Citroen DS E-Tense ile BMW i8’e rakip oluyor

Citroen, DS serisi otomobillerini ayırarak lüks bir marka olan DS adıyla ayrı bir marka haline getirdi. Bu ayrımı yapan diğer markaları ise Nissan-Infiniti, Honda-Acura ve Toyota-Lexus olarak sıralayabiliriz. Daha önce Citroen adı altında sunulan DS modellerini makyajlayarak DS ismiyle sunan marka bu sefer tamamen yeni ve özgün bir konsept olan E-Tense modelini Cenevre otomobil Fuarı öncesinde görücüye çıkardı.

Makyajlı DS 4 için tıklayınız

Gerek boyutları gerekse de görünümüyle Super Sport otomobillere taş çıkartabilecek bir tasarıma sahip olan DS E-Tense 4.72mt uzunluğu, 2.08mt genişliği ve 1.29mt yüksekliği ile oldukça da heybetli. Aracın esas önemli özelliği ise tamamen elektrikli bir otomobil olması. Bu tip araçların öncüsü olarak ise BMW i8 modeli öne çıkıyor. Ayrıca Audi R8 modelinin E-Tron isminde konsept bir modeli bulunuyor ve yakında seri olarak satışa sunulacak. 
Konsept modelde kullanılan elektrikli ünite 402hp güce, 516nm torka sahip ve lityum-ion pillerden besleniyor. Bu etkileyici veriler sayesinde araç 0-100km hızlanma 4.5 saniyede tamamlanıyor ve 250km/saat maksimum hıza çıkabiliyor. Otoban kullanımında 350km menzile sahip olan araç karma kullanımda ise 310km yol alabiliyor. Modelde son derece hafif monokok ve fiberglas malzemeden üretilen bir şasinin bulunduğunu da belirtmekte fayda var. 

Facebook Comments