Fiat Tipo Sedicivalvole; Sade görünümlü ateşli HB

1990’lı yıllarda üretilen performanslı Hatchback araçların yeri de apayrıdır. Hatta Hot-Hatch yani Ateşli Hatchback tanımı o günlerden çıkmadır diyebiliriz. Bu Ateşli HB modellerinden bir tanesi de şüphesiz ülkemizde de çok sevilmiş ve üretilmiş olan Fiat Tipo Sedicivalvole’dir.
Hatchback araçlar tüm otomobil tipleri içerisinde kullanım kolaylıkları nedeniyle en fazla sevilen kasa tiplerinden olmuştur. Gerek yeterli iç hacim sunmaları gerekse de kullanım kolaylıkları sayesinde her yaş grubundan insanların rahatlıkla kullanabildiği çok yönlü araçlardır. Ayrıca bu yönde potansiyeli gören otomobil üreticileri yüksek güçteki motorları HB modellere monte ederek işi eğlenceli hale getirmişlerdir.
1988-1995 yılları arasında üretilen Fiat Tipo modeli, Alfa Romeo 145, 146, Spider ve GTV, Fiat Coupe ve Lancia Delta ile aynı Type 2 platformuna sahipti. Dikkat edilirse listede bulunan tüm araçlar sportif özellikleri ile öne çıkan modellerdi ve bu da Tipo’nun normal modellerinde bile bir miktar sportif hisse sahip olmasına katkıda bulunuyordu. Diğer taraftan Tipo’nun en özel versiyonu Sedicivalvole, bu sportifliği sahip olduğu güçlü motor ve diğer özellikleri sayesinde çok daha fazla hissettiriyordu.

Lancia Delta HF Integrale, Unutulmaz ateşli HB

Fiat Tipo Sedicivalvole motorlar

Modelde 2.0lt üstten çift eksantrikli (DOHC) 16 supablı 148ps güç ve 173nm tork üreten bir atmosferik-benzin motor bulunuyordu. Ülkemizde de üretilmiş olan modellerde katalitik konvertör bulunmuyordu ve bu nedenle çıkış gücü daha fazlaydı ve 150ps’in üzerindeydi. Bu güç ve tork ön tekerleklere 5 ileri manuel şanzıman ile aktarılıyordu. 0-100km hızlanmasını 8.4 saniyede tamamlayan araç, maksimum 210km/saat hıza ulaşabiliyordu. Ayrıca bir de 138ps gücünde ve 167nm tork üreten 1.8lt hacminde versiyonu bulunuyordu.

Quadrifoglio Verde; 4 yapraklı Yonca’dan çok fazlası

Bu arada İtalyanca Sedicivalvole adının Türkçe’de “16 Supap” anlamına geldiğini de belirtmeden geçmeyelim. Model adını 90’ların spor otomobilerinde yaygın olarak kullanılmaya başlanan motor teknolojisinden almaktaydı ve İtalyanca bir ada sahip olması onu psikolojik olarak bile daha etkili bir model haline getirmişti. Sonuçta kendi kendimize bile Sedicivalvole yerine 16V kısaltmasını söylesek etkinin azalacağını düşünüyoruz. Öyle ki aynı motor Tempra 2.0i.e 16V modelinde de kullanılmıştı ancak Sedicivalvole adı yerine 16V kısaltması tercih edilmişti. Bu da doğal olarak Tipo Sedicivalvole’nin özel bir araç olduğunu kanıtlar nitelikteydi.

Fiat Tipo Sedicivalvole 2.0lt DOHC motor

Fiat Tipo Sedicivalvole dış ve iç görünüm

Aracın kasası ise oldukça sade bir sportifliğe sahipti ve tamponları bile bu modele özgü olarak siyah plastik hali ile bırakılmıştı. Ancak tamponlarda bulunan kırmızı şeritler aracın yan kısımlarını siyah plastik etekler üzerinden takip ediyor ve aracın tüm çevresini sarıyordu. Ülkemizde üretilen 5 kapılı modellerde ise tampon altları gövde renginde sunuluyordu. 5 kollu kalın yapılı jantlar da aracın sade sportifliğine büyük katkıda bulunuyordu.
Sedicivalvole’nin içinde, dışarıdaki sade tasarım devam etse de sportif dokunuş yine de hissedilebiliyordu. Oldukça yüksek yan desteklere ve özel desene sahip spor koltuklar, analog göstergeler (Tipo modelleri genelde dijitaldi) ve daha farklı direksiyon simidi, spor özelliklere sahip bir Tipo modeline binildiğini hemen hissettiriyordu.
Fiat Tipo Sedicivalvole Kokpit
Satıldığı dönemde VW Golf GTi, Peugeot 306 GTi ve Opel Astra GSi gibi modellerle rekabet eden, 3 kapı HB ve 5 kapı HB karoserlerine sahip olan Tipo Sedicivalvole modelini, ülkemizde sayıları artık yok denecek kadar az sayıda ve ilan sitelerinde maalesef posası çıkmış, orijinalliği bozulmuş bir şekilde ancak bir elin parmakları kadar sayıda görebiliyoruz. Umarız bazı saklı garajlarda orijinalliğini koruyan Fiat Tipo Sedicivalvole’ler vardır.
Facebook Comments