Renault Clio RS 275hp motor ile geliyor

Renault’un başarılı küçük sınıf temsilcisi Clio’nun spor versiyonu RS modelinin mevcut motoru bir miktar güncellenecek diye beklenirken oldukça ilginç bir üretime hazır konsept model ile karşımıza çıktı. Renault Sport’un 40.yılına özel olarak yapılan bu sürpriz ile Clio RS modeli Megane RS Trophy-R 275 modelinde bulunan motor ile taçlandırıldı.

Normalde bu araçta 1.6lt turbo-benzinli 200ps gücünde bir motor bulunuyordu. Bu motor ile 0-100km hızlanmasını 6.7 saniyede tamamlayan model maksimum 230km/saat hıza ulaşabiliyordu. Herkesin beklentisi ise bu motorun %10 civarında güçlendirilmesi ve performans verilerinin de bu doğrultuda bir miktar artmasıydı. Ancak Renault modele 2.0lt turbo-benzinli 275hp gücünde motoru koymayı tercih etti. Bu motor Renault ürün gamındaki halen üretilen en güçlü motor unvanına da sahip. 2.0lt 275hp ile Clio’nun 0-100km hızlanmasının 5.5 saniye civarında olacağı tahmin edilebilir. Megane RS Trophy 275’in hızlanması ise 5.8 saniye olarak açıklanıyor.
Megane RS Trophy-R 275
Diğer taraftan motorun mevcut modele göre ciddi anlamda güçlenmesi ve dolayısı ile hızlanması nedeniyle yol tutuşu iyileştirebilmek için araç 60mm genişletilmiş ve 19inch çapında jantlar, daha geniş ve daha dar yanaklı lastikler tercih edilmiş. Ayrıca kullanılan süspansiyon sistemi de Megane RS Trophy-R modelinde bulunanın ayarlanabilir sistemin aynısı. Arka aks ise Clio’nun rallilerde kullanılan modeli R3T’den değişiklik yapılmadan alınmış ve yol tutuşa katkı sağlanmış. Frenler de hızlanan aracı daha rahat durabilir hale getirebilmek için elden geçirilmiş ve 350mm çapında çelik diskler kullanılmış. 

Renault Clio’nun geçmiş yıllarda üretilen ve en çok akıllarda kalan ortadan motorlu V6 modelinin bir nevi devamı niteliğindeki Clio RS 275’i yaz aylarında satışa sunulabilir ve Avrupa’da yaklaşık olarak 50.000 Euro fiyat etiketine sahip olabilir. 

Facebook Comments