Tesla Çekici tanıtıldı

Dün akşam ABD'de yapılan etkinlikte adeta Pandora'nın Kutusu'nu açan Tesla, 10.000nm tekerlek torku sunan yeni Roadster mod...


Dün akşam ABD'de yapılan etkinlikte adeta Pandora'nın Kutusu'nu açan Tesla, 10.000nm tekerlek torku sunan yeni Roadster modelinin yanında, gündemde hiç de geri kalmaması gereken Çekici/Kamyon modelini de tanıttı.

Tesla'nın değeri GM ve Ford'u nasıl geçti?

Oldukça aerodinamik bir tasarıma ve şoförün ortada oturduğu, her 2 tarafında yan ayna görevi de dev bilgi ekranlarının da bulunduğu kabin yapısına sahip olan Tesla Çekici'ye 36 tonluk bir treyler takılabiliyor. Bu tip araçlarda en büyük sorunlardan bir tanesi olan menzil konusu ise orta-uzun mesafeler için oldukça başarılı ve 805km olarak açıklanıyor. Ayrıca bu menzilin %80'i yani yaklaşık 645km'lik kısmı yarım saat süren şarj işlemi sonunda tekrar elde edilebiliyor. Kısacası kısa bir yemek molasında zaman kaybetmeksizin yola devam etmek mümkün görünüyor.

Bu arada aracın yük kapasitesi ve menzili bu tip taşıtlarda oldukça önemli ancak arka tekerleklerin her birinde yer alan toplam 4 adet elektrik motor sayesinde Tesla Çekici'nin spor otomobil kadar da iyi hızlanan bir araç olduğunu belirtmeden geçmeyelim. 36 tonluk yük çekiciye bağlı değilken 0-100km/sa hızlanmasını 5 saniyede gerçekleştiren model, 36 tonluk yük ile 100km/s hıza 20 saniyede çıkabiliyor. Bu değerler şüphesiz Tesla çekiciyi fabrika çıkışı özellikleriyle dünyanın en iyi hızlanan çekicisi/kamyonu yapıyor diyebiliriz. 

Oldukça gelişmiş bir otopilot sisteminin standart olarak sunulacağı modelde otomatik şerit takip ve otonom fren sistemi de yer alıyor. Tüm bunların yanında ürününe oldukça fazla güvenen Tesla, araca 1 milyon mil yani 1.61 milyon km garanti vereceğini de duyurdu. En son olarak birçok çekicinin korkulu rüyası treyler savrulması (Jackknife) durumunun da bu araçta hiçbir şekilde gerçekleşmeyeceği ve bu durumu engellemek için araçta tork ayarlaması yapabilen bağımsız bir arka tekerlek sistemi olduğunu ve 2019 yılında satışına başlanacağını da belirtmeden geçmeyelim. 
İlgili Konular

YENİLİK 5709920418791364326

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item