2020 Audi A3 sahnede; işte fark yaratan özellikler

0
392
2020 Audi A3

Donanım ve tasarım bazında hissedilir değişimlere sahip olan 2020 Audi A3, rakipleri arasından sıyrılmak için yeterli silahlara sahip mi?

Cenevre Otomobil Fuarı’nın Corona virüsü sebebiyle ertelenme süreci öncesinde katılımcı markaların hamlelerini adeta bir düello edasıyla ortaya koymasına şahit olduk. Volkswagen grubunda özellikle Seat ve Cupra gibi isimlerin ön planda olduğu sürecin en sessizi ise 2020 Audi A3 üzerinden sis bulutlarını ortadan kaldırıyor. Beraberinde yepyeni bir jenerasyon getiren C premium sınıfının önemli üyesi, ailenin üst serilerindeki değişimlerden nasibini almış durumda. Audi’nin bal peteği formlu ızgara yapısını A3’ün genel hatlarını daha ihtişamlı göstermek adına büyütmesi ve ön tampona da bu çizgileri yansıtması karakterin temel dinamiklerinden olacak.

2020 Audi A3 tasarım çizgileri kolaylıkla fark edilir niteliklerde

A3’ün tasarım dinamiklerindeki değişim sadece gövde panelleri üzerine değil elbette. Özellikle A5 ve A7‘nin ürün gamında oldukça karakteristik görünen LED Matrix far teknolojisi burada da kendi çizgileriyle varlığını hissettiriyor ki bu noktada özellikle gece sürüşlerinin daha keyifli olacağını söylemeden geçmeyelim. Ebatsal olarak ufak değişimlerin yapıldığı otomobilin bagaj hacminde ise ciddi bir revizyon söz konusu değil. Nitekim yapılan açıklamada 380 litrelik kullanım alanı da resmiyet kazanıyor.

Audi’nin rüm rakipleri arasında belki de en öne çıkan parçası kokpiti. Uzun süredir sanal kokpit adını verdiği yapıyı ileriye taşımaya devam eden marka, yeni A3’te de bunun son jenerasyonundan faydalanıyor. Multimedya ve dijital sürücü ekranları dijital niteliklerinden herhangi bir değişime maruz bırakılmadan araca entegre ediliyor. Yenilikler arasında yer alan direksiyon ve S Line paketiyle gelen spor koltukların da kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyeceğini söylemek mümkün.

Yeni Audi A3 motor seçenekleri

Yapılan tüm güncellemeleri sokaklarda görmemiz için kaputun altında görev yapan makinelere olan ihtiyacımız, toplamda üç farklı seçenek üzerinden karşımıza çıkıyor. Giriş seviyesinde 1,5 litrelik turbo benzinli makine 150 PS‘lik güç ve standart olarka önden çekişli altyapıyla gelecek. Diğer iki seçeneğin merkezi ise 2.0 litrelik dizel motor üzerinden tercih edilebilir olacak. Açıklanan rakamlar ise 116 PS ve 150 PS olarak listede karşımıza çıkıyor. Potansiyel alıcıların burada bilmesi gerekense dizel ünitenin 150 PS’lik seçeneğinin standart olarak Quattro ile kombin edileceği. Avrupa pazarı için siparişleri başlayan yeni A3’ün yurt dışı başlangıç fiyatı 28.900 euro olarak açıklandı.