En mütevazi Devlet Başkanı aracı; DS 7 Crossback

Dünya çapında devletlerin en başındaki kişiler her zaman çok özel araçlara binerler ve rahatlık da her zaman ön plandadır. Öyle ki; ismi lazım değil, bu konuda konuştuğumuz üst düzey bir Bakan şoförü, neden böyle araçlar seçildiğini sorduğumuz zaman bize, yeri geldiğinde şehirler arasında makam araçları ile seyahat edildiğini, bir günde toplantıdan toplantıya yüzlerce Km yapılabildiğini belirtmiş ve makamdaki kişinin yorulmaması için olabilecek en özel araçların seçildiğini söylemişti. Bu durum sır değil ve lüks araçların ve özellikle de F segmenti araçların sağladığı konfor herkes tarafından zaten biliniyor. 


Bu doğrultuda kendi otomobil markasını üreten ülkeler genellikle bu yönde markalar seçerken diğer ülkelerin tercihi, ki buna ülkemiz de dahil, genellikle Mercedes markasından yana gerçekleşiyor. Gerçi Türkiye’de bazı Bakanlar Audi ve Lexus markalarını da kullanıyor ancak %99 oranında Mercedes tercih ediliyor demek gayet mümkün. Öyle ki geçtiğimiz haftalarda yaptığımız 1977 Mercedes 600 Pullman incelememiz, Mercedes makam otomobili geleneğinin 50 yılın üstünde bir zamandır Türkiye Cumhuriyeti’nde yerleşmiş olduğunu açık bir şekilde gösteriyordu.
Bu arada A.B.D’nin kendi markaları Cadillac ve Lincoln’ü tercih ettiğini, Almaya’nın da doğal olarak Mercedes’i tercih ettiğini aslında söylemeye gerek bile yok ancak Rusya, önümüzdeki yıllarda Vladimir Putin için özel olarak tasarlanan Rus ZIL marka limuzini kullanmayı planlıyor. Geçmiş dönemlerde bu markanın örnekleri olsa da Rusya’da halen genelde Mercedes marka makam araçları tercih ediliyor. Arap dünyası ise tartışmasız Mercedes tercih ediyor ve ülkemize yaptıkları kalabalık ziyaretlerde kiralama şirketlerindeki Mercedes araçları toplu olarak kiralamaları ile hafızamızda yer edindiler. 
Diğer taraftan Fransa’nın geçtiğimiz günlerde seçilen ve daha 40 yaşına gelmemiş olan yeni Başkanı Emmanuel Macron, ilk resmi töreninde herkesi şaşırtacak bir makam aracını tercih etti. Aslında Fransızlar bugüne kadar hep kendi ürettikleri, Citroen C6 ve Renault Safrane benzeri E Segmenti araçları tercih ettiler ancak yeni Başkan’ın aracı geçtiğimiz günlerde tanıtılan, Citroen’in imaj markası DS’in en üst seviyesinde yer alan 7 Crossback modeli oldu. 
Yeni Başkan’a özel olarak tasarlanan ve üst kısmı törenlerde halkı selamlaması için özel olarak açılan araç, D Segmentinde (Ör: BMW X3) yer alıyor ve en üst düzey bir devlet adamının D Segmenti bir araca bindiği de pek görülmüş bir şey değil. Ancak şu an için Avrupa için üretilen en üst düzey Fransız otomobil modeli de DS7 Crossback diyebiliriz. Gerçi Citroen C6 modeli kendini tekrar gösterdi ancak bu model şimdilik sadece Çin pazarı için sunuluyor. Tabii D Segmenti bir aracın en üst düzey makam aracı seçilmesinin yanında Crossover tipinde bir aracın seçilmiş olması da bir o kadar ilginç diyebiliriz.
Bu ilginç seçimin en büyük nedeni olarak ise Fransızların gerçekten de oldukça milliyetçi olmaları gösterilebilir. Fransa’ya gitmiş kişiler iyi bilir; Fransızların büyük bir çoğunluğu İngilizce bilmelerine rağmen, İngilizce sorulan soruları ya duymamazlıktan gelirler, ya Fransızca cevap verirler ya da suratınıza kürekle vurur gibi bir İngilizce cevap alırsınız. İşte kendi dilleri konusunda bile bu derece katı olan Fransızlar, aynen kendi markaları için de benzer bir yaklaşıma sahipler ve bize göre de oldukça takdir edilesi bir durum. 

İşte bu nedenle Fransız Devlet Başkanı Emmanuel Macron’u D Segmenti bir Crossover modelinde görünce; “Keşke öyle veya bizim de bir otomobil markamız olsaydı da, C Segmenti mi olur, D Segmenti mi olur fark etmeksizin, Devletin her kademesinde bu araçları görebilseydik” diyerek sağlam bir iç geçirdik. Umarız yerli otomobil çalışmaları en iyi şekilde devam ediyordur ve biz de bu gurura bir an önce sahip oluruz.