Terzo Millennio; Lamborghini'nin elektrik gücüne bakışı

Elektrikli otomobiller önümüzdeki yıllarda fazlasıyla karşımıza çıkacaklar ve bu doğrultuda otomobil markalar çalışmalarını bu yönde ta...


Elektrikli otomobiller önümüzdeki yıllarda fazlasıyla karşımıza çıkacaklar ve bu doğrultuda otomobil markalar çalışmalarını bu yönde tam gaz ilerletiyorlar. Bu markalardan en dikkat çekici olanı ise, yeni tanıttığı Terzo Millennio konsepti ile Lamborghini oldu. Aşırı besleme sistemlerine bile mesafeli yaklaşan ve henüz hiçbir modelinde turbo besleme olmayan yüksek hacimli atmosferik motorların soyu tükenen temsilcisi Lamborghini'nin bu tip tam elektrikli bir konsept tanıtmış olması gerçekten de oldukça önemli diye düşünüyoruz.

Her ne kadar tanıtılan aracın teknik verileri açıklanmamış olsa da aracın 4 tekerleğinde de 1'er adet elektrikli motor bulunuyor. Yani 4 tekerlekte de çekiş mevcut. Ayrıca bütün gövdede mümkün olan en hafif malzemeler kullanılmış ve aracın aerodinamik özelliklerine de özel önem verilmiş. Bu sayede gücün en iyi şekilde kullanılması sağlandığı gibi ve enerji tüketimi de en alt düzeyde gerçekleşiyor. Kısacası maksimum verim hedefleniyor da diyebiliriz. 

Ayrıca pil teknolojisi de oldukça özel ve gövde panelleri arasında yer alan süper kapasitörler ve piller sayesinde elektrik motorların ihtiyarı olan enerji depolanıyor. Gövde panelleri arasında nasıl olur da pil yer alır diye düşünebilirsiniz ancak bu panellerin nano boyuttaki petek yapısı sayesinde bu ilginç yapı sağlanabilmiş. Üstelik çok da kısa bir sürede şarj edilebildikleri ve uzun bir menzile sahip olacağı da belirtiliyor. 

Bu arada konsept aracın ABD'nin ve dünyanın en önemli üniversitelerinden bir tanesi olan MIT yani Massachusetts Institute of Technology katkılarıyla tasarlandığını da belirtmekte fayda var. Özellikle hafifliğin sağlanması için kullanılan karbonfiber malzemelerin en büyük sorunlarından bir tanesi olan çatlama konusuna özel bir önem verilmiş. Bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi görünen bu teknolojide; Sistem, malzemede çatlak olma ihtimali gördüğü anda kendini yenilemeye giriyor ve çatlak oluşan bölme özel bir onarıcı kimyasal ile dolduruluyor. "Şaka gibi" olarak adlandırabileceğimiz bu teknoloji, insanoğlunun bilim ile neleri icat edebileceği konusunda bizleri aydınlatıyor. 

















İlgili Konular

Terzo Millennio ne zaman 3572032442781298901

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item