Yurt Dışından 2.El Araç Getirmek, Türkiye’de Kullanmak | 2.El Araç İthalat İzni Çıkar Mı?

0
968
yurt dışından 2.el araç getirmek
yurt dışından 2.el araç getirmek

Geçtiğimiz günlerde ulusal basın yayın organlarında çıkan bir iddia otomobil almak isteyen vatandaşlar arasında büyük heyecana neden oldu. Bu doğrultuda, şişen 2.el fiyatlarına müdahale etmek ve piyasa fiyatlarını aşağı çekmek için devletin, yurt dışından 2.el araç getirmek işleminin sıradan bir vatandaş için bile mümkün olabilmesi için çalışma yaptığına dair bazı haberler yapıldı, köşe yazıları yazıldı. Bize de takipçilerimizden bu konuda çok fazla soru geldi. Bu doğrultuda konuyu ve diğer bazı merak edilenleri analiz etmeye karar verdik.

Yurt dışından 2.el araç getirmek videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız.

Bu videomuzda; konu hakkında oldukça iyi bilgiye sahip bir takipçimizle detaylı bir analiz gerçekleştireceğiz. Kendisi hem araştırdığı kadarıyla, hem de bu konuda bilgili çevresinden edindiği bazı önemli kulis bilgileri ile bizleri aydınlatacak. Tabi şunu da belirtmekte fayda var. Kendisi halen Ankara’da ve Amerika plakalı 2016 model bir BMW 750iL Xdrive otomobil kullanıyor. Üstelik bu aracı ABD’de sadece ama sadece 15.000 Dolara, yani bugünün kuru ile 115.000TL’ye satın almış. Günümüzde bu aracın benzerleri en az 1.5 milyon TL fiyatla ülkemizde 2.elde satılıyor. Kısacası araca adeta Türkiye’deki motorlu taşıtlar vergisi fiyatına biniyor da diyebiliriz.

Bu nedenle yurt dışından 2.el araç getirmek konulu videomuzda; ayrıca yurtdışında yaşayıp aracını Türkiye’ye kullanma amaçlı getirmek isteyenler için de fazla fazla bilgiler mevcut. Bu şekilde bir araç getirmek için hangi şartların olması gerekiyor, ne kadar süre ile Türkiye’de kullanılabiliyor, vergi ve trafik cezası gibi konular nasıl çözülüyor, yurt dışından araç getirme aşamasında neler yaşanıyor hepsini bizlere detaylı bir şekilde izah edeceğiz. Açıkcası bu konular özellikle gurbetçi takipçilerimiz tarafından bizlere sık sık soruluyordu. Tüm bunların yanında Türkiye’ye kesin dönüş yapan kişilerin, sahip oldukları araçları getirmek istemesi durumunda nasıl bir prosedür izleniyor bu konuya da değinmeden geçmedik. Ayrıca ABD’de araç fiyatları konusunda kısa bilgiler de videomuzda mevcut. İç çekmemek elde değil. Umarız videomuzu beğenirsiniz. İyi seyirler. Takiplerinizi de bekliyoruz.

Gümrükten araç almak videomuz da ilginizi çekebilir. İzlemek için tıklayınız.