Donald Trump ve Bowling topu; Japonlar şaştı bu işe

Sıra dışı çıkışları ile herkesi şaşırtan ABD Başkanı Donald Trump, aldığı kararlar ve söyledikleriyle gündemi tam gaz meşgul etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ABD’nin ithal ettiği çelik ürünlerine ek vergi koyacağını açıklayan Trump, daha öncede de Alman otomobillerini hedefe koymuştu. Şimdi ise Donald Trump ve Bowling topu karmaşası ortaya çıktı.
Bu doğrultuda Japonya’da Amerikan otomobillerine karşı çifte standart uygulandığını belirten Donald Trump, Bowling topunun yapılan bir takım testlerde 9-10mt yükseklikten Amerikan otomobillerin motor kaputu üzerine bırakıldığını belirtti. Bu test sonucunda aracın motor kaputu üzerinde göçük oluşursa, aracın onaylanmadığını ve Japonya’ya kabul edilmediğini belirtti. Kısacası Amerikan araçlarına Japonya’da haksızlık çifte standart uygulandığını iddia etti.
Açıkçası Donal Trump’ı bazı yönlerden anlamak mümkün. Temsil ettiği ülkenin yerli ürünlerini öne çıkarmak ve yerli sanayiciyi desteklemek istiyorsa bu kötü bir şey kesinlikle değil. Yerli ürünlerin, bir ülkenin halkı tarafından ithal ürünlere göre daha fazla tercih edilmesi mutlaka ekonomiyi rahatlatan bir faktör. Sanıyoruz Donald Trump da, ABD’nin çılgınlar gibi ithalat yaptığını çok iyi görüyor ve aynen Alman otomobil markalarını engellemeye çalıştığı gibi Japon markaları da engelleyecek ve ekstra vergiler getirecek bir bahane arıyor. Yani bize göre bu söylemin asıl amacı; “Siz bize böyle yapıyorsunuz, biz de size böyle yaptık” diyebilmek gibi görünüyor.
Tabi söz konusu olan uluslararası ilişkiler olunca insan daha ciddi ve politik bir uslup bekliyor. Donald Trump’ın bu iddiası, belki de Bowling topunun kullanım amacı düşüldüğünde, ilk anda fazlasıyla komik geliyor ve insanın yüzünde tebessüme yol açıyor. Başlangıçta beyin yakıcı bir etkiye sahip olsa da, bu iddiayı bir araştıralım ve nereden çıktığını bir görelim istedik.

Donald Trump ve Bowling topu iddiası

Aşağıdaki video oldukça ilginç ve çok az sayıda kişi tarafından izlenmiş. 2010 yılında yüklenmesine rağmen çok da yeni bir video olmadığı çekim kalitesinden belli oluyor ve yazılar da Japonca. Bu doğrultuda tam da Donald Trump’ın dediği gibi yarımdan biraz büyük bowling topu büyüklüğünde bi cisim aracın motor kaputuna bırakılıyor veya fırlatılıyor. Bu cismin 165mm çapında ve 4.5kg ağırlığa sahip olduğu belirtiliyor. Diğer taraftan standart bir bowling topu yaklaşık 20-21cm çapa ve 7.5kg ağırlğa sahip.
donald trump ve bowling topu
Donald Trump ve Bowling topu iddiası
Ancak test edilen aracın bir Amerikan değil Japon marka olan Lexus olduğu anlaşılıyor. Ayrıca videoda 30. ve 40. saniyeler arasında bahsi geçen bu bowling topu benzeri test cihazı ve mekanizmanın animasyonu da görülebilir.

Genel olarak; aracın yayaya çarpması sonucu motor kaputunda meydana gelen durumun ne olduğu amaçlanıyor gibi görünüyor. Esas amacın da, bir kaza durumunda motor kaputunun yayanın kafasına ne gibi bir zarar verdiğini tespit etmek olduğu anlaşılıyor. Yani gayet iyi bir araştırma ve günümüzde zaten birçok üretici, bir kaza durumunda motor kaputunun yaya üstündeki etkisini en aza indirmek için tasarımlarını buna göre şekillendiriyor.
Honda yetkilileri ise olaya sesli gülmüş gibi görünüyorlar ve Tokyo Times’a verdikleri röportajda böyle bir testi bile ilk kez duyduklarını belirttiler. Bu açıklamadan daha da önemlisi; Japonya Başbakanı’nın “Bizi tehdit etmek için daha korkunç bir yol daha olmazdı” sözleri, en üst düzeyde incelik içeriyor diye düşünüyoruz.
Tabi hal böyleyken güvenlik testi yapan bazı kişilerin de yorum yapması gayet normal. Bu doğrultuda Global NCAP kurumundan David Ward aynen şöyle bir yorum yapmış; “20 yıldan fazladır bu işin içindeyim, hiçbir Amerikan Başkanı’nın bir güvenlik testine bu şekilde saldırdığını görmemiştim.” diyerek şaşkınlığını ifade etmiş.
Sonuç olarak bize göre birileri Donal Trump‘ı fena halde yanlış bilgilendirmiş hatta trollemiş gibi görünüyor. Ticaret savaşını tırmandıracağını açık açık söyleyen ABD Başkanı, umarız bu amaçla her iddiaya atlamaz ve başta Japonlar olmak üzere tüm dünyayı da bir daha bu şekilde güldürmez.
Facebook Comments