Tork, model numaralarında kendini göstermeye başlayabilir

0
22
tork numaralandırma
Özellikle 80’li ve 90’lı yılların meşhur motor hacmi ile numaralandırma yönteminden günümüzde maalesef eser kalmadı. Atmosferikten turboya geçişte motor hacimlerinin düşmesi sonucu, artık model numaralarından motor hacmi anlamak da imkansız hale geldi. Bagaj kapağında yazan 2.0i, 3.0i, 320i, 325i, 200E, 300E gibi kısaltmalardan aracın motor hacmini tanımlamak, o zamanlar temel bir otomobil bilgisi ile bile mümkündü. Güç değeri bazı modellerde aracın adı ile ilişkilendirilse de, tork değeri hiçbir zaman kendini göstermedi.
Diğer taraftan; motorların ürettiği güç değerleri günümüze kadar tork değerinin önüne geçti. Torkun değeri ise yaşanan bazı gelişmelerin ardından, önümüzdeki yıllarda daha fazla anlaşılacak gibi görünüyor. Bu doğrultuda Cadillac’ın bu yıl satışa sunacağı modellerde, bu değerleri öne çıkaran numaralandırmalar kullanılacak. Geçtiğimiz günlerde yaşan bir gelişme ile bu durum adeta tescillenmiş oldu.
Cadillac’ın yeni tanıttığı bazı modellerde yer alan bu model numaralarının anlamı ciddi şekilde merak konusu olmuştu. Ne motor hacmi ile ne de motorun ürettiği güç ile ilişkilendirilebilen bu değerlerin, Cadillac yetkilisinin yaptığı açıklama ile ne olduğu açıklığa kavuştu. Bu değer motorun ürettiği tork değerini işaret ediyordu.
Her ne kadar bu numara motorun ürettiği torku rakamı rakamına işaret etmese de, en yakın 100’lük sayı tercih edileceği resmi ağızdan açıklandı. Örneğin 3.6lt V6 motoru ile 367Nm tork üreten yeni XT6 modeli, XT6 400 olarak adlandırılacak. Üstelik bunu tercih edenler de, ilginç bir şekilde lb-ft tork birimini kullanan Amerikalılar. 100 yılın üstünde bir zamandır tork değeri belirtirken lb-ft birimini tercih eden Amerikalıların, Nm yani Newton-metre birimine ilgi duyması ilginç. Bu durum, Amerikan otomobillerinin Avrupalılaşmasının hızlandığına dair net bir gösterge diye düşünüyoruz.

Tork model numarasında elektrikli otomobillerin etkisi

Öyle görünüyor ki; içten yanmalı motorların yerini yavaş yavaş hybrid ve elektrikli motorlara bırakmasıyla, bu tip motorların esas güçlü noktası olan torkun da, model numaralarında kendisini net bir şekilde göstereceği anlaşılıyor. Özellikle elektrikli motorların yüksek torku bu durumunu daha da hızlandırabilir. Model numaralarında 700, 800, 1000 hatta 1500 ve 2000 gibi sayılara hazır olun 😉
Bu konu da ilginizi çekebilir;