BMW’nin 3 ve 4 silindirli dizel motorları yenileniyor

BMW’nin 2014 yılından beri kullandığı B47D20 kodlu 2.0lt 4 silindirli turbo-dizel ve B37C16 kodlu 1.5lt 3 silindirli turbo-dizel motorları 2018 yılında yenileniyor. Artan emisyon baskıları nedeniyle yenilendiği düşünülen motorları yakıt tüketiminde ve ses düzeyinde düşüş olacağı açıklandı.


BMW hangi modellerde PSA dizel motorunu kullandı?

Aslında yapılan yenilikler motor bloğunda bir değişikliğe neden olmuyor ve B37 ve B47 motor blokları aynen kullanılmaya devam edilecek. Ancak turbo sistemi baştan aşağı değişiyor. Mevcut motorlarda twin-scroll yani çift kanallı bir adet turbo besleme kullanılırken, yeni motorlarda turbo sayısı ikiye çıkıyor. Birinci ve daha küçük olan turbo da VGT/VTG yani değişken turbin geometrisi yer alacakken, ikinci turbo daha büyük boyuta sahip ve üst devirlerde devreye girecek.
Kısacası karşımızda VTG sistemine sahip bir bi-turbo sistemi yer alıyor. Bi-turbo sistemlerinin çift turbo sistemlerden farkı olarak ise; 2 adet aynı büyüklükte turbonun değil 1 adet küçük ve 1 adet de büyük turbonun yer alıyor olması gösterilebilir. Aslında bahsi geçen bi-turbo sistem 2.0lt motora sahip 525d, 725d ve X5 25d gibi modellerde zaten yer alıyordu ancak artık serinin daha zayıf 2.0lt dizel motora sahip 318d, 320d ve 520d ve 1.5lt dizel motora sahip 118d gibi modellerinde de yer alacak.
Diğer taraftan motorda bu derece önemli bir değişiklik yapılmasına rağmen güç ve tork değerlerinin yükseltilmeyeceği ancak düşük devirlerde artan gaz tepkisi ve torkun daha geniş bir devir bandına yayılması sayesinde motorun kendini daha güçlü hissettireceği belirtiliyor. Gücün sabit tutulmasına neden olarak ise katı emisyon kuralları gösteriliyor. Piston ve balans şaftı tasarımında yapılan değişiklikler ve yanmanın da iyileştirilmesi sonucunda ise motor sesinde düşüş meydana geldiği açıklanıyor.  Tabi tüm bunların yanında tüketim değerlerinin de %5 civarında düşeceği belirtiliyor.
Yapılacak bu değişiklik sonunda ise motor kodunun aynı kalacağı ancak TU-TÜ (Technical Update) yani teknik güncelleme kısaltmasının ekleneceği belirtiliyor. Buna benzer bir güncellemeyi BMW’nin efsanelerinden olan M50 serisi motorlardan hatırlayabiliriz. 2.0lt B20 ve 2.5lt B25 kodlu motorlarda Vanos yani değişken supap zamanlaması sistemi kullanılmaya  başlanmış ve motor koduna da TU kısaltması eklenmişti. Örneğin; M50B25 – M50B25TU