Toyota’nın performans markası GR tanıtıldı

Birçok farklı otomobil markası, sportif özelliklere sahip araçlarını hem daha çekici hale getirmek hem üzerlerinde daha fazla çalışılmasını sağlamak için farklı marka departmanları kurabiliyor. Örneğin Mercedes-AMG, BMW-M, Subaru-STi, Audi-Sport ve benzeri ana marka ve alt sportif marka eşleşmelerini görebiliyoruz. Hatırlanacak olursa Seat da en son olarak Cupra model uzantısını bir alt marka haline getirmişti. 

İşte bu gibi performans alt markalarına şimdi de Toyota-GR eşleşmesi eklendi. Şimdilik Japonya’da tanıtılan marka, model göz etmeksizin tüm Toyota modellerine el atacak gibi görünüyor. B Segmenti HB Yaris’den tutun, C Segmenti Sedan Corolla’ya, Hybrid Prius ve Coupe GT86’ya kadar birçok farklı modeli kapsayan bu seride Verso bile yerini almış gibi görünüyor. Ayrıca başka ülkelerde Lexus olarak satılan ancak Japonya’da Toyota amblemine sahip RX gibi modeller de kapsam dahilinde bulunuyor. 
GR modelleri
Diğer taraftan ilk satırlarda saydığımız performans markaları motor ile ilgili ciddi geliştirmeler yaptıkları gibi kendilerine özgü motorlar da tasarlıyorlar. Öyle ki, alt markanın el attığı model genellikle serisinin en pahalı ve en güçlü aracı oluyor. Toyota-GR’da ise motora çok da fazla dokunulmuyor ve esas odak noktası egzoz sistemi, diferansiyel, süspansiyon, frenler, dış ve iç görünüm olarak yer alıyor. Tabi performans için ortaya çıkarılmış bir marka için motora el atılması olmazsa olmazlardan olsa da saydığımız bu geliştirmeler de doğal olarak performans ile doğrudan alakalı. Ancak yine de böyle bir markadan, kendi tarafından ciddi şekilde elden geçirilmiş bir motor beklemek gayet normaldir diye düşünüyoruz.
Önümüzdeki aylarda başta İngiltere olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde de satışa sunulması plananlanan GR performans markası hakkında fiyat bilgisi henüz bulunmuyor ancak mevcut modellerin üzerine kapsadığı ekstra donanıma göre %15-30 arası fiyat farkı gelebilir diye düşünüyoruz.