Yeni Audi A5 ve S5 Cabriolet tanıtıldı

Audi’nin uzun bir zamandır test ettiği D Segmenti A5 Cabrio modeli Coupe ve Sportback kardeşlerinden sonra nihayet baştan sona yenilendi. Birçok ortak parça ve platformunu paylaştığı 4 kapılı sedan 4 modeli de 2015 yılında yenilenmişti. Bu modelin Coupe kasası olan A5 kardeşinde olduğu gibi ince ancak etkili dokunuşlarla daha şık ve sportif bir görünüme kavuşmuş oldu.


Yeni-Eski Audi A4 Karşılaştırması için tıklayınız

Yeni A5 Cabrio modelinin ön ve arka görünümü yerine geldiği modele göre hissedilir derecede değişmiş ve hem daha sportif hem de daha modern görünüyor. Üzerinde ütü izleri bulunan motor kaputu ise sportif görünümü pekiştiriyor. Aracın boyutlarının büyümesine rağmen elde edilen 40kg hafiflik gerçekten önemli bir ayrıntı olarak dikkat çekiyor.

Aracın kokpiti ise tamamen yeniden tasarlanmış ve Audi’nin yeni kokpit tasarımına kavuşmuş. Bu kokpit yeni Audi A4 modelinde de aynen kullanılıyor. Boyutlardaki  büyüme sayesinde kabindeki yaşam alanı da büyümüş ve önceki modele göre çok daha rahat bir ortam elde edilmiş. Dur-kalk özellikli trafik ışıklarını tanıyabilen cruise control, çarpışma önleme ve dönüş asistanı ile çarpraz trafik asistanı gibi yardımcı aktif sistemler sayesinde yarı otonom sürüş özelliklerine de kavuşmuş gibi görünüyor. 


Kullanılan motor ve şanzıman seçenekleri ise şu şekilde;
  • 2.0lt 4 silindir turbo-benzin 190ps – 6 ileri manuel veya 7 ileri çift-kavramalı otomatik seçeneği
  • 2.0lt 4 silindir turbo-benzin 252ps – 6 ileri manuel veya 7 ileri çift-kavramalı otomatik seçeneği
  • 2.0lt 4 silindir turbo-dizel 190ps – 6 ileri manuel veya 7 ileri çift-kavramalı otomatik seçeneği
  • 3.0lt V6 silindir turbo-dizel 218ps – 6 ileri manuel veya 7 ileri çift-kavramalı otomatik seçeneği
  • 3.0lt V6 silindir turbo-dizel 286ps – 8 ileri otomatik şanzıman
  • 3.0lt V6 silindir turbo-benzinl 354ps (Audi S5) – 8 ileri otomatik şanzıman
    • 0-100km/saat  hızlanma: 5.1 saniye
Ülkemize 2.0lt ve 3.0lt motorlar ile gelmesi durumunda satışları sınırlı kalacak modelin Audi A4 modelinde de kullanılan 1.4 turbo-benzin 150ps güce sahip motor ile gelmesi durumunda ise rakiplerinin önüne geçme şansını oldukça kuvvetli görüyoruz. Mercedes’de C Sınıfı Cabrio modelini 1.6lt motor ile daha önce satışa sunmuştu. 

Facebook Comments