Bundan daha güzel Rimac reklamı olabilir mi?

Ünlü İngiliz otomobil programı Top Gear ekibinden kavga dövüş ayrılan Jeremy Clarkson, yanına ekip arkadaşları James May ve Richard Hammond’ı da alarak internet kuruluşu Amazon Prime ile beraber The Grand Tour programını çekmeye başlamıştı. Sivri dilleri, esprili yaklaşımları ve ülkemizdekinin tam aksine beğenmedikleri araçları tabir-i caiz ise yerin dibine sokan bu ekip halen programını 2.sezonunu hazırlamakla meşguller.

Ayrılmaz üçlü – Soldan Sğa, Richard Hammond, Jeremy Clarkson, James May
Diğer taraftan 10.Haziran.2017 tarihinde İsviçre’de başlayan ve 2 gün süren yerel Bergrennen Hemberg yarışında yapılan çekimlerde ekibin ufak tefek üyesi 47 yaşındaki Richard Hammond, karıştığı kaza nedeniyle ulusal ve uluslararası birçok televizyon kanalında haber oldu. Büyük kazayı sadece dizinde bir kırık ile atlatan ünlü sunucunun ne kadar şanslı olduğu ise aracın son halini gördükten sonra net bir şekilde anlayabiliyoruz (Başlık görseli). Dar ve virajlı bir yola oldukça hızlı giren Hammond’un aracı virajı alamayarak şarampole yuvarlanıyor ve fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla da cayır cayır yanmış ve araç gerçek anlamda pert olmuş. (Kaza videosu aşağıdadır)

Aslında burada bizim dikkatimizi çeken esas şey Hammnod’un büyük bir kaza yapması ve bu kazayı ucuz atlatması değil. Kendisi zaten geçmiş dönemlerde yaptığı bazı ilginç kazalarla da bilinen bir kişilik. Ayrıca yabancı kanallarda bu kazaları yayınlamayanı dövüyorlar bile diyebiliriz. Burada en dikkat çekici şey olarak, Hammond’un kullandığı ve bir Hırvatistan markası olan Elektrikli Super Sport otomobil Rimac Concept One modeli öne çıkıyor diye düşünüyoruz. 1224ps güce sahip bu ilginç tam elektrikli otomobil, uzun bir zamandır yabancı otomobil haber kanallarında karşımıza çıkıyor ancak ne yalan söyleyelim bizim pek de ilgimizi çekmemişti. Sonuçta adı duyulmamış birçok üretici ilk iş olarak bu tip dikkat çekici otomobiller ile kendilerini göstermeye çalışıyorlar ve bu markalar da genellikle gelişmekte olan ve benzeri ülkelerden çıkıyor. Ayrıca haberleri ve reklamları ne kadar da yapılsa bilinen markalar gibi adlarını duyuramıyor ve ilgi çekemiyorlar. 
Rimac Concept One
İşte tam da bu noktada Hammond’un yaptığı kaza ile Rimac markası, biz de dahil olmak üzere birçok kişinin dikkatini fazlasıyla çekmiş oldu. Birçok otomobil haber kanalında Richad Hammond ve yaptığı kaza daha fazla dikkat çekmiş olsa da bize göre bu kazanın önemli bir kazananı var ve o da kesinlikle Rimac markası. Her ne kadar yapılan bu tip bir kaza markanın adına leke sürüyor gibi görünse de, unutulmaması gereken bu aracın bir üretim modeli değil konsept haliyle bir prototip model olması diye düşünüyoruz. Ferrari ve Lamborghini marka araçların bile seri üretim halleri ile birçok kez sebepsiz yere cayır cayır yandığı düşünülürse böyle bir durum Rimac markasının prototip aracı için gayet normal karşılanabilir.

Lamborghini yakmak hiç bu kadar kolay olmamıştı

Sonuç olarak Rimac markası adını duyurmak için bundan daha güzel bir fırsat bulamazdı. Aracın bir prototip olduğu ve karıştığı kazanın da ölümlü olmadığı düşünülürse, Rimac’ın adı dünya çapında belki de 10 kat daha fazla biliniyor tahminini yapabiliriz. Öyle ki bu kaza olmasa ve aracı The Grand Tour programında bile izlesek bu kadar dikkatimizi çekmeyecekti diye düşünüyoruz. Kısacası reklamın iyisi kötüsü olmaz ve Rimac istemeden de olsa reklamını yapmış gibi görünüyor 😉 .
Facebook Comments