İlk Honda Civic'in geleceğe yansıması; Urban EV Concept

Otomobil tarihinin en çok üretilen 5 otomobili arasında yer alan Honda'nın C Segmenti modeli Civic, Türkiye'de de oldukça faz...


Otomobil tarihinin en çok üretilen 5 otomobili arasında yer alan Honda'nın C Segmenti modeli Civic, Türkiye'de de oldukça fazla sevilen modeller arasında yer alıyor ve ayrıca uzun süredir ülkemizde de üretiliyor. Yarın ziyaretçilere açılacak olan Frankfurt Otomobil Fuarı'nda ise; Honda Civic'in ilk olarak 1972 yılında tanıtılan 1.jenerasyonuna atıfta bulunan elektrikli bir konsept tanıtıldı.


Urban EV olarak adlandırılan bu konsept araç genel hatları itibariyle 1972 yılında üretilmeye başlanan Civic ile oldukça benzer. Gerek ön, gerek profil, gerekse de arka görünüm dedesi ile oldukça benzer hatlara sahip. Diğer taraftan arka görünüm 1974 yılında üretilmeye başlanan VW Golf modeli ile de benzerliklere sahipken yan görünümü Peugeot'un 80'li yıllarda üretilmeye başlanan 205 modeline de benziyor. Öyle veya böyle, neredeyse yarım asırlık tasarım anlayışı önümüzdeki yıllar için güzel bir şekilde yorumlanmış diye düşünüyoruz. 

Sağda 1972 Honda Civic
Aracın dış görünümünde bazı dikkat çeken detaylar ise Honda'nın gelecek planları hakkında fikir veriyor. Ön panjur ve arkada stopların arasında yer alan dijital göstergelerin araç ile ilgili çeşitli bilgiler veriyor olması gerçekten de hoş bir detay. Görsellerden anlaşıldığı kadarıyla aracın pillerinin ne kadar dolduğunu gösteren arka dijital gösterge, bu bağlamda çok daha farklı bilgileri araç sahibine sunabilir. Gerçi günümüzde bu tip bilgiler akıllı telefon ekranlarından da rahatlıkla takip edilebiliyor ancak yine de hoş bir görünüme sahip diye düşünüyoruz. 

Aracın iç tasarımı ise oldukça dikkat çekici. Evlerimizdeki oturma odalarına benzeyen tasarım anlayışı, aracın koltuklarına ve kokpit tasarımına fazlasıyla yansımış. Öyle ki; köşeli modern koltuklar ve karşısında bulunan ahşap dekorlu dümdüz kokpit, bir otomobilde değil de sanki küçük bir oturma odasında bulunuyormuşsunuz gibi bir his uyandırabilir. Koltukların tasarımı ise bize "Şuraya bir yastık atayım da biraz kestireyim" düşüncesini hatırlatmadı değil. Bu arada kokpit üstünde bulunan ince ve uzun ekran ise, hem araçla hem de bulunulan yer ile ilgili bilgileri araçtakilere bildiriyor. 

Honda Urban EV Concept'in nasıl bir elektrikli motor sistemine sahip olduğu açıklanmıyor ancak modelin üretim hali ile 2019 yılında Avrupa'da satışa sunulması bekleniyor. Anlaşılan o ki, birçok markanın sanki 15-20 yıl öncesi için tasarlanmış gibi görünen elektrikli konsept modelleri 2-3 yıl içinde galerilerdeki yerini alacak ve bizleri şaşırtacak.


İlgili Konular

KONSEPT 1828688854052638132

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item