Motor Yağının Turboya Etkisi | Turbo motorda, yağ seçimi nasıl yapılmalı?

0
1704
Motor Yağının Turboya Etkisi
Motor Yağının Turboya Etkisi

Motor yağının, motor sağlığına etkisi hakkında bugüne kadar çok farklı yazılar yazdık ve videolar yayınladık. Özellikle araç bakımı videolarımızda bu konuyu teorik anlamda hem kendi tecrübelerimizle, hem de sürekli işin içinde olan ustalarla pratik anlamda işledik. Günümüz modern motorlarını adeta ayakta tutan bileşen de şüphesiz başta turbo olmak üzere aşırı besleme sistemleri diyebiliriz. Artık turbo besleme kullanmayan otomobil modeli sıfır km anlamında oldukça az sayıda bulunuyor. İşte bu nedenle motor yağını, sadece motorun kendisini etkileyen bir sarf malzemesi olarak düşünmemek gerekiyor. Ayrıca en önemli parçası turbo da bu yağı kullanıyor. İşte biz de bugün, motor yağının turboya etkisi konusunda bu videomuzu sizlere sunuyoruz.

Motor yağının turboya etkisi videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız.

Motor yağının turboya etkisi videomuzda, tam da bu konuya uygun bir aracı seçtik. Turbo besleme olmaksızın yaklaşık 75ps güç üretebilen 2.0lt dizel motora sahip 2015 model VW Amarok. Bu araçta bir bi-turbo yani bir adet küçük, bir adet de büyük turbo besleme yer alıyor. Bu sayede atmosferik olan üretilen 75ps güç, fabrika çıkışı 180ps’e çıkıyor. Bir de bu araçta remapping yani yazılım işlemi yer alıyor ve gücü de yaklaşık 215ps. Yani motorun kendi ürettiği gücün tam 2 katını da 2 adet turbo besleme ile sağlıyor. Üstelik bu motorun bir başka türevi, VW Passat modelinde tam 240ps güce sahip olmasıyla öne çıkıyor, remapping ile 300ps’i rahatlıkla bulabiliyor.

Teknik veriler bu derece katlanarak karşımıza çıkınca, motor yağının turboya etkisi konusu daha da önem kazanıyor. Konu için seçtiğimiz 2 adet turbo beslemeye sahip aracımızı Total Quartz Auto Care Oto Faruk’a götüreceğiz ve periyodik bakımını yapacağız. Bu bakım sırasında hem bu tip bir araçta bakım sırasında nelere dikkat edilmeli ustamızla beraber izah edeceğiz, hem de turbo konusunda detaylı bilgiler aktaracağız. Motor yağı viskozitesinin bile turbo sağlığı için ne denli önemli olduğunu sizlere aktaracağız. Bu sayede motor yağı seçiminin aslında ne kadar önemli olduğunu, zihinlerde daha da iyi bir şekilde anlaşılacaktır. Umarız videomuzu beğenirsiniz. İyi seyirler.