Honda Civic dizel otomatik ve rakipleri fiyat karşılaştırması (C – Sedan)

0
392
honda civic dizel otomatik ve rakipleri

Honda Civic’in dizel motora sahip versiyonu manuel şanzımanla sunuluyorken artık otomatik şanzıman da seçeneklere eklendi. Geçtiğimiz gün fiyatları size iletmiştik, şimdi ise C Segmenti’ni kapsayan Honda Civic dizel otomatik ve rakipleri fiyat karşılaştırması gerçekleştireceğiz.

Ancak burada belirtmemiz gereken nokta; Premium markaların C Segmenti Sedan araçlarını da karşılaştırmaya dahil etmedik. Audi A3 Sedan ve Mercedes CLA orta düzey donanım seviyesinde 220.000TL’den başlıyor ve üst donanım seviyelerinde 260.000TL’ye kadar çıkıyor. Yani normal C Segmenti Sedan modellerden, markaya göre %25 ile %75 arasında daha pahalılar.

Honda Civic dizel otomatik ve rakipleri fiyat karşılaştırması

Fiat Egea, orta donanım seviyesinde rakiplerine göre hem daha ucuz, hem 10 saniyenin altında bir hızlanma verisine, hem de en düşük ortalama yakıt tüketimlerinden bir tanesine sahip. Mazda 3, premium modeller hariç, genelde olduğu gibi segmentinin en pahalı araçlarından bir tanesi olduğunu net bir şekilde gösteriyor. Ancak genel kalite anlamında, premium modellere yaklaşan bir yapısı olduğunu da belirtmekte fayda var.

Karşılaştırmamızın odak noktası Honda Civic ise; Mazda’dan sonra en pahalı model denilebilir. Ancak orta düzey donanım seviyesinde fiyat olarak Skoda Octavia’nın altına düşmüş. Ford Focus ise en düşük fiyatlar arasında olsa da, kasasının değişmiş olması bu durumda en büyük etken. Önümüzdeki günlerde yeni kasası ile ülkemizde satılmaya başlanacak model, Honda Civic’in üzerinde bir fiyata sahip olabilir.

honda civic dizel otomatik ve rakipleri fiyatlar (C segmenti sedan - üst donanım) honda civic dizel otomatik ve rakipleri fiyatlar (C segmenti sedan - orta donanım)

Güney Koreli kardeşler Kia ve Hyundai’nin tekniği aynı olan 2 modeli ise genelde alt-orta seviyede fiyatlara sahip. Ancak donanım seviyelerinin oldukça zengin olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu arada, her ne kadar tüm modellerde donanım seviyelerini denk almaya gayret etsek de, farklar mutlaka yer alıyor. Bu nedenle tercih yapmayı düşünen takipçilerimizin detaylı bir şekilde donanım karşılaştırması yapması önerilir.

Karşılaştırmamıza dönecek olursak; Tüketim anlamında en iyi ancak performans açısından Toyota’dan sonra en geride olan model olan Renault Megane, Honda Civic’ten bile yüksek bir fiyata sahip. Hatta her iki tabloda da en pahalı ikinci olmasıyla göze batıyor. Üstelik Honda’ya da fark atmış durumda.

Opel Astra’nın sedan kasası ise bir önceki jenerasyon olan J kasa ile sunuluyor. K kasa Sedan şimdilik yer almıyor. Astra, rakipleri arasında en yüksek motor gücü – tork değerine sahip olsa da, biraz ağırlık biraz da şanzımanın etkisi ile listenin en kötü hızlanma değerlerinden bir tanesine sahip. Ayrıca tüketim değeri de en yüksek olması ile göze batıyor. Fiyatı ise listenin ortalarında yer alıyor.

Toyota Corolla ise; Güç, tork ve performans olarak rakiplerinin çok gerisinde bir motora ve otomatikleştirilmiş bir manuel (MultiMode) şanzımana sahip. Ancak fiyatı buna rağmen listenin ortalarında yer alıyor. Tüketim değeri ise yine ortalarda denilebilir.

SONUÇ

Bir yandan Euro kurunun geçtiğimiz yılın aynı ayına (1 Euro: 4.12TL) göre %36 oranında artması, bir yandan da ÖTV oranlarının geçtiğimiz yıl zamlanması, otomobil fiyatlarında 1 yılda %40’a yakın artışa neden oldu. 31 Mart 2017’de yaptığımız C Segmenti Sedan fiyat karşılaştırmasında 16 ay önceki fiyatlardan durum bu şekilde anlaşılıyor. O dönem üst donanım Fiat Egea dizel otomatik 92.900TL fiyata sahipken, bugün bu araç 133.000TL fiyata sahip. Yani 16 ayda fiyatı %43 artış göstermiş.

Açıkçası premium olmayan C Segmenti Sedan araçların bile artık 200.000TL bandına yaklaşmış olması insanda yorum yapmak için pek de istek bırakmıyor. Bu nedenle tablolar ortada, Honda Civic dizel otomatik ve rakipleri fiyat karşılaştırması sonuç kısmını kafanızda sizler de güzel bir şekilde yazabilirsiniz diyor ve bitiriyoruz. Hayalinizdeki araca kavuşmanız dileğiyle…