Eski Toyota Supra (A80) – Yeni Toyota Supra (A90) Karşılaştırması

0
464
yeni eski toyota supra a80 vs a90

Toyota‘nın efsane spor otomobili Supra 5. jenerasyonu ine geçtiğimiz günlerde Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Ancak yeni BMW Z4’ün başta platform, motor, şanzıman, süspansiyon ve birçok parçasını kullanması nedeniyle de hedef tahtasına koyuldu.

Unutulmamalı ki, A80 kasa gibi efsane bir aracın ve onun sahip olduğu 3.0lt sıralı 6 silindir 2JZ motorun yerini doldurmak gerçekten de kolay değil. İşte biz de bugün, eski A80 kasa ile yeni A90 kasa arasında çeyrek asırdan uzun bir zamanda ne kadar fark oluşmuş görmek istedik. Bu doğrultuda her 2 aracı da boyut, motor, performans ve görsel anlamda karşılaştıracağız.

Toyota Supra A80 vs Toyota Supra A90 – Kasa ölçüleri

Aşağıdaki ölçüler dikkate alındığı zaman, A80 kasa genel anlamda yeni araçtan daha iri olduğunu söylemek mümkün görünüyor. Ancak A90, şişik çamurluklarının da etkisi le 54mm daha geniş. Yükseklik ise bu tip spor otomobillerde duruşu bir miktar bozabildiği için A80 kasa Supra daha avantajlı görünüyor.

toyota supra a80 vs toyota supra a90 dimensions ölçüler

Toyota Supra A80 vs Toyota Supra A90 – Teknik veriler

Her 2 araç arasında çeyrek asır yani 25 yılın üzerinde bir fark olmasına rağmen, A80 kasanın değerleri A90 kasadan pek de geri kalmıyor. Zaten her 2 motorun da genel yapıları; 3.0lt hacim, Sıralı 6 silindir, üstten çift eksantrik (DOHC) hemen hemen aynı. Diğer taraftan A80 kasada çift turbo besleme kullanılırken, A90 kasada çift kanallı bir adet turbo, yani twin scroll turbo sistemi yer alıyor.

Hızlanma konusunda torundan 0.8sn daha geride kalan A80 kasanın bir miktar daha ağır olması bu duruma etken olduğu gibi, tahmini olarak A90 kasadan daha yüksek olan 0,31 değerindeki Rüzgar Direnç Katsayısı da hızlanmayı etkileyebilir. Tabi 25 yılın verdiği teknolojik ilerleme de oldukça önemli. A90 kasa sadece otomatik şanzıman ile sunuluyor olsa da, aktarma kayıpları açısından A80 kasaya göre avantajları olabilir. Ayrıca A90 kasada Launch Control gibi önemli bir kalkış asistanı olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

toyota supra a80 vs toyota supra a90 tecnical specs teknik detaylar performans-001

Sonuç olarak teknik açıdan bakıldığı zaman; Supra’nın A80 kasası ve 2JZ motoru zamanına göre ne kadar ilerde özelliklere sahipmiş, tablomuzdan net bir şekilde anlaşılabiliyor. O zamanın değerleri ile bile torununun peşini bırakmıyor. Bakalım ihtiyar delikanlı dede ve devşirme torununun yarıştığı videoları ne zaman görme şansına erişebileceğiz 😉

A80 vs A90 – Görseller

1978 – 2019 arası tüm Toyota Supra Jenerasyonları birlikte