Yeni Mercedes Sprinter kokpiti tanıtıldı

Mercedes'in yenilediği modellerde ilk önce kokpiti tanıtma geleneği yeni E serisi ile başladı, geçtiğimiz günlerde yeni A Serisi ...


Mercedes'in yenilediği modellerde ilk önce kokpiti tanıtma geleneği yeni E serisi ile başladı, geçtiğimiz günlerde yeni A Serisi ile devam etti ve en son olarak da hafif ticari yeni Sprinter modeli ile tekrar karşımıza çıktı. Diğer taraftan yine geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan yeni CLS modelinde böyle bir uygulamaya gidilmemiş ve aracın iç tasarımı, dış tasarımı ile beraber tanıtılmıştı.

Aşağıdaki karşılaştırmalı fotoğraftan da görüleceği gibi; en ufak bir ortak noktası olmaksızın adeta baştan aşağı yenilenen yeni Sprinter'ın kokpiti, Mercedes'in son yıllarda benimsediği anlayışın hafif ticari bir araçta hayat bulması da denilebilir. A ve B Serileri ile başlayan tablet benzeri bilgi eğlence ekranı bu sefer Sprinter'da tercih edilmiş ancak bu sefer ekranın her iki tarafında havalandırma ızgaraları yer alıyor. Üstelik bu ızgaraların türbin şeklindeki tasarımı, Mercedes'in sportif özellikleri ile öne çıkan CLS, E Coupe ve S Coupe gibi araçlarında yer alanlara da oldukça benziyor. Benzer bir şekilde yeni Sprinter'da kullanılan direksiyon da oldukça sportif ve bahsi geçen modeller ile hemen hemen aynı. 

Üstte yeni Mercedes Sprinter kokpiti
Bu arada geçtiğimiz günlerde fiyatları açıklanan Mercedes'in pikap modeli X Serisi de Sprinter gibi hafif ticari olarak adlandırılıyor olsa da, Sprinter yolcu ve yük taşımacılığı için tasarlanmış gerçek bir ticari araçken, X Serisi günlük olarak da rahatlıkla kullanılabilecek iş özellikleri olan bir araç diyebiliriz. X Serisi'nde de benzer bir kokpit tasarımı olsa da, binek özellikleri nedeniyle bu tip bir kokpit gayet normalken, ticari özellikleri ile öne çıkan Sprinter için gerçekten de devrim niteliğinde olmuş diyebiliriz. Açıkçası bu kokpiti gördükten sonra,  eski Sprinter ile benzer bir iç tasarıma ve yerleşime sahip Vito modelinin de böyle bir değişime uğrayabileceğini tahmin etmek zor olmayacaktır. 

2018 ilkbahar aylarında satışa sunulacak olan yeni Sprinter'ın motor ve kasa seçenekleri henüz açıklanmadı ancak kokpitin resmi olarak tanıtılmış olması, daha önceden bir çizim ile resmi olarak tanıtılan dış tasarımın ve tüm seçeneklerin de en geç önümüzdeki haftalarda karşımıza çıkacağı anlamına geliyor. 


İlgili Konular

YENİLİK 7454069361076003077

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item