2020 Skoda Octavia RS ilk kez gelen hibrit versiyonuyla karşımızda

0
957
2020 Skoda Octavia RS

Macerasında yepyeni bir sayfa açmaya hazırlanan 2020 Skoda Octavia RS, performansın yanında şehir içindeki sürüşüyle de cezbedici.

Volkswagen grubunun her markası 2019’un sonu ve 2020’nin başıyla birlikte elektrik gücünden nasibini alma sürecine girdi. Geliştirilen MEB platformunun ilk tam elektrikli modellerine de sahne olan bu süreç, bir yandan da hibrit entegrasyonuyla destekleniyor. Giriş seviyesinde başlayıp performans rozetlerine kadar uzanan entegrasyon sürecinin son üyesi de 2020 Skoda Octavia RS oldu. RS rozetinde ilk kez hibrit motor seçeneğini getiren Octavia IV, kompakt motor bileşemlerine rağmen güç ve tork bazında gayet tatminkar seviyeleri beraberinde getiriyor. Şimdilik 1,4 litrelik benzinlinin ön plana çıkarıldığını ve önümüzdeki süreçte 2.0 litrelik dizel ve benzinli motor seçeneklerinin de kartlar arasında kendisin yer bulduğunu da kenara not etmekte fayda var.

2020 Skoda Octavia RS teknik özellikleri ne vadediyor?

İlk başta da bahsettiğimiz gibi yeni Octavia RS’i ilk olarak 1,4 litrelik içten yanmalı makine ve elektrik motorunun birlikteliğiyle sokaklarda göreceğiz. Otomobilin bu kombinasyondaki resmi verileri 245 PS güç ve 400 Nm tork olarak beklentileri çok da yanıltmayacak şekilde karşımıza çıktı. Skoda’nın yaptığı testler, yenilenen altyapı dinamiklerini de işin içerisine kattığımızda Octavia RS’in 0’dan 100’e hızlanması 7,3 saniyede tamamlayabildiğini gösteriyor. Otomobilin maksimum hız bazında erişebileceği sürat ise 225 km/s ile sınırlandırılmış durumda. Yine bu veriler de, aracın istenildiğinde sunduğu ekonomik sürüş dinamiklerini düşündüğümüzde gayet yeterli.

Kullanıcılar, Skoda’nın RS rozetini artık saf elektrikli otomobil olarak da kullanabilecek. Yine yapılan testler saf elektrik modunda 60 kilometre menzilin mümkün olduğunu gösteriyor. Avrupa merkezli yapılan araştırmalarda, günlük şehir içi kullanıcı alışkanlıklarının da 55 ile 70 kilometre aralığında olduğunu düşündüğümüzde, bazı zamanlarda sadece elektrikle bile ihtiyaçların karşılanabileceğini bekleyebiliriz. Standart olarak dört tekerlekten çekişli olarak gelen Octavia RS’in hibrit versiyonunda 6 kademeli çift kavrama şanzıman standart olarak sunulacak. Donanım bazında ise daha öncenden de gördüğümüz; 18 inçlik tasarım jantlar, RS odaklı fren kaliperleri, gövde parçaları, deri direksiyon simidi ve alüminyum pedal ile seti de RS’de standart olarak gelecek.