarak 5.8 saniyede çıkabiliyor. Halen satışta olan 275ps güce sahip eski kasa Megane R.S’in 0-100km hızlanmasını 5.8 saniyede tamamladığı düşünülürse rakipleri ile aynı güce sahip yeni Megane R.S modeli rahatlıkla bu hızlanmasını 0.5 saniye düşürerek 5 saniye sınırına yaklaştırabilir. Kısacası şimdiden Megane R.S modelinin hızlanmasının her iki rakibinden de daha iyi olacağı söylenebilir. 
Yeni Renault Megane R.S.’in Nürburgring testleri ise tam gaz devam ediyor ve belki de modelin tanıtılması bu nedenle gecikti. Bu pistte en hızlı önden çekişli otomobil unvanını geçtiğimiz aylarda VW Golf GTi Clubsport modelinden geri alan yeni Honda Civic Type-R‘ı geçme denemesi yaptığını tahmin ettiğimiz yeni Megane R.S. Eylül ayında yapılacak Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak ve büyük ihtimalle de Nürburgring’de elde edilecek oldukça önemli bir tur zamanı bu fuara yetiştirilecek gibi görünüyor. 

Facebook Comments