Açık arttırma usulü ihalede kendi aracınızı nasıl satarsınız?

0
316

Birçok kişi tarafından merak edilen, satıcıya kolaylık sağlayabilen, açık arttırma usulü ihalede araç satmak konusu hakkında geçtiğimiz günlerde bir davete katıldık. Uygulamalarını dinleme ve izleme fırsatı bulduk ve hatta canlı fiziki ve çok da eğlenceli bir ihaleye bile katıldık.

Hepimiz hayatımızın bazı dönemlerinde otomobil alıp satıyoruz. Hepimiz derken, otomobil alım satım işini profesyonel olarak yapmayanlardan bahsediyorum. Bu işi profesyonel olarak yapanlar zaten sürekli alım satım yapıyorlar. Ancak profesyonel olsak da olmasak da, satış yaparken sattığımız otomobili hep en kısa sürede ve en yüksek fiyattan satmak istiyoruz. Hal böyleyken istediğimiz miktara ulaşmak için, uzun süreler beklemek zorunda kalabiliyoruz. Hatta bu süreçte gelen teklifleri istediğimiz miktara ulaşamadığı için kaçırıyoruz. Bazen uzun süreler bekliyor ve istediğimiz miktara ulaşamadığımız için fiyatı düşürmek zorunda kalıyoruz. Bazen de, otomobili satamayınca önceden yapılan tekliflerin seviyesine düşüp, o teklifleri değerlendirmediğimiz için pişmanlık yaşadığımız zamanlar da olmuyor değil. O teklifi kabul etseydik bir aydır beklemiyor olurduk 🙂

Otomobil satmak, diğer her alım satım işleminde olduğu gibi basit bir fiyat mekanizmasının tezahürü aslında.

Arzın (otomobiliniz), taleple (otomobilinizi almak isteyen) buluştuğu noktada piyasa fiyatı oluşuyor. Piyasa fiyatını oluşturmak için, otomobilinizi satmak istediğiniz fiyat düzeyinden otomobilinizi almak isteyen birini bulmak zorundasınız. Bulamadığınızda, diğer her şey sabitken, muhtemelen otomobilinizin fiyatını düşürmek zorunda kalabilir ya da aklınızdaki fiyattan otomobilinizi alacak efektif talebe sahip bir alıcı beklemeyi tercih edebilirsiniz. Bu, sizin ne kadar aciliyetiniz olduğu ile de doğrudan ilgilidir.

Tabi ben bu hesaplarla uğraşamam diyenler için farklı seçenekler de var. Otomobilinizi, tıpkı evinizi satarken bir emlakçıyla anlaştığınız gibi, bir galeriye teslim ederek doğru fiyat için araştırma yapmak, farklı sitelere ilan vermek, müşteri bulmak, müşterilerle tek tek görüşmek, onlara otomobili göstermek, detaylı şekilde anlatmak gibi işlerden kurtulabilirsiniz. Ancak, tıpkı evinizi satarken olduğu gibi, bazı ekstra masraflara katlanmak zorunda kalırsınız. Burada yapmanız gereken, ufak bir fayda-maliyet analizi yaparak, katlanmak zorunda kalacağınız maliyet (çok büyük ihtimalle galerici size piyasa fiyatından çok daha düşük bir fiyat teklif edecek) ile kazanacağınız potansiyel zamanı karşılaştırmak. Bunu yaptığınızda otomobilinizi bir galeriye vermekle kendiniz satmak arasında net bir tercih yapabilirsiniz.

Açık arttırma usulü ihale nasıl işliyor?

Bu seçenekler size cazip gelmiyor mu? “Hayır, ben otomobilimi kendim satmak da, galeriye vermek de istemiyorum, hem hızlı hem de uygun fiyata satmak istiyorum!” diyenler için bir seçenek daha mevcut. Açık arttırma usulü araç satan firmalar! Bu firmalar, aslında galeriler gibi aracı kurum, ancak galerilerden farklı biçimde çalışıyor. Bir galeriye gittiğinizde galerici ya otomobili satın alır ve kendi satar ya da otomobilinizin galeride müşteri bulmasına izin verir ve kendi payını alarak aracınızı satar. Ancak araç ihale sisteminde otomobil açık arttırma yöntemiyle, onlarca alıcı (kurumsal kimlikli) karşısına çıkar ve en iyi teklifi verene satılır. Bu sistemin avantajı, ihaleler sırasında, otomobilinizin çok sayıda ciddi alıcı tarafından görülebilmesi. Bu süreç sonunda otomobilinizi tahmin ettiğinizden daha hızlı, daha yüksek bir fiyattan, sorunsuzca ve güven içerisinde satabilirsiniz.

Araç ihale sisteminde iki tip uygulama söz konusu.

Bunlardan ilki b2b(business to business) olarak adlandırılan ve kurumsal kimliğe sahip alıcılarla yine kurumsal kimliğe sahip satıcıları bir araya getiren uygulama. Bu uygulama araç ihale sistemi uygulayan firmaların çoğunluğunun kullandığı sistem. Ancak bu yazının hedef kitlesi takdir edersiniz ki, kurumsal kimliğe sahip ve otomobil alım satım işini meslek edinmiş kişiler değil, münferit olarak otomobilini satmak isteyenler. İşte onları ilgilendiren diğer uygulama da c2b (consumer to business) olarak adlandırılan uygulama. Bu uygulamada bireyler satmak istedikleri otomobillerini araç ihale sistemi üzerinden profesyonellere satabiliyor.

Bu yılın Ekim ayından itibaren bireysel müşterilerin de (c2b uygulaması) araçlarını kabul eden Borusan Araç İhale, ayrıca yedi gün yirmi dört saat kullanabileceğimiz 724ihale.com sayfası üzerinden bireylere araçlarını satabilme imkânı vermiş. Borusan Araç İhale Genel Müdürü Sinan Barutçuoğlu’nun verdiği bilgilere göre, yapay zekâ ile çalışan sisteme aracınızı özellikleriyle tanımladığınızda, yapay zekâ aracınıza bir fiyat biçiyor ve bu fiyat, alım garantisi ile sunuluyor. Aracınızın vekâletini alan firma, aracınızı 1 hafta boyunca size vermiş olduğu alım garantili fiyatın üzerinden satmaya çalışıyor. Aracınız satılmadığı takdirde, aracınızı size teklif edilen alım fiyatı üzerinden Borusan Araç İhale’ye de satabilirsiniz. Aracınız satıldığı takdirde, fiyat alım garantisinin üzerinde elde edilen miktar, alıcı ve satıcı arasında bölüşülüyor. Küçük bir örnekle açıklayalım:

Örnek olması açısından düzenli kullandığımız 2015 VW Amarok 4×2 Oto. için örnek bir 724ihale.com çalışması yaptık;

VW Amarok için belirlenen satın alma garantili fiyat

Bilgilerinizi girdiğinizde (Marka, model, model yılı, km, hasar bilgileri, tramer tutarı) sistem aracımıza 110.600 TL fiyat verdi. Ancak bu fiyata satmak istemedik ve diyelim ki 125.000TL fiyat belirledik ve açık arttırmada da bu fiyata satıldı. Aradaki fark 14.400TL ve yarısı (7.200TL) ihale komisyonu olarak kesiliyor. Yani bu şekilde bir satış gerçekleşseydi elimize 117.200TL geçecekti.

Zaten malum ilan sitesinde yaptığımız araştırmada da, benzer model yılı, km ve teknik özellikler için pazarlık sonrası yaklaşık bu kadarlık bir satış fiyatı elde edilebilecek gibi görünüyor. Tabi biz bahsi geçen fiyata sattığımız düşünerek bu kanıya varıyoruz.

70.000km-80.000km arası, 2015 VW Amarok 2.0BiTDi 4×2 Otomatik fiyatları

Hemen belirtmek gerekir ki, ihaleler gerçekten çok hızlı biçimde gerçekleştiriliyor. Aracınızı satmak için getirdiğinizde, aracınız büyük bir park alanına (2300 araçlık) çekiliyor. Önce temizleniyor, sonrasında Borusan’ın kendi eksperleri ya da akreditasyon almış diğer eksperler tarafından kontrol edilerek bilgileri bir QR kod etiketine yüklenerek aracınıza yapıştırılıyor. Sonrasında aracınızı incelemek için gelenler bu QR kodu telefonlarına okuttuğunda aracınızın tüm bilgileri potansiyel alıcıya gösteriliyor.

Böylelikle alıcı ihale öncesinde aracın tüm bilgilerine kolaylıkla ulaşabiliyor. Çok büyük ihtimalle de aracınız ikinci bir ihale görmeden satılıyor. Böylelikle hem uzun süreler beklemiyorsunuz hem de aracınızı güvenli biçimde satabiliyorsunuz. İhaleler o kadar heyecanlı ve hızlı geçiyor ki, katıldığımız ihalelerde gördüğümüz araçların satılma süresi ortalama 20-25 saniye kadar sürdü. Bu konuda rekorun da 5 saniye olduğunu öğrendik.

Ancak şunları da belirtmekte yarar var. 8 yaş üstü veya 150.000km üstü veya 200.000TL üstü araçlar için araştırma gerekiyor ve bu araştırma sonucunda size mail üzerinden geri dönüş yapılıyor. Bu kriterlerin altında ise sistem otomatik fiyatlama yapıyor.

Siz de aracınızı hızlıca ve güvenli biçimde satmak isterseniz, 724ihale.com’a bir göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Tunç İnce – Sekizsilindir Yazarı

Bu konu da ilginizi çekebilir; Gümrükten Araç Almak