Yeni Mini Countryman tanıtıldı

0
111
Mini markasının Crossover modeli Countryman yenilendi. Mini modellerindeki yenilikler genellikle sadece dikkatli gözler tarafından anlaşılır ve bu gelenek yeni Countryman modelinde de değişmemiş gibi görünüyor ancak modelin geçmiş dönemlere olan bağı ve klasik yapısı düşünüldüğü zaman da mevcut çizgilerin korunması gerekliliği daha net anlaşılıyor.

Aracın ön tasarımına göz atıldığı zaman panjur ve far grubunda incelme ve sivrilme hemen dikkat çekiyor. Ayrıca tampon tasarımı da tamamen değişmiş ve çok daha fazla detay barındırıyor. Aracın yan tasarımında önemli bir değişiklik bulunmazken yan aynaların boyutlarındaki büyüme ve formundaki değişim oldukça dikkat çekici.
Aracın arka tasarımındaki en büyük değişim ise tamponda bulunan plakalığın bagaj kapağına alınmasıyla gerçekleşmiş. Ayrıca plakalığın olmadığı yeni tampon tasarımı aynen ön tamponda olduğu gibi daha fazla detay barındırıyor. Stop grubunun hem dış hem de iç görünümü tamamen değişmiş ve dış tarafta olan bombe bu sefer iç tarafa dönük şekilde tasarlanmış. Tavan kısmında bulunan yük rayları da artık hem daha kalın hem daha belirgin yapıları ile dikkat çekiyor. 
Boyutları bir önceki modele göre 200mm uzayan, 30mm genişleyen ve dingil aralığı da 75mm artan yeni Countryman artık ciddi anlamda büyük bir araç ve açıkçası markaya adını veren Mini kelimesi ile alakası olmayan bir araç haline geldi. Bunu yadırgadığımız için söylemiyoruz ancak bu boyutlarıyla Kompakt Crossover sınıfında yer almaya hak kazanmış gibi görünen Countryman’in önümüzdeki zamanlarda bir üst sınıfta yani D Segmenti Crossover/SUV sınıfında bir araç tanıtmayacağının garantisi de bulunmuyor. 
Büyüyen boyutları bir kenara bırakıp aracın iç kısmına göz attığımız zaman ise Miki Fare görünümlü kokpitin önemli oranda değiştiğini ve çok daha ağır başlı bir görünüme kavuştuğunu görebiliriz. Kokpitin ortasında bulunan dev yuvarlak yapı hala kullanılıyor ancak havalandırma üfleçleri dikdörtgen formları ile dikkat çekiyor. Ayrıca araçtaki genişlemenin de etkisiyle kokpitin orta konsolu çok daha geniş ve heybetli bir yapıya kavuşmuş. Bu sayede başta havalandırma kumandaları olmak üzere bir çok farklı kontrol düğmesi daha büyük ve belirgin bir şekilde tasarlanmış ve bu da aracın kullanışlılığına mutlaka ciddi anlamda etki edecektir diye düşünüyoruz. Aracın boyunda 200mm ve dingil aralığında da 75mm artış sağlanması sonucunda ise hem arka diz mesafesinde hem de bagaj hacminde önemli oranda artış sağlanmış. Arka koltuklar dik vaziyetteyken 450lt olan bagaj hacmi koltukların yatırılmasıyla 1309lt’ye yükseliyor.
Yeni Mini Countryman’de BMW’nin birçok farklı modelinde kullandığı UKL2 platformu kullanılmış ve bu da özellikle BMW’nin 2 Serisi Active Tourer modelinde kullandığı hybrid sistemin aynen kullanılabilmesini mümkün kılmış. 1.5lt turbo-benzin 136ps gücündeki motor ile 88ps gücündeki şarj edilebilir pillerden güç alan elektrik motorun beraberliği sonucu 224ps toplam hybrid gücü ve 385nm tork elde ediliyor. Araç sadece elektrikli olarak 40km yol alabiliyor ve tam elektrikli modda 125km/saat maksimum hıza çıkabiliyor.  Hybrid sistem devredeyken 100km’de 2.1lt tüketim elde edilebiliyor.
Araçta bulunan diğer güç seçenekleri ise şu şekilde;
  • 1.5lt 3 silindir turbo-benzin 136ps güç 220nm tork
  • 2.0lt 4 silindir turbo-benzin 192ps güç 280nm tork
  • 2.0lt 4 silindir turbo-dizel 150ps güç 330nm tork
  • 2.0lt 4 silindir turbo-dizel 190ps güç 400nm tork
2017 başında Avrupa’da satışa çıkması planlanan aracın ülkemize gelmesi ise Mart-Nisan aylarını bulabilir ve fiyatı da mevcut kasaya göre %5 oranında artabilir. Oldukça güçlü bir hybrid sistemine ve düşük tüketime sahip modelin 1.5lt motorlu hybrid modeli ülkemiz vergi sistemi açısından oldukça avantajlı. Öyle ki 2.0lt motora sahip versiyonlardan daha ucuz bir fiyata bile gelme ihtimali olabilir diye düşünüyoruz.