En güçlü ve en hızlı BMW M3 versiyonu CS tanıtıldı

Geçtiğimiz aylarda makyajlanan BMW’nin D Segmenti Sedan performans modeli M3 modelinin en üst seviye motor ve performans versiyonu olan CS versiyonu görücüye çıktı. Aslında bu versiyon 2017 Nisan ayında tanıtılan ve M3’ün tek kapılı modeli olan M4’ün CS versiyonu ile aynı teknik özelliklere sahip olmasıyla öne çıkıyor. 

İlk olarak BMW’nin üst düzey performans modellerinde gerçekleştirdiği hafifletme operasyonu CS modelinde de gerçekleştirilmiş diyebiliriz. Bu doğrultuda M4 CS ve M4 GTS modelinde olduğu gibi tavan, arka spoiler, arka tampon altında bulunan difüzör ve ön spoiler karbon fiber ile güçlendirilmiş plastik malzemelerden üretilmiş. Sonuç olarak ise standart M3 modeline göre 50kg’lık bir düşüş gerçekleşmiş. 
Daha hafif olmasının yanında aracın 3.0lt çift-turbo-benzin motorunda da bazı önemli değişiklikler yer alıyor. 460ps güce ve 600nm torka sahip olan CS’in bu gücü normal M3’e göre 29hp daha yüksekken torku da 50nm daha fazla olmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca M3 Competition Paket’ten de 10ps daha fazla güce sahip olmasıyla öne çıkıyor. Hem ağırlığın azalması hem de gücün artması sonucunda ise güç/ağırlık-tork/ağırlık değerleri önemli ölçüde iyileşiyor diyebiliriz. Bu da standart M3 modelinden 0.2sn daha iyi bir 0-100km/saat hızlanma sağlıyor ve M3 CS bu hıza 3.9 saniyede çıkabiliyor. Maksimum hız ise 280km/saat ile sınırlandırılmış. Hız limiti kaldırılsa modelin 300km/s hızın üstüne çıkabileceği tahmin edilebilir. 
Gerek ağırlık olarak yapılan geliştirmeler gerekse de motor gücünün artması doğrultusunda aracın yol tutuşunu artırabilmek için de bazı M donanımları CS versiyonunda standart olarak sunuluyor. Adaptif M süspansiyon ve Aktif M arka diferansiyel gibi yol tutuşa yönelik bu donanımların yanında, M4 GTS modelinde yer alan arka difüzör, dövme (forged) 19/20 inch ebadındaki jantlar ve bu Michelin Pilot Super Sport lastikler de standart olarak sunuluyor. Son olarak BMW M3 CS modelinden sadece 1200 adet üretileceğini belirtmeden geçmeyelim.