McLaren, 570GT ile günlük kullanıma uygun hale geldi

McLaren markası geçmiş dönemlerde sadece belli başlı ve az sayıda tek bir tipte çok yüksek performansa sahip modeller üretirken ve genellikle Formula 1 yarışları ile ismini duyururken günümüzde diğer markaların yaptığı gibi model çeşitliliğini ciddi anlamda arttırmaya yöneldi. Geçtiğimiz yıl bebek McLaren olarak anılan 570S modelini tanıtan marka şimdi de bu modelin lüks ve günlük kullanıma uyarlanmış versiyonu olan 570GT modelini tanıttı.

Araçta kullanılan motor sportif ikizi 570S modeli ile birebir aynı olsa da 570GT modeli oldukça önemli konfor ve çok yönlülük özellikleri barındırıyor. Bunlardan en önemlisi daha geniş olan açılabilir arka cam olarak gösterilebilir. Bu özellik sayesinde model 220lt daha fazla bagaj hacmine sahip olmuş oluyor ve bu cam kapağa birleşen sabit panoramik cam tavan aracın içindeki basıklık hissini bambaşka bir boyuta taşıyor. Ayrıca aracın kapıları daha yumuşak ve fazla açılır şekilde yeniden tasarlanmış. Bu sayede araca iniş ve binişler çok daha kolay bir hale getirilmiş. Direksiyona eklenen otomatik giriş-çıkış fonksiyonu sayesinde araca binerken ve inerken kapıların sağladığı kolaylık pekiştirilmiş.
570GT modelinin gündelik kullanıma uyarlanması sadece bagaj ve iniş-biniş konuları ile de sınırlı kalmamış. Hem ön hem de arka süspansiyon sistemi yumuşatılarak gerek şehir içi gerekse de şehirler arası seyahatlerde ekstra konfor sağlanmış. Ayrıca direksiyon sistemi de bu yumuşaklıktan nasibini almış. Konfora ve kabin içi ses seviyesine doğrudan etkisi olan lastikler de bu modele özel olarak ses seviyesi düşürülmüş Pirelli P-Zero marka seçilmiş.
Her iki modelde de kullanılan 3.8 litre V8 çift-turbo benzinli motor 570ps güce sahip ve 600nm tork üretebiliyor. Eklenen konfor özellikleri nedeniyle ise performansta bir miktar düşüş gerçekleşmiş gibi görünüyor. 0-100km hızlanması ikiz kardeşine göre 0.2 saniye daha kötü ve 3.4 saniyede gerçekleşiyor. 0-200km hızlanması ise 0.3 saniye daha kötü ve 9.8 saniyede gerçekleşiyor. Her iki aracın maksimum hızları ise aynı ve 328km/saat olarak açıklanıyor. Yol tutuş özellikleri ise yumuşatılan süspansiyon nedeniyle ikizine göre bir miktar azalmış olabilir ki bu da oldukça normal.
McLaren, 570GT modeli ile oldukça akıllıca bir iş yapmış gibi görünüyor. Aracın performansında çok az bir azalma gerçekleşirken günlük kullanım özellikleri ciddi anlamda artmış. Bu yeni özellikleri ile sınıfının en kullanışlı modeli olan Porsche 911 Turbo modeline konfor konusunda çok ciddi bir alternatif haline gelebilir. Tabii ki bu lüksün ve kolaylığın bir de bedeli var. 570S modeli 143.000 Sterlin fiyata sahipken 570GT 154.000 Sterlin gibi bir fiyata sahip.

Rakipleri

Facebook Comments